Սոթքի հանքի ղեկավարությունը պատժում է իր դեմ բողոքողներին․ նախկին աշխատակից
Չնայած Սոթքի ոսկու հանքում աշխատատեղերի առկայությանը, ղեկավարությունը հրաժարվում է նախկին աշխատանքին վերականգնել փականագործ Արմեն Երանոսյանին։ Վերջինիս խոսքով՝ «իրեն պատժում են», քանի որ ամիսներ առաջ Կառավարության մոտ ակցիաներ է արել։
Արմեն Երանոսյան
Վարդենիսի բնակիչ 41-ամյա Արմեն Երանոսյանը 4 տարի աշխատել է Սոթքի հանքում որպես փականագործ։ 2016 թվականին նրան գործից հեռացրել են, մոտ 1,5 տարի նա գործազուրկ է։
«Գնացել էի հորս, ախպորս գերեզմանը բետոնապատել էի, մի երկու բաժակ խմել էի․․․ Պատճառաբանել են՝ խմած ես։ Բայց գնացել եմ, տաբել չեմ ստորագրել, աշխատանքի չեմ մասնակցել, ինձ բռնեցին, անօրինական գործից ազատեցին», -Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Երանոսյանը։
Աշխատանքից ազատվելուց առաջ նա զգուշացում չի ստացել։
Նախկին աշխատատեղում վերականգվելու համար Երանոսյանը մի քանի անգամ տարբեր ակցիաներ է անցկացրել Կառավարության դիմաց, մասնավորապես, կարել է բերանը։ Այդ ժամանակ ոստիկանները բռնության կիրառմամբ նրան տարել էին հիվանադանոց, քանդել բերանի կարերը, ապա Երանոսյանի կամքին հակառակ տեղափոխել «Նուբարաշեն» հոգեբուժական կենտրոն, որտեղից նրան դուրս էին հանել իրավապաշտպանները։
Վարդենիսի բնակիչը հանդիպել է նաև բոլոր հնարավոր տեղական և պետական չինովնիկներին։ Նամակ է գրել վարչապետ Կարեն Կարապետյանին։
2016 թվականի նոյեմբերի 27-ին վարչապետին գրած նամակը վերահասցեագրվել է Գեղարքունիքի մարզպետարան։ Մարզպետարանում տեղի ունեցած քննարկմանը մասնակցել են նաև Երանոսյանը և Սոթքի հանքի ներկայացուցիչները։ Այդ ժամանակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Երանոսյանին իր նախկին աշխատատեղում վերականգնել։
Երանոսյանը, սակայն, այդ փաստաթութը ձեռքին նույնիսկ չի կարողացել լուծել աշխատանքի վերադառնալու հարցը։
«Նախկին տնօրենը՝ Մելքոնյան Արմենը, էսօր-վաղը խաբելով այդպես էլ աշխատանքի չի ընդունել», -ասել է փականագործը։
Մարզպետարանի որոշումից վեց ամիս անց Մելքոնյանը մահացել է։ Նոր տնօրեն Արայիկ Միդոյանն էլ, Երանոսյանի խոսքով, իրեն ասել է․ «Ակցիա ես արել, քեզ չենք կարող վերականգնել․․․ Ակցիա ես արել, ռուսները (ընկերության բաժնետերերը) քեզ չեն ուզում ընդունել աշխատանքի»։
Երանոսյանը նաև ասում է, որ Միդոյանն իրեն անգամ առաջարկել է ազգանունը փոխել վերականգնվելու համար․ «՝ ազգանունդ փոխի, որ թղթերդ ուղարկեմ, չիմանան որ դու ես․․․ Խի ինձ Հայաստանից դեպո՞րտ են արել, որ ազգանունս փոխեմ»։
Երանոսյանը միակը չէ, որ չի կարողանում վերականգնվել։ Օրեր առաջ Սոթքի հանքի մոտ 4 տասնյակ նախկին աշխատողներ ակցիա էին անցկացրել, ճանապարհ փակել։ Երանոսյանի խոսքով՝ որոշներին ընդունել են աշխատանքի, իսկ մի մասին, այդ թվում և իրեն՝ ոչ։ Նա վստահ է, որ իրականում շատ թափուր աշխատատեղեր կան հանքում․ «Ամեն շաբաթ էլ նոր մարդկանց են ընդունում»։
Վարդենիսում աշխատատեղ գրեթե չկա․ երիտասարդները հիմնականում աշխատում են որպես պայմանագրային զինծառայող, հոգեբուժարանում գործ կա և հանքում։
Երանոսյանը 3 միլիոն վարկ ունի, տան և հողերի վրա կալաք են դրել, ԴԱՀԿ-ն էլ վաճառքի է հանել Երանոսյանի տունը։

Руководство Сотского месторождения наказывает протестующих – бывший сотрудник
Несмотря на наличие рабочих мест на золоторудном месторождении в Сотке, руководство отказывается восстановить на работе слесаря Армена Ераносяна. Сам он считает, что его наказывают из-за протестов, которые он проводил у здания правительства Армении.
Уроженец Вардениса, 41-летний Армен Ераносян проработал на руднике 4 года. В 2016-ом его уволили, с тех пор он безработный.
«Я был на могиле отца, брата, забетонировал, выпил пару рюмок… Они сослались на то, что я пьян. Но я не подписывал табель, в работе не участвовал, меня уволили незаконно», - говорит Ераносян в беседе с Epress.am.
До увольнения выговора он не получал.
Ераносян провел несколько акций перед правительством с требованием восстановить на рабочем месте. В частности, он зашил себе рот. Тогда полицейские, применив силу, сняли швы и, вопреки воле мужчины, доставили его в психиатрическую клинику «Нубарашен», откуда его удалось вызволить правозащитникам.
Варденисец встретился со всеми возможными местными и государственными чиновниками. Кроме того, написал премьеру Карену Карапетяну.
Написанное 27 ноября 2016г. письмо было перенаправлено в областную администрацию Гегаркуникской области. В организованном в администрации обсуждении приняли участие Ераносян и другие представители месторождения. Тогда была достигнута договоренность о восстановлении Армена Ераносяна на прежнем месте.
Однако даже этот документ не помог ему решить вопрос. «Бывший директор Мелконян Армен, обманывая обещаниями, мол, не сегодня, так завтра, так и не принял меня на работу».
Через полгода после решения областной администрации Мелконян скончался. А новый директор Араик Мидоян, по словам Ераносяна, сказал ему: «Ты акцию проводил, мы не можем восстановить тебя. Акцию провел, русские не хотят принимать тебя на работу». По словам варденисца, директор даже предложил ему сменить фамилию: «Смени, говорит, фамилию, чтобы, когда отправил бумаги, они не узнали, что это ты. Меня, что, депортировали из Армении, чтобы я фамилию менял?».
Восстановиться на рабочем месте не удается не только ему. Несколько дней назад у месторождения прошла акция протеста нескольких десятков бывших сотрудников, которые перекрыли дорогу. По словам Армена Ераносяна, некоторых из них приняли обратно. Он уверен, что рабочих мест там много: «Они каждую неделю принимают новичков».
Найти работу в Варденисе практически невозможно. Молодежь в основном служит в армии по контракту, а еще работа есть в психиатрической клинике и на руднике.
На Ераносяне 3-миллионный кредит, на дом и земельный участок наложен арест, Служба принудительного исполнения судебных актов вынесла дом на продажу.