Հայաստանում չկան Դաունի համախտանիշով երեխաների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպություններ
Դաունի համախտանիշով ծնված երեխաների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպություններ Հայաստանում չկան։ Այս մասին այսօր՝ «Մեդիա կենտրոնում» Դաունի համախտանիշ ունեցող անձանց համաշխարհային օրվան նվիրված քննարկման ժամանակ ասել է «Հույսի կամուրջ» ՀԿ նախագահ Սուսաննա Թադևոսյանը։
«Այդ երեխաների ընտանիքների և այդ անձանց հարցերով զբաղվող կազմակերպությունների չլինելը ստվերում է պահում նրանց կարևորագույն կարիքները։ Հայաստանում ընդհանրապես հաշմանդամության ոլորտում շահերի պաշտպանության, իրավունքների պաշտպանության նախաձեռնություններն ավելի ընդհանրական են։ Ավելի քիչ են նեղ հաշմանդամության տեսակ ունեցող անձնանց, այդ թվում՝ երեխաների խնդիրներով զբաղվող կազմակերպությունները», ֊ ասել է Թադևոսյանը։
Քննարկմանը ներկա Նոր Խարբերդի մասնագիտացված մանկատան տնօրեն Հարություն Բալասանյանի կարծիքով՝ հատկապես կարևոր է բուժաշխատողների մոտեցումը․ «Հիմնականում ծնողները հիվանդանոցներում են թողնում, բուժաշխատողների աշխատանքի մոտեցման խնդիր կա, հոգեբանի բացակայությունը կարող է վատ անդրադառնալ ընտանիքի որոշման վրա։ Հիմնականում, երբ Դաունի համախտանիշով երեխային տանում են տուն, այդ երեխային այլևս մանկատուն չեն բերում»։
Բալասանյանն ընդգծում է, որ այսօր Հայաստանում մասնագիտացած կացության վայրերում խնամվում են 460 երեխա, որոնցից 56֊ը Դաունի համախտանիշ ունեցող երեխաներն են։ Խարբերդի մանկատանը ներկայումս այդ համախտանիշով 12 երեխա կա, իսկ Գյումրիի մանկատանը 130 երեխայից 28֊ն ունեն Դաունի համախտանիշ։

В Армении нет организаций по защите прав детей с синдромом Дауна
В Армении нет организаций по защите прав детей с синдромом Дауна. Об этом на обсуждении в международный день человека с синдромом Дауна заявила председатель общественной организации «Мост надежды» Сусанна Тадевосян.
«Из-за отсутствия организаций, занимающихся вопросами семей этих детей и непосредственно детьми, их важнейшие нужды остаются в тени. В Армении вообще инициативы по защите интересов и прав в сфере инвалидности занимаются общими проблемами. Еще меньше организаций, которые занимаются людьми со специфическим видом инвалидности, в том числе детьми», - заявила она.
Директор специализированного детского дома в Нор Харберде Араратской области Арутюн Баласанян считает особенно важным подход медработников. «В основном родители оставляют детей в роддоме. Существует вопрос подхода медработника, отсутствие психолога может иметь негативное воздействие на решение семьи. В основном, когда ребенка с синдромом Дауна забирают домой, в детский дом этого ребенка уже не приносят».
По его словам, на сегодняшний день на попечении специализированных приютов Армении находится 460 детей, у 56 из них синдром Дауна. В харбердском детдоме таких малышей 12. В детском доме города Гюмри синдром Дауна у 28 из 130 детей.