Հայաստանի քաղաքական մտքի մանկամտությունը
1920-ական թվականներին, երբ բոլշևիկները քեմալականների հետ բանակցում էին Հարավային Կովկասի նոր սահմանների շուրջ, հիմնական բանակցողներից մեկը` Օրջոնիկիձեն, իր նամակներից մեկում նշել էր, որ հայերը չունեն ստրատեգիական մտածողություն: Խոսքը նոր սահմանների շուրջ ընթացող բանակցություններում հայերի հնարավոր դիրքորոշման մասին էր:
Ստրատեգիական մտածողության մասին տարբեր տեսություններում ամենաշատ օգտագործվող ցիտատը կանադացի հոքեյիստ Ուեյն Գրետցկու խոսքերն են. «Ես սլանում  եմ այնտեղ, որտեղ մի ակնթարթ հետո կլինի տափօղակը, այլ ոչ թե այնտեղ, որտեղ այն գտնվում է տվյալ պահին»:
Եթե հետևենք այսօրվա հայկական մամուլին ու սոցիալական ցանցերին, ապա հին բոլշևիկի տեսակետը կարծես թե դեռ ակտուալ է:
2017 թվականի քաղաքական կյանքի հիմնական խնդիրը Հայաստանի քաղաքական ու հանրային դերակատարների մտածողությունն է, որը չի կարողանում ձևակերպել հանրության կողմից ընկալելի օրակարգ: Քաղաքական օրակարգը պետք է համապատասխանի իրականությանը` հիմնված օբյեկտիվ գնահատականների վրա, և առաջ քաշի իրական փոփոխությունների հասնելու «ճանապարհային քարտեզ»:
Որո՞նք են այսօրվա հանրային կյանքի հիմնական խնդիրները և որքանո՞վ են այսօրվա քաղաքական դերակատարների առաջարկները համահունչ իրական խնդիրներին:
Երկրորդ հարցադրման պատասխանը կարող ենք գտնել «Կովկասյան բարոմետր» կազմակերպության 2017-ի վերջին հրապարակված վիճակագրական հարցախույզի արդյունքներում: Մասնավորապես, ըստ հարցախույզի, հանրության կողմից ամենաանվստահելի ինստիտուտը կուսակցություններն են` ընդդիմադիր, թե իշխող: Կուսակցություններին բացարձակապես չեն վստահում հարցման մասնակիցների 37%, ավելի շուտ չեն վստահում` 26% , լիովին վստահում են` 4%, մասամբ` 7 %:
Հաշվի առնելով այն, որ սահմանադրական փոփոխություններից հետո խորհրդարանական կառավարման մոդելն է գործելու (2018-ի ապրիլից) և այլևս նախագահական ընտրություններ չեն լինելու, կարող ենք եզրակացնել, որ ըստ սահմանադրության իշխանության հավակնող միակ կառույցների` կուսակացությունների հանդեպ կա խորքային հանրային անվստահություն, ինչից հետևում է, որ առհասարակ անվստահություն կա պետության և Հայաստանի ապագայի հանդեպ:
2017-ի հիմնական խնդիրները պայմանավորված էին 2016-ի իրադարձություններով` ապրիլյան պատերազմ, «Սասնա ծռերի» գործողություններ, ինչպես նաև ավանդական արտագաղթ, տնտեսական ճգնաժամ ու սոցիալական խնդիրներ: Իսկ հիմնական գերխնդիրները մնում են նույնը` ընտրությունների լեգիտիմություն, տնտեսության ու իշխանության սերտաճում, հանրության կողմից խոշոր սեփականատերերի ունեցվածքի անօրինական լինելու մասին հանրային ընկալում:
Ըստ տրամաբանության՝ քաղաքական կյանքի հիմնական դիսկուրսը պետք է կառուցվեր այդ խնդիրների վրա, սակայն եթե հետևենք իշխանական ու ընդդիմադիր կուսակցությունների նախընտրական ծրագրերին, հրապարակային հռետորաբանությանը, խորհրդարանական ելույթներին, ապա կտեսնենք, որ այդ թեզերը բացակայում են:
Խորհրդարանի համակարգային ընդդիմության հիմնական օրակարգային թեմաներն են.
փողոցների անվանափոխությունները,
ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու անպտուղ օրենսդրական առաջարկությունը,
պետական պաշտոնների համար ֆորմալ թեկնածությունների առաջադրումը, որոնցով լեգիտիմացվում է գործող համակարգը,
անձնավորված անպտուղ բոցաշունչ քննադատությունները:
Արտախորհրդարանական ընդդիմության հիմնական օրակարգը Ռուսաստանի և Պուտինի ռեժիմի դեմ պայքարն է, որը ոչ թե մերժում, այլ հաստատում է Հայաստանի գաղութացված լինելը: «Գաղութացված» լինելը, առաջին հերթին, հոգեբանական վիճակ է: Պայքարել ոչ թե սեփական երկրում փոփոխություններիւ համար, այլ այդ փոփոխությունների միակ հնարավորությունը տեսնել Ռուսաստանում իշխանափոխություն կազմակերպելու մեջ, հոգեբանական ինքնագաղութացման մեջ է դնում հանրությանը` ցանկացած լուծում, որը քո հնարավորություններից դուրս է, տանում է փակուղի:
Դրսում լուծումներ որոնելու օրինակներից է նաև ԵՄ-ի հետ կնքված համապարփակ համաձայնագրի շուրջ առաջացած ոգևորությունը:
«ԵՄ-ն կստիպի պայքարել կոռուպցիայի դեմ» ռոմանտիկ սպասումները հանրային մտածողության մանկամտության դրսևորումներից են:
«Միայն Արևմուտքի օգնությամբ է հնարավոր փոփոխությունների հասնել» կարգախոսը փակուղի է քաղաքական կյանքի համար:
Ինֆանտիլիզմը, կամ մանկամտությունը կենցաղի և կյանքի տարբեր ոլորտներում ունեցած պարզունակ մոտեցումներ են, որի հետևանքով անհնարին է լինում ընդունել ռացիոնալ որոշումներ: Քաղաքական մանկամտությունն այն է, երբ քաղաքական կառույցներն ի վիճակի չեն կատարել այն գործառույթները, որոնք նրանցից սպասում է հասարակությունը:
2017 թվականը կարելի է համարել ոչ միայն կառավարման մոդելի փոփոխության տարի, այլև հետխորհրդային շրջանից հետո ձևավորված քաղաքական համակարգի ավարտը: Հին կարգախոսները` «իշխանափոխություն», «ամոթ-ամոթ», «մենք ենք տերը մեր երկրի» արդեն կորցրել են իրենց մոգական ազդեցությունը: Իշխանության համար պայքարն այլևս ընթանում է ոչ թե «փողոցի» և «պալատի» միջև, այլև տեղափոխվում է «ներպալատային» ինտրիգների դաշտը, իսկ պայքարի հիմնական թիրախը երկրի ռեսուրսներն են, մենաշնորհներն ու սեփականության վերաբաշխումը։
«Փողոցը» ներկայացված չէ խորհրդարանում, թեկուզ խորհրդանշական կերպով: Ավելին, «փողոցը» քաղաքականապես կազմակերպված չէ, չունի օրակարգ և ընդունված առաջնորդներ: Առհասարակ «փողոցում» լինելն այլևս պատվաբեր չէ, առավել ևս, որ հին կարգախոսները վարկաբեկվել են, իսկ փողոցի համար ընդունելի «ձախ» հայացքներ քաղաքական դաշտում գոյություն չունեն:
Սակայն «պալատում» ընթացող պայքարի լարվածության դեպքում կողմերը փորձելու են դիմել հանրությանը, որը պատրաստ չէ իր օրակարգով ազդել իրավիճակի վրա:

The Infantilism of Armenia’s Political Thinking
In the 1920s, when the Bolsheviks were negotiating with the Kemalists over the borders of the South Caucasus, one of the main negotiators, Ordzhonikidze, wrote in one of his letters that the Armenians lacked strategic thinking. He referred to the Armenians’ possible position in the ongoing negotiations over the new borders.
Canadian hockey player Wayne Gretzky’s following words are perhaps the most cited quote in various theories about strategic thinking: “I skate to where the puck is going to be, not where it has been.”
If we follow Armenia’s current press and social networks, the opinion of the old Bolshevik still seems relevant today.
The main problem of the political life of 2017 is the thinking of Armenia’s political and public actors, which can not form a comprehensible agenda for the society. The political agenda must correspond to the reality and should be based on objective assessments; it has to put forward a “roadmap” to achieving real change.
What are the main problems of today's public life and how do the proposals of political actors correspond to real problems?
The answer to the second question can be found in the findings of the statistical survey by the Caucasian Barometer, published in late 2017. According to the survey, the most unreliable institutions for the society are political parties - both opposition and ruling ones. The parties are completely distrusted by 37% of respondents, sort-of distrusted by 26%, fully trusted by 4%, and partially trusted by 7%.
Taking into account the fact that after the constitutional reforms, the country will be ruled by a parliamentary system of government (starting April 2018) and that presidential elections will no longer be held, one can conclude that there is a deep public distrust towards the sole candidates for power - political parties, which implies that there is a general lack of confidence in the state and uncertainty about the future of Armenia as a whole.
The main problems of 2017 were caused by the events of 2016 - the April war, the Daredevils of Sasun operation, as well as traditional migration, economic crisis and social problems. As for the main problems, they remain largely the same - elections legitimacy, merging of economy and power, public awareness of the illegality of large oligarchs’ wealth.
Logically, the main discourse of the political life should have been based on these problems; however, if we look at the pre-election programs of opposition and pro-government forces, their public rhetoric and parliamentary speeches, we will see that they completely lack these theses.
The main topics of the agenda of the parliamentary opposition:
renaming of streets;
a fruitless legislative proposal to exit the Eurasian Union;
a perfunctory nomination of candidates for state positions, which only further legitimizes the current system;
personalized fruitless fervent criticism.
The main agenda of the extra-parliamentary opposition is the fight against Russia and Putin’s regime, which not only does not disprove, but also confirms the fact of Armenia's colonization. “Colonization,” first and foremost, is a psychological state. To fight not for changes in one's own country, but to see the only possibility of these changes in the organization of a regime change in Russia; this puts the public in a state of psychological self-colonization. Any decision outside of your possibilities leads to a dead end.
Another example of the search for solutions outside the country is the excitement over the comprehensive agreement signed with the European Union. The romantic expectations that “the EU will force to fight against corruption” are manifestations of the infantile thinking of the society. The “It is possible to achieve changes only with the help of the West” slogan is a dead end for Armenia’s political life.
Infantilism is made up of primitive approaches to various spheres of life, as a result of which it becomes impossible to make rational decisions. Political infantilism is when political structures are incapable of performing the functions that the society expects of them.
2017 can be considered not only a year of change in the model of government, but also the end of the political system that had emerged after the post-Soviet period. Old slogans such as “change of power,” “shame-shame,” “we are the masters of our country” have already lost their magical effect. Henceforth, the struggle over power ceases to be carried out between “the street” and “ the palace,” and moves to the field of “intramural” intrigues, while the main target of the struggle is the country's resources, monopolies and the redistribution of property.
“The street” is not represented in the parliament, not even for purely symbolic reasons. Moreover, “the street” lacks political organization; it has no agenda and recognizable leaders. In general, being “on the street” is no longer honorable, especially since the old slogans have been discredited, and there are no “left” views on the political field which would be acceptable for the street.
However, in case the struggle carried out in “the palace” escalates, the parties will try to turn to the society, which is not ready to influence the situation with its own agenda.