Կինը չի կարող ամուսնուն ստիպել հետազոտություն անցնել․ ՄԻԱՎ֊ով ապրողների խնդիրները
Հայաստանում կանայք ՄԻԱՎ-ի նկատմամբ ավելի խոցելի են, քան տղամարդիկ։ Էլ ավելի խոցելի են մարզաբնակ կանայք, քանի որ տեղեկատվության պակասն այնտեղ ավելի մեծ է։ «Կանանց ներուժի զարգացման կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը 2016-2017 թվականներին մի քանի մարզերում ծրագիր է իրականացրել կանանց շրջանում ՄԻԱՎ-ի մասին տեղեկատվությունը բարձրացնելու համար։ «Մեդիա կենտրոն»-ում ծրագրի իրականացնողները ներկայացրել են հետազոտության արդյուքները։
«ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոն»-ի վերջին տվայալների համաձայն՝ Հայաստանում ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց մեծամասնությունը տղամարդիկ են, որոնց վարակման հիմնական պատճառը միգրացիոն գործոնն է։ ՄԻԱՎ֊ով ապրող կանանց 97 տոկոսը վարակվել է սեռական ճանապարհով։
«Ինչ է սա ցույց տալիս․ տղամարդը գնում է արտագնա աշխատանքի, վերադառնում է տուն, կինը որևէ լծակ չունի, որ ամուսնուն խնդրի, հորդորի՝ գնա հետազոտվի։ Կինը չի կարող ամուսնուն ստիպել, որ չունենան սեռական հարաբերություն մինչև հետազոտվելը կամ պահպանակ օգտագործեն», - ասել է կազմակերպության նախագահ Ժենյա Մայիլյանը։
Բացի դրանից, կինն ինքը չունի նաև բավարար տեղեկատվություն՝ հետազոտման կարիք կա՞, թե ոչ։
«Ցավոք մեր մշակույթում չկա այդպիսի բան, որ կինը նախաձեռնությունը վերցնի իր ձեռքը և իր ամուսնուն կամ ապագա ամուսնուն ուղարկի հետազոտության», -ասել է Մայիլյանը։
Մարզերում կանանց հետ շփումը ցույց է տվել, որ հատկապես մարզային բնակավայրերում սեռական հարաբերությունների ժամանակ գրեթե չեն պաշտպանվում։
Մարզաբնակ 214 կանանց շրջանում իրականացված հետազոտությունը ցույց է տվել, որ 0,1 տոկոսը գիտի հետկոնտակտային կանխարգելման մասին։ Կանանցից շատերը չգիտեն, թե իրենց մարզերում որտեղ կարող են դիմել ՄԻԱՎ հետազոտության համար։ Բացի դրանից, մարզերում բնակվող կանայք վախենում են հետազոտվել, քանի որ համայնքում կիմանան դրա մասին։
ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց նկատմամբ խտրականությունը կապված է գիտելիքի պակասի հետ։ Մայիլյանի խոսքով՝ խտրականության ենթարկվելու վախից երբեմն մարդիկ չեն գնում հետազոտման․ «Եթե խտրականություն չլինի, եթե մարդիկ վստահ լինեն, որ դա իմանալուց հետո իրենց կյանքը դժոխքի չի վերածվի, կգնան հետազոտության»։

Women In Armenia Have No Power to Persuade Their Partners to Undergo HIV Testing
Women in Armenia are more vulnerable and have higher chances of getting infected with HIV than men, especially in rural areas where the level of awareness of the infection in rather low. In 2016-2017, Women's Empowerment Center NGO carried out a a program in several Armenian provinces to raise HIV and AIDS awareness among women girls. The researchers presented the results of their study at a press conference in Yerevan on Friday.
According to the latest data from the National Center for AIDS prevention, the majority of HIV-positive people in Armenia are men, primarily due to the role of male out-migration; 97% of women who have AIDS have acquired the disease through sexual contact.
“What does it show? A man leaves the country for work, returns home, and a woman does not have any leverage to make him get tested. A woman can not persuade a man not to have sexual intercourse until he is tested or use condoms,” Zhenya Mailyan, the head of WEC, said.
In addition, the woman herself does not have enough information or knowledge to decide whether a test is needed. “Unfortunately, in our culture, a woman rarely takes matters into her own hands and sends her husband or her future husband for examination,” Mailyan said.
The Center’s survey in the provinces has shown that people in more rural areas use practically no protection during sexual activities. Out of the 214 female respondents, only 0.1% know about post-exposure prophylaxis. The majority of women do not know where in their province they can undergo STI testing.
The discrimination against people affected by HIV/AIDS is mainly due to the lack of knowledge and awareness among people. According to Mailyan, people often avoid getting tested because of the fear of potential discriminatory attitude towards themselves. “If it were not for discrimination, if people were sure that their lives would not turn into hell after they are diagnosed with AIDS, they would undergo testing.”