4-միլիոնանոց Հայաստան. ծնենք հանուն ներքին շուկայի
Անցյած շաբաթ ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամը մի խումբ լրագրողների համար դեպի Վայոց Ձոր մեդիա-տուր էր կազմակերպել: Այցելության թեման ժողովրդագրությունն էր, իսկ մարզը ընտրվել էր, քանի որ ունի երկրորդ վատագույն ցուցանիշը՝ Հայաստանում բնակչության նվազման տեմպերի առումով: Առաջինը Գեղարքունիքն է:
Լրագրողները նախ հանդիպել են Ազգային վիճակագրական ծառայության Վայոց ձորի մարզի գործակալության պետի՝ Առուշան Ղազարյանի հետ: 30 տարի գործակալությունում աշխատող վիճակագրագետը բնակչության թվի նվազման, մասնավորապես, երկրից հեռացած մարդկանց թվի որակական հետազոտություն չի ներկայացրել լրագրողներին՝ ասելով, որ նման ծավալուն հետազոտություններն անում են Երևանում: Ղազարյանը, սակայն, նկատել է, որ քաղաքային բնակչությունից դեպի գյուղ տեղափոխվողների թիվն է մեծ. մարդիկ, ովքեր գյուղում սեփականություն ունեն, տեղափոխվում են, որ իրենց հողակտորից էլ մշակեն, եկամուտ ստանան:
Առուշանյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողները ցանկացել են այցելել որոշ գյուղեր: Որոշեցինք այցելել ամենավատ պայմաններն ու ամենանվազող բնակչությունն ունեցող համայնքները: Սկսեցինք Հերհերից, ճանապարհի վտանգավոր լինելու պատճառով չայցելեցինք Կարմրաշեն, փոխարենը գիշերով հասանք Զեդեա: Ավելի շատ համայնքներ այցելելու ժամանակ չմնաց, քանի որ հաճախ կանգնում էինք գյուղական միջավայրի կադրեր վերցնելու՝ աշուն, ձիեր, արոտավայրից տուն գնացող հովիվներ, անապահով տեսք ունեցող մարդիկ ու նրանց անմանկապարտեզ մնացած երեխաներ: Լրագրողները փորձում էին հասկանալ՝ ինչու էին այդ գյուղերը դատարկվում, ինչու է ծնելիության մակարդակը իջնում, դպրոցներում երեխաների թիվը քչանում: Տեղացիները գերադասում էին խոսել և դժգոհել երկրի ընդհանուր տնտեսական վիճակից և համատարած աղքատությունից՝ չկենտրոնանալով իրենց գյուղերի խնդիրների վրա:
Ճանապարհների ասֆալտը թեև տեղ-տեղ չկա, սակայն ամենացուրտ ձմեռներին էլ մարզային քաղաքների՝ Վայքի և Ջերմուկի հետ, կապը չեն կորցնում: Պարզեցինք նաև, անասուն ունեն բոլորը, որևէ խոչընդոտ չկա այդ առումով: Շարունակեցինք պարզել՝ ինչու գյուղերում երեխաներ չեն ունենում: Հանդիպացրին Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանի հետ.
- Ծնելիության մակարդակը իջնում է հատկապես գյուղական համայքներում. 1995-2015 թվականներին մեկ կնոջ հաշվով ծնելիությունը 2,3-ից իջել է մինչև 1,5-ի: Ծնելիության մակարդակը այն չէ, ինչը ցանկալի կլիներ: Մենք որպես նպատակ դրել ենք մի ընտանիքում նվազագույնը երեք երեխա մոդելը, որովհետև դա այն ցուցանիշն է, որ ապահովում է աճ: Ամենակարևորը՝ յուրաքանչյուր երեխայի ծնունդը ոչ թե պետք է լինի բեռի ավելացում, այլ հակառակը. պետք է բերի կա՛մ ընտանիքի եկամուտի ավելացման, կա՛մ ծախսերի նվազեցման:
Նախարարը պատմել է՝ որ ծրագրերն են ապահովելու բնակչության բնական և մեխանիկական աճը՝ իրատեսական դարձնելու համար Սերժ Սարգսյանի խոստումը. մինչև 2040 թվականը Հայաստանի բնակչությունը լինելու է 4 միլիոն: ”Նախագահի կողմից հնչեցված տեսլականը, որ մինչև 2040 թվականը բնակչութւյունը լինելու է 4 միլիոն, բոլորիս համար պարզ է, որ դա այլևս ազգային անվտանգության խնդիր է”:
Հարցը, թե ինչո՞ւ է Հայաստանին անհրաժեշտ 4 միլիոն մարդ, արդյո՞ք երկրում կա արդյունաբերություն, աշխատատեղեր, ենթակառուցվածքներ, որոնցից օգտվողներ չկան: Եթե կան, ինչո՞ւ են մարդիկ արտագաղթել: Արտեմ Ասատրյանը պատասխանել է, որ 4 միլիոն բնակչությունը անհրաժեշտ է՝ նախ Հայաստանի աշխարհագրական դիրքը հաշվի առնելով:
“Պետության համար իր ներքին շուկայի մեծությունը շատ կարևոր է: Ներքին շուկան ենթադրում է համապատասխան ներդրումներ, համապատասխան ծառայություններ: Եթե դու ունես փոքր շուկա, ներդրումների հնարավորությունները սահմանափակ են: Ես կարծում եմ՝ շատ պարզ ու տրամաբանական է. մենք որքան շատ լինենք թվաքանակով, այնքան մեր բնակչության համար ավելի լավ”, - պատասխանել է Արտեմ Ասատրյանը:

Last week, the United Nations Population Fund organized a media tour for a group of Yerevan journalists to Armenia’s Vayots Dzor province for demographic data collection purposes. The choice fell on Vayots Dzor since this province has the second highest rate of population decline in the country after Gegharkunik.
The journalists first met with the head of the regional agency of the National Statistical Service Arushan Gazaryan. The statistician, who has worked at the agency for over 30 years, did not present a qualitative study of the population decline, saying that such extensive studies are usually conducted in Yerevan. Ghazaryan, however, pointed out the high rate of migration of urban residents to villages; people who own property in rural areas, he said, move there to work on their land and make a profit.
After the meeting with Arushanyan, the journalists decided to visit several villages with the highest rates of population decline and the worst living conditions. We managed to visit only two villages because of shortage of time - Herher and Zedea, where the locals, as it turned out, preferred to complain about the general economic situation of the country and widespread poverty, without concentrating on the problems of their specific villages. And although the asphalt on roads is badly damaged, the villagers say the connection with the towns of Vayk and Jermuk is not lost even in the coldest winters. We also learned that nearly every rural resident raises cattle and easily makes a profit out of it. When we began asking about the reasons for the village’s low birth rates, the locals advised us to meet with the Minister of Labor and Social Affairs Artem Asatryan.
“Birth rates are prone to decline particularly in rural areas: in 1995-2015, the birth rate per woman fell from 2.3 to 1.5, which, of course, is lower than desired. Our goal is a minimum of three children per family, because this indicator would provide growth. Most importantly, the birth of each child should not be an increase in the load, but, on the contrary, it should lead to either an increase in family incomes or to a reduction in expenses,” Asatryan told us.
The minister added that they planned to ensure a natural and mechanical growth of the population in order to fulfill president Serzh Sargsyan’s promise about having a 4-million population by 2040. “It's clear to all of us: having a 4-million population by 2014 is a matter of national security for Armenia.”
When asked why Armenia needs 4 million people, whether the country has spare jobs or infrastructures, and if so, why do people emigrate, Asatryan said: “A 4-million population is a necessity, taking into account first of all the geographical position of the country. The size of the domestic market is very important for a state. The domestic market implies proper investments and services. Investment opportunities are limited if you have a small market. I think it's very simple and logical: the higher the number of population, the better for all of us.”