«Սանիթեքը» պատժում է իր նախկին աշխատակցին
Երևանում սանմաքրման և աղբահանության համար պատասխանատու «Սանիթեք» ընկերության նախկին աշխատակից 42-ամյա Կարմեն Աբգարյանը չի կարողանում «Փարոս» ծրագրով նպաստ ստանալ, քանի որ համակարգում ցույց է տալիս, որ կինը մինչև այժմ գրանցված է որպես «Սանիթեքի» աշխատող։ Չնայած դրան՝ Աբգարյանը հունիս ամսից, իր դիմումի համաձայն, չի աշխատում կազմակերպությունում։
Կարմենը վրաերթի էր ենթարկվել նախորդ տարվա մարտի 14-ին, երբ նրան ստիպել էին իր աշխատանքային ժամի ավարտից հետո մաքրել Հերացի փողոցի երթևեկելի հատվածը, քանի որ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ավտոշարասյունն էր այդտեղով անցնելու։
Աբգարյանը պատմել է Epress.am-ին, որ մի քանի անգամ փորձել է վերցնել իր աշխատանքային գրքույկը, սակայն չեն տվել։ Նա գնացել է ընկերության գրասենյակ, որտեղ տարբեր պատճառաբանությամբ ամեն անգամ ներս չեն թողել մտնի։ Ասել են՝ «կորել է աշխատանքային գրքույկդ, նորը դեռ պատրաստ չի», «մյուս շաբաթ կգաս» կամ «ղեկավարը Հայաստանում չէ»։
«Իրանք էլ նեղացել են ինձանից, թե խի եմ ես լրագրողի բան ասել, և դրա համար էլ, ենթադրում եմ, ինձ այդքան տանում-բերում են», - ասել է Աբգարյանը։
Օգտակար հղում․  Ինչ գնով և ում համար է Sanitek-ն ապահովում Երևանի մաքրությունը։
Կինը վթարից հետո ցանկացել է դատի տալ ընկերությանը, ինչի համար մի շարք փաստաթղթեր պետք է հավաքեր։ Այդ ժամանակ Կարմենին օգնել է դուստրը։ Սակայն վերջինս ամուսնացել է և մեկնել Ռուսաստան։ Կարմենն այժմ ոչ մի օգնող չունի։ Ապրում է անչափահաս որդու հետ։
Վրաերթի հետևանքով նա ուսն էր կոտրել, գլխի և մեջքի շրջանում լուրջ վնասվածքներ ստացել։ Մինչև այսօր դեռ լիովին չի ապաքինվել․ «Ձախ թևս չի աշխատում, ողնաշարս ցավում է, գլուխս պտտվում է, տնից էլ դուրս չեմ գալիս»։
Չարենցավանից ամեն անգամ նա չի կարողանում գնալ Երևան և զբաղվել իր դատական հարցով։ Դրան խանգարում է և՛ ֆինանսական վիճակը, և՛ առողջությունը։ Կարմենը այժմ չի աշխատում, երբեմն հարևաններն են ինչ-որ բանով օգնում։
Նշենք, որ «Սանիթեքի» զոհերից ևս մեկը՝ Վոլոդյա Աճեմյանն, արդեն դիմել է դատարան՝ պահանջելով որպես իր աշխատունակության կորստի փոխհատուցում ընկերությունից ամսական բռնագանձել 123 հազար 200 դրամ։

Karmen Abgaryan, a 42-year-old former employee of the Sanitek Armenia waste management company, has been unable to claim benefits from the Paros program of social assistance department of Armenia’s Ministry of Labor and Social Issues as she is still officially registered as a Sanitek employee. Abgaryan had voluntarily terminated her employment past June, several months following a car accident while on the job,
The woman who was hit by a car in March 2016 as she tried to cross the street to carry out her street-cleaning. On the day of the accident, according to a past interview with Abgaryan, she was made to stay and clean the roadway on Yerevan’s Heratsi street after her shift had ended because mayor Taron Margaryan’s motorcade was expected to drive by the area.
Speaking to Epress.am on Thursday, Abgaryan said Sanitek representatives have been refusing to officially terminate her employment for months without any proper justification: “They are simply mad at me for going to the media and are now trying to punish me, I guess.”
The woman has yet to fully recover from the injuries she had sustained as a result of the incident: “My left shoulder does not function; my spine aches; I have constant headaches, which do not even let me leave my house.”
The woman lives in Charentsavan, a small town located some 38 km north of the capital Yerevan, with her underage son. She has had no income since leaving her job at Sanitek and cannot afford to travel to the capital on a daily basis to meet with her former employers and convince them to finally deregister her. She told us that her daughter was helping her to prepare documents for filing a compensation claim against Sanitek, but now that her daughter has moved to Russia, the case has come to a standstill.
Note, another injured former Sanitek employee, 66-year-old Volodya Achemyan, has gone to court to demand an AMD 123 200 monthly compensation from Sanitek for loss of work capacity.