«Սանիթեքը» պատժում է իր նախկին աշխատակցին
Երևանում սանմաքրման և աղբահանության համար պատասխանատու «Սանիթեք» ընկերության նախկին աշխատակից 42-ամյա Կարմեն Աբգարյանը չի կարողանում «Փարոս» ծրագրով նպաստ ստանալ, քանի որ համակարգում ցույց է տալիս, որ կինը մինչև այժմ գրանցված է որպես «Սանիթեքի» աշխատող։ Չնայած դրան՝ Աբգարյանը հունիս ամսից, իր դիմումի համաձայն, չի աշխատում կազմակերպությունում։
Կարմենը վրաերթի էր ենթարկվել նախորդ տարվա մարտի 14-ին, երբ նրան ստիպել էին իր աշխատանքային ժամի ավարտից հետո մաքրել Հերացի փողոցի երթևեկելի հատվածը, քանի որ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ավտոշարասյունն էր այդտեղով անցնելու։
Աբգարյանը պատմել է Epress.am-ին, որ մի քանի անգամ փորձել է վերցնել իր աշխատանքային գրքույկը, սակայն չեն տվել։ Նա գնացել է ընկերության գրասենյակ, որտեղ տարբեր պատճառաբանությամբ ամեն անգամ ներս չեն թողել մտնի։ Ասել են՝ «կորել է աշխատանքային գրքույկդ, նորը դեռ պատրաստ չի», «մյուս շաբաթ կգաս» կամ «ղեկավարը Հայաստանում չէ»։
«Իրանք էլ նեղացել են ինձանից, թե խի եմ ես լրագրողի բան ասել, և դրա համար էլ, ենթադրում եմ, ինձ այդքան տանում-բերում են», - ասել է Աբգարյանը։
Օգտակար հղում․  Ինչ գնով և ում համար է Sanitek-ն ապահովում Երևանի մաքրությունը։
Կինը վթարից հետո ցանկացել է դատի տալ ընկերությանը, ինչի համար մի շարք փաստաթղթեր պետք է հավաքեր։ Այդ ժամանակ Կարմենին օգնել է դուստրը։ Սակայն վերջինս ամուսնացել է և մեկնել Ռուսաստան։ Կարմենն այժմ ոչ մի օգնող չունի։ Ապրում է անչափահաս որդու հետ։
Վրաերթի հետևանքով նա ուսն էր կոտրել, գլխի և մեջքի շրջանում լուրջ վնասվածքներ ստացել։ Մինչև այսօր դեռ լիովին չի ապաքինվել․ «Ձախ թևս չի աշխատում, ողնաշարս ցավում է, գլուխս պտտվում է, տնից էլ դուրս չեմ գալիս»։
Չարենցավանից ամեն անգամ նա չի կարողանում գնալ Երևան և զբաղվել իր դատական հարցով։ Դրան խանգարում է և՛ ֆինանսական վիճակը, և՛ առողջությունը։ Կարմենը այժմ չի աշխատում, երբեմն հարևաններն են ինչ-որ բանով օգնում։
Նշենք, որ «Սանիթեքի» զոհերից ևս մեկը՝ Վոլոդյա Աճեմյանն, արդեն դիմել է դատարան՝ պահանջելով որպես իր աշխատունակության կորստի փոխհատուցում ընկերությունից ամսական բռնագանձել 123 հազար 200 դրամ։

Армянская компания «Санитек» наказывает бывшую сотрудницу
42-летней Кармен Абагрян не выдают пособие, так как ее имя до сих пор значится в системе компании «Санитек». Однако бывшая сотрудница осуществляющей ассенизацию в Ереване компании, согласно своему заявлению, не работает здесь с июня 2017 года.
14 марта Абгарян сбил автомобиль, когда руководство заставило ее чистить проезжую часть столичной улицы Гераци уже после окончания рабочего дня. Все потому, что тогда по данному участку должна была проехать автоколонна мэра Тарона Маргаряна.
В беседе с Epress.am Абгарян рассказала, что неоднократно пыталась получить свою трудовую: в офис компании ее под разными предлогами не впускают. Говорят, что трудовая книжка утеряна, «новой еще нет»; «приходи на следующей неделе» или «руководитель за пределами Армении».
«Они обиделись на меня, мол, почему я говорила с журналистом. Думаю, с этим вся волокита и связана».
После инцидента Кармен Абгарян хотела подать в суд на компанию, для чего ей понадобилось собрать ряд документов. Тогда ей помогла дочь, которая, однако, вышла замуж и уехала. Теперь Абгарян неоткуда ждать помощи: она живет с несовершеннолетним сыном.
Вследствие аварии она получила перелом плеча и повреждения в области головы и спины. Восстановиться полностью пока не удалось: «Левая рука не работает, боли в позвоночнике, головокружения. Из дома я не выхожу».
Приезжать в Ереван на судебные заседания из Чаренцавана затруднительно и с финансовой точки зрения, и по причине здоровья. Безработной Абгарян иногда помогают соседи.
Напомним, что Володя Ачемян уже обратился в суд с требованием конфискации у компании 123 200 драмов (порядка $255) в виде ежемесячной компенсации потери трудоспособности.