Եվրադատարանը պատասխաններ է պահանջել Հայաստանից Սասնա ծուռ Արամ Հակոբյանին չբուժելու վերաբերյալ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հաղորդակցել է «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ 60-ամյա Արամ Հակոբյանի բողոքը։ Հայաստանի Կառավարությունը պետք է պատասխանի՝ արդյո՞ք Հակոբյանը զերծ է խոշտանգումներից և կալանքի ընթացքում ստանում է անհրաժեշտ բուժօգնություն, արդյո՞ք հիմնավոր է Հակոբյանի նկատմամբ կալանք կիրառելը, արդյո՞ք Հակոբյանին չեն խոչընդոտել պաշտպանել իր իրավունքները։ Կառավարությունը նաև պետք է ներկայացնի դիմողի նկատմամբ 2016 թվականին կատարված դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքները, որը բժիշկները հրաժարվում էին տրամադրել Հակոբյանին՝ դա անվանելով նախաքննական գաղտնիք։
ՄԻԵԴ-ի կայքը պատմում է Արամ Հակոբյանի առողջական պատմությունը։
Մինչ կալանավորվելը Արամ Հակոբյանը բուժվել է միզապարկի քաղցկեղի դեմ 2012 թվականին։ Այնունհետև նրա մոտ հայտնաբերվել է ուղեղի քաղցկեղ, ուռուցքը հեռացվել է։ Արդեն կալանքի տակ՝ 2016 թվականի հոկտեմբերին, Հակոբյանը դատաբժշկական փորձաքննության է ենթարկվել․ նրան ասել են, որ ուղեղի բջիջները մահանում են, սակայն եզրակացությունը հրաժարվել են տրամադրել։ Հակոբյանի պաշտպանը պահանջել է բուժում տրամարդել նրան, քանի որ վերջինս տառապում է հեմատուրիայով և հիշողության կորստով։ Քրեակատարողական հիմնարկից պատասխանել են, որ Հակոբյանի առողջական վիճակը բավարար է և նոր փորձաքննությունների կարիք չկա։
2017 թվականի փետրվարին Հակոբյանը չի կարողացել շարժել ոտքերը, նրան տեղափոխել են նախ Դատապարտյալների հիվանդանոց, ապա մասնագիտացված բուժհիմնարկ՝ ստուգումների․ հայտնաբերվել է ուղեղի սնուցման խնդիրներ։ Դիմողը նշում է, որ Դատապարտյալների հիվանդանոցում հատուկ բուժում չի ստացել։ Երեք օր անց՝ 2017 թվականի փետրվարի 11-ին Հակոբյանին տեղափոխել են ՔԿՀ։ Բանտում նրան ասել են, որ իրեն անհրաժեշտ դեղորայքը ինքը պետք է ձեռք բերի։ Հայցվորը նշում է, որ ինքը դա չէր կարող անել, բացի այդ, զրկված էր նաև հարազատներին տեղեկացնելու հնարավորությունից։ Հարազատների հետ հաղորդակցման արգելքը սահմանել էր քննիչը։
Հակոբյանը նշում է, որ իր մոտ սկսվել էր արյան ճնշման տատանումներ, սակայն դրա դեմ դեղամիջոցներ ևս ՔԿՀ-ն միշտ չէ, որ տալիս էր։ Մարտի 10-14-ը իր պաշտպանների հետ հանդիպումներին Հակոբյանը չէր կարողանում շարժվել և խոսել։ Նրա վիճակը գնալով վատացել է՝ բանտարկյալը մի քանի անգամ տեղափոխվել է Դատապարտյալների հիվանդանոց և հետ բերվել քրեակատարողական հիմնարկ։ 2018 թվականի հունվարի 18-ի գիշերը սկսել է շնչահեղձ լինել և օգնություն է ստացել խցակցից, քանի որ գիշեվա ժամերին ՔԿՀ-ում բժիշկ չկա։
Վերջերս Հակոբյանի պաշտպաններ Տիգրան Եգորյանը և Դավիթ Գյուրջյանը ՄԻԵԴ-ին հայտնել են, որ իրենց վստահորդը վատացել է նաև դատական նիստի ընթացքում։ Սակայն նրան շարունակում են մերժել և չեն տեղափոխում քաղաքացիական հիվանդանոց։

Евросуд требует от Армении объяснить отсутствие лечения члена группы мятежников
Евросуд по правам человека коммуницировал жалобу 60-летнего члена группы «Сасна црер» Арама Акопяна. Правительство Армении должно сообщить, не подвергается ли он пыткам и получает ли в тюрьме необходимую медпомощь, возможно ли применять к нему арест, не препятствовали ли Акопяну в защите своих прав. Также правительство должно предоставить результаты судебно-медицинской экспертизы, которой подвергся заявитель. Врачи отказались предоставить их Акопяну, сославшись на тайну предварительного следствия.
На сайте ЕСПЧ рассказывается о состоянии здоровья Арама Акопяна.
В 2012-ом он лечился от рака мочевого пузыря. Затем у него обнаружили и удалили злокачественную опухоль головного мозга. Уже в тюрьме в октябре 2016 года Акопян подвергся судебно-медицинской экспертизе. Ему сказали, что клетки мозга умирают, но выдавать заключение отказались. Адвокат Акопяна потребовал организовать лечение, так как он страдает гематурией и потерей памяти. Администрация уголовно-исполнительного учреждения ответила, что состояние здоровья Акопяна удовлетворительное и повторные экспертизы не нужны.
В феврале 2017 года Акопян не мог пошевелить ногами, его перевели в «Больницу для заключенных», затем — на проверки в специализированное медучреждение, так обнаружили проблемы с питанием головного мозга. Заявитель отмечает, что не получал специального лечения в УИУ «Больница для заключенных». 11 февраля 2017 года его перевели в тюрьму, где было сказано, что необходимые лекарства он должен приобрести сам. Истец отмечает, что сделать этого он не мог, кроме того, он был лишен возможности связаться и сообщить об этом родным. Запрет на общение с родными наложил следователь.
Акопян отмечает, что у него начались перепады давления, необходимые медикаменты администрация не выдавала и в этом случае. На встречах с защитниками 10-14 марта Акопян не мог двигаться и говорить. Его состояние ухудшалось, несколько раз переводили в «Больницу для заключенных» и возвращали в тюрьму. В ночь на 18 января он стал задыхаться, на помощь пришел сокамерник, так как по ночам в тюрьме врачей нет.
Адвокаты Акопяна Тигран Егорян и Давид Гюрджян сообщили Евросуду, что самочувствие их подзащитного ухудшилось и во время судебного заседания, но ему продолжают отказывать в переводе в гражданскую больницу.