Կինը չի կարող ամուսնուն ստիպել հետազոտություն անցնել․ ՄԻԱՎ֊ով ապրողների խնդիրները
Հայաստանում կանայք ՄԻԱՎ-ի նկատմամբ ավելի խոցելի են, քան տղամարդիկ։ Էլ ավելի խոցելի են մարզաբնակ կանայք, քանի որ տեղեկատվության պակասն այնտեղ ավելի մեծ է։ «Կանանց ներուժի զարգացման կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը 2016-2017 թվականներին մի քանի մարզերում ծրագիր է իրականացրել կանանց շրջանում ՄԻԱՎ-ի մասին տեղեկատվությունը բարձրացնելու համար։ «Մեդիա կենտրոն»-ում ծրագրի իրականացնողները ներկայացրել են հետազոտության արդյուքները։
«ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոն»-ի վերջին տվայալների համաձայն՝ Հայաստանում ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց մեծամասնությունը տղամարդիկ են, որոնց վարակման հիմնական պատճառը միգրացիոն գործոնն է։ ՄԻԱՎ֊ով ապրող կանանց 97 տոկոսը վարակվել է սեռական ճանապարհով։
«Ինչ է սա ցույց տալիս․ տղամարդը գնում է արտագնա աշխատանքի, վերադառնում է տուն, կինը որևէ լծակ չունի, որ ամուսնուն խնդրի, հորդորի՝ գնա հետազոտվի։ Կինը չի կարող ամուսնուն ստիպել, որ չունենան սեռական հարաբերություն մինչև հետազոտվելը կամ պահպանակ օգտագործեն», - ասել է կազմակերպության նախագահ Ժենյա Մայիլյանը։
Բացի դրանից, կինն ինքը չունի նաև բավարար տեղեկատվություն՝ հետազոտման կարիք կա՞, թե ոչ։
«Ցավոք մեր մշակույթում չկա այդպիսի բան, որ կինը նախաձեռնությունը վերցնի իր ձեռքը և իր ամուսնուն կամ ապագա ամուսնուն ուղարկի հետազոտության», -ասել է Մայիլյանը։
Մարզերում կանանց հետ շփումը ցույց է տվել, որ հատկապես մարզային բնակավայրերում սեռական հարաբերությունների ժամանակ գրեթե չեն պաշտպանվում։
Մարզաբնակ 214 կանանց շրջանում իրականացված հետազոտությունը ցույց է տվել, որ 0,1 տոկոսը գիտի հետկոնտակտային կանխարգելման մասին։ Կանանցից շատերը չգիտեն, թե իրենց մարզերում որտեղ կարող են դիմել ՄԻԱՎ հետազոտության համար։ Բացի դրանից, մարզերում բնակվող կանայք վախենում են հետազոտվել, քանի որ համայնքում կիմանան դրա մասին։
ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց նկատմամբ խտրականությունը կապված է գիտելիքի պակասի հետ։ Մայիլյանի խոսքով՝ խտրականության ենթարկվելու վախից երբեմն մարդիկ չեն գնում հետազոտման․ «Եթե խտրականություն չլինի, եթե մարդիկ վստահ լինեն, որ դա իմանալուց հետո իրենց կյանքը դժոխքի չի վերածվի, կգնան հետազոտության»։

Проблемы людей с ВИЧ в Армении: женщина не может заставить мужчину пройти обследование
Женщины в Армении уязвимее мужчин в вопросе СПИД-а. Наиболее остро эта проблема стоит в областях страны, так как уровень информированности здесь ниже. В 2016-2017 годах общественная организация «Центр развития потенциала женщин» провела программу в нескольких областях для повышения уровня осведомленности женщин. На пресс-конференции в среду, 21 февраля, организаторы представили результаты исследования.
По последним данным «Республиканского центра по профилактике СПИД-а», большинство проживающих в Армении людей с ВИЧ — мужчины, основной причиной заражения которых является миграционный фактор. 97% людей со СПИД-ом заразились половым путем.
«Что это показывает: мужчина уезжает на заработки, возвращается домой, у женщины нет никаких рычагов для того, чтобы заставить его пройти обследование. Женщина не может уговорить мужчину не иметь половых отношений до обследования или использовать презервативы», - заявила председатель организации Женя Маилян.
Кроме того, женщина сама не владеет достаточным объемом информации, чтобы размышлять на тему необходимости обследований. «К сожалению, в нашей культуре нет того, чтобы женщина взяла инициативу в свои руки и отправила своего мужа или будущего мужа на обследование», - заявила Маилян.
Общение с женщинами в областях Армении показало, что здесь практически отсутствует понятие безопасные половые отношения.
По результатам опроса 214 женщин, 0.1% знает о постконтактной профилактике. Многие женщины не в курсе, куда можно обратиться для обследования. Кроме того, проживающие здесь женщины боятся процедуры, так как об этом могут узнать в общине.
Дискриминация к людям со СПИД-ом связана с нехваткой знаний. По словам Маилян, именно из страха такого отношения к себе люди не обследуются. «Если бы не дискриминация, если люди будут уверены, что после того, как об этом узнают, их жизнь не превратится в ад, они пойдут на обследование».