4-միլիոնանոց Հայաստան. ծնենք հանուն ներքին շուկայի
Անցյած շաբաթ ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամը մի խումբ լրագրողների համար դեպի Վայոց Ձոր մեդիա-տուր էր կազմակերպել: Այցելության թեման ժողովրդագրությունն էր, իսկ մարզը ընտրվել էր, քանի որ ունի երկրորդ վատագույն ցուցանիշը՝ Հայաստանում բնակչության նվազման տեմպերի առումով: Առաջինը Գեղարքունիքն է:
Լրագրողները նախ հանդիպել են Ազգային վիճակագրական ծառայության Վայոց ձորի մարզի գործակալության պետի՝ Առուշան Ղազարյանի հետ: 30 տարի գործակալությունում աշխատող վիճակագրագետը բնակչության թվի նվազման, մասնավորապես, երկրից հեռացած մարդկանց թվի որակական հետազոտություն չի ներկայացրել լրագրողներին՝ ասելով, որ նման ծավալուն հետազոտություններն անում են Երևանում: Ղազարյանը, սակայն, նկատել է, որ քաղաքային բնակչությունից դեպի գյուղ տեղափոխվողների թիվն է մեծ. մարդիկ, ովքեր գյուղում սեփականություն ունեն, տեղափոխվում են, որ իրենց հողակտորից էլ մշակեն, եկամուտ ստանան:
Առուշանյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողները ցանկացել են այցելել որոշ գյուղեր: Որոշեցինք այցելել ամենավատ պայմաններն ու ամենանվազող բնակչությունն ունեցող համայնքները: Սկսեցինք Հերհերից, ճանապարհի վտանգավոր լինելու պատճառով չայցելեցինք Կարմրաշեն, փոխարենը գիշերով հասանք Զեդեա: Ավելի շատ համայնքներ այցելելու ժամանակ չմնաց, քանի որ հաճախ կանգնում էինք գյուղական միջավայրի կադրեր վերցնելու՝ աշուն, ձիեր, արոտավայրից տուն գնացող հովիվներ, անապահով տեսք ունեցող մարդիկ ու նրանց անմանկապարտեզ մնացած երեխաներ: Լրագրողները փորձում էին հասկանալ՝ ինչու էին այդ գյուղերը դատարկվում, ինչու է ծնելիության մակարդակը իջնում, դպրոցներում երեխաների թիվը քչանում: Տեղացիները գերադասում էին խոսել և դժգոհել երկրի ընդհանուր տնտեսական վիճակից և համատարած աղքատությունից՝ չկենտրոնանալով իրենց գյուղերի խնդիրների վրա:
Ճանապարհների ասֆալտը թեև տեղ-տեղ չկա, սակայն ամենացուրտ ձմեռներին էլ մարզային քաղաքների՝ Վայքի և Ջերմուկի հետ, կապը չեն կորցնում: Պարզեցինք նաև, անասուն ունեն բոլորը, որևէ խոչընդոտ չկա այդ առումով: Շարունակեցինք պարզել՝ ինչու գյուղերում երեխաներ չեն ունենում: Հանդիպացրին Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանի հետ.
- Ծնելիության մակարդակը իջնում է հատկապես գյուղական համայքներում. 1995-2015 թվականներին մեկ կնոջ հաշվով ծնելիությունը 2,3-ից իջել է մինչև 1,5-ի: Ծնելիության մակարդակը այն չէ, ինչը ցանկալի կլիներ: Մենք որպես նպատակ դրել ենք մի ընտանիքում նվազագույնը երեք երեխա մոդելը, որովհետև դա այն ցուցանիշն է, որ ապահովում է աճ: Ամենակարևորը՝ յուրաքանչյուր երեխայի ծնունդը ոչ թե պետք է լինի բեռի ավելացում, այլ հակառակը. պետք է բերի կա՛մ ընտանիքի եկամուտի ավելացման, կա՛մ ծախսերի նվազեցման:
Նախարարը պատմել է՝ որ ծրագրերն են ապահովելու բնակչության բնական և մեխանիկական աճը՝ իրատեսական դարձնելու համար Սերժ Սարգսյանի խոստումը. մինչև 2040 թվականը Հայաստանի բնակչությունը լինելու է 4 միլիոն: ”Նախագահի կողմից հնչեցված տեսլականը, որ մինչև 2040 թվականը բնակչութւյունը լինելու է 4 միլիոն, բոլորիս համար պարզ է, որ դա այլևս ազգային անվտանգության խնդիր է”:
Հարցը, թե ինչո՞ւ է Հայաստանին անհրաժեշտ 4 միլիոն մարդ, արդյո՞ք երկրում կա արդյունաբերություն, աշխատատեղեր, ենթակառուցվածքներ, որոնցից օգտվողներ չկան: Եթե կան, ինչո՞ւ են մարդիկ արտագաղթել: Արտեմ Ասատրյանը պատասխանել է, որ 4 միլիոն բնակչությունը անհրաժեշտ է՝ նախ Հայաստանի աշխարհագրական դիրքը հաշվի առնելով:
“Պետության համար իր ներքին շուկայի մեծությունը շատ կարևոր է: Ներքին շուկան ենթադրում է համապատասխան ներդրումներ, համապատասխան ծառայություններ: Եթե դու ունես փոքր շուկա, ներդրումների հնարավորությունները սահմանափակ են: Ես կարծում եմ՝ շատ պարզ ու տրամաբանական է. մենք որքան շատ լինենք թվաքանակով, այնքան մեր բնակչության համար ավելի լավ”, - պատասխանել է Արտեմ Ասատրյանը:

4-миллионная Армения: нарожаем ради внутреннего рынка
На прошлой неделе Фонд населения ООН организовал для группы журналистов медиа-тур в Вайоцдзорскую область. Тема визита – демография. Выбор пал на эту область, так как здесь второй худший показатель темпов сокращения населения Армении. На первом месте Гегаркуник.
Журналисты встретились с начальником агентства Национальной статистической службы по области Арушаном Газаряном. Статист, проработавший в агентстве 30 лет, не представил качественного исследования сокращения численности населения, количества покинувших страну людей, сказав, что такие объемные исследования проводятся в Ереване. Он, однако, отметил большое число людей, перебравшихся из города в село, владеющих здесь собственностью: они переезжают, чтобы заниматься своими земельными участками и получать прибыль.
После этой встречи журналисты решили посетить общины с самыми тяжелыми условиями проживания и сокращающимся населением. Начали с Гергера, в Кармрашен заезжать не стали из-за опасной дороги, зато ближе к ночи доехали до Зедеа. Времени на визиты в другие места не осталось. Слишком часто останавливались ради кадров из сельской местности: осень, лошади, пастухи, возвращающиеся домой с пастбищ, необеспеченные на вид прохожие и их дети, лишенные детских садов. Журналисты пытались понять, почему села опустошаются, почему снижается уровень рождаемости, а в школах сокращается количество учеников. Местные предпочитают жаловаться на общее экономическое положение страны и повсеместную нищету, не концентрируясь на проблемах своих сел.
И хоть кое-где на дорогах нет асфальта, даже в самые холодные зимы связь с городами области Вайком и Джермуком не теряется. Узнали также, что скот есть у всех, в этом смысле – никаких препятствий. Мы стали выяснять, почему в селах не рожают детей. Нас свели с министром труда и социальных вопросов Артемом Асатряном.
- Уровень рождаемости снижается особенно в сельских общинах: в 1995-2015 годах рождаемость на одну женщину снизилась с 2.3 до 1.5. Наша цель – минимум трое детей на семью, потому что этот показатель обеспечивает рост. Самое главное: рождение каждого ребенка должно быть не увеличением груза, а наоборот, это должно приводить либо к росту доходов семьи, либо к сокращению расходов.
Министр рассказал, какие программы обеспечат естественный и механический рост населения, чтобы выполнить данное главой государства обещание о 4-миллионном населении Армении к 2040 году. «Нам всем ясно: озвученное президентом видение, что к 2040 году население составит 4 миллиона, отныне является вопросом национальной безопасности».
На вопрос, почему Армении нужно 4 миллиона человек, разве в стране есть промышленность, рабочие места, инфраструктуры, которыми некому пользоваться? А если есть, почему люди эмигрировали? Асатрян ответил, что это необходимо, в первую очередь, с учетом географического положения страны.
«Для государства важен размер внутреннего рынка. Внутренний рынок предполагает соответствующие инвестиции, соответствующие услуги. Если у тебя маленький рынок, возможности инвестиций ограничиваются. Я считаю, это очень просто и логично: чем нас больше, тем лучше для населения», - ответил министр.