Ոստիկանությունը քննում է՝ ուր էին կամրջի հերթապահները կնոջ և նրա դստեր մահվան ժամանակ. «ՀԺ»
Դավթաշենի կամրջից նետվել է 37-ամյա Գայանե Հ֊ն՝ 9-ամյա դստեր՝ Անահիտի հետ, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։ Գայանեն ու Անահիտը Երևանի բնակիչներ էին, կինն ամուսնալուծված էր և ապրում էր ծնողների հետ։ ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ Երևանի քննչական վարչության Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում քրեական գործ է հարուցվել Քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանությունը՝ ապօրինաբար մեկ ուրիշին դիտավորությամբ կյանքից զրկելը) և 110 հոդվածի 1-ին մասով (սպառնալիքի, դաժան վերաբերմունքի կամ անձնական արժանապատվությունը պարբերաբար նվաստացնելու ճանապարհով անձին անուղղակի դիտավորությամբ կամ անզգուշությամբ ինքնասպանության կամ ինքնասպանության փորձի հասցնելը)։
«Հարևանները, որոնք անակնկալի էին եկել կատարվածից, նշում էին, որ շատ համեստ ու կարգին ընտանիք է, բայց ապրում են մեկուսացած՝ շենքի բնակիչների հետ գրեթե չշփվելով»։ Մայրն ու դուստրը վերջին երեք օրերին համարվել են անհետ կորած։ Նրանց անհետանալու մասին ոստիկանության Մաշտոցի բաժին ահազանգել են հարազատները։
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության լրատվական ծառայությունը հայտնել է թերթին, որ կինն աշխատում էր այս գերատեսչությունում․ «Սեյսմիկ պաշտպանության Արևմտյան ծառայություն» ՊՈԱԿ֊ի աշխատակից էր, գործի էր ընդունվել 2017 թվականի դեկտեմբերի 1-ին։ Այստեղ ասացին նաև, որ եռօրյա բացակայությունից առաջ Գայանե Հ֊ն․ աշխատավայրում ոչինչ չի ակնարկել, աշխատանքի չներկայանալու մտադրության մասին չի զգուշացրել։
«Ավելի ուշ տեղեկացանք, որ Գայանե Հ-ն․, ինչպես նաև նրա մայրը ԱԻՆ֊ում են աշխատել բավական վաղուց։ Աշնանը երկուսի հաստիքներն էլ, ի թիվս բազմաթիվ այլ հաստիքների, համարվել են կրճատման ենթակա։ Բայց Գայանեն դիմել է նախարարին, ներկայացրել իրենց ընտանեկան կարգավիճակը, խնդրել միանգամից երկուսին գործազուրկ չդարձնել։ Նախարարն ընդառաջել է և Գայանեին այլ աշխատանք առաջարկել», - հայտնում է «ՀԺ»-ն՝ հավելելով, որ Անահիտն սովորում էր երևանյան այն դպրոցում, որտեղ աշխատող ուսուցիչներից մեկն օրեր առաջ ինքնասպանություն էր գործել։
Օրաթերթի թղթակիցը հետաքրքրվել է Ոստիկանության հասարակայնության և լրատվության վարչությունից, թե դեպքի պահին որտեղ են եղել Դավթաշենի կամրջի վրա ծառայություն իրականացնող կառույցի ներկայացուցիչները։
«Ընթանում է քննություն, որի շրջանակներում կպարզվեն բոլոր հանգամանքները», - պատասխանել են նրան։
«ՀՀ կառավարության 2014 թվականի ապրիլի 29-ի N 1008-Ն որոշման համաձայն, Դավթաշենի, ինչպես նաև Հաղթանակի և Կիևյան կամուրջներն ընդգրկված են ոստիկանության կողմից պետական պահպանության ենթակա շինությունների ցանկում», - հիշեցնում է «Հայկական ժամանակը»։

Home / Police / Investigation Underway After Mother and Daughter Jump Off Bridge in Yerevan
A 37-year-old woman and her daughter, 9, jumped to their death off a bridge in Yerevan on Thursday. Gayane H., Haykakan Zhamanak newspaper writes, was divorced and lived with her parents. According to a statement issued by Armenia’s Investigative Committee, the capital’s Arabkir investigation department has launched a criminal case into the incident under articles 104.1 (murder) and 110.1 (incitement to suicide or suicide attempt) of the Armenian Criminal Code.
“The neighbors, who were rather shocked by what had happened, said there was nothing out of the ordinary about the family; they were, however, quite low-key and never really made contact with the other residents of the apartment building,” Haykakan Zhamanak reports, stressing that the mother and daughter had been missing for three days before before allegedly committing suicide. Their relatives had filed a missing person report with the Mashtots police department.
The press service of the Ministry of Emergencies told the paper that the woman had been an employee of the ministry’s Eastern Seismic Protection Service since December 1, 2017. According to the ministry spokesperson, prior to the 3-day absence, the woman had neither warned her coworkers or employers that she would not be coming into work nor hinted about her suicide intentions.
“Later we found out that both Gayane and her mother used to work for the Emergency Situations Ministry for quite a long time. In the fall 2017, however, the women were both laid off after the ministry began cutting jobs. Gayane then appealed to the minister, saying that firing both her and her mother would put the family in a dire situation. The minister agreed to help and offered Gayane a job in a different department,” Haykakan Zhamanak writes.
The paper’s reporter reached out to the press service of the National Police to find out where the bridge’s on-duty officers were at the time of the incident. “An investigation is currently underway to establish all the circumstances of the incident,” a police spokesperson replied.