Ժողովուրդը լավ գիտի ինչ անել, եթե որևէ իշխանություն փորձի լկտիանալ
Վաղը Ազգային ժողովը վարչապետ է ընտրելու և միակ թեկնածուն ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն է։ Այսօր Հանրապետության հրապարակում կայացած հանրահավաքի ժամանակ վերջինս խոսել է վարչապետի ընտրության և վաղվա անելիքների մասին։
«Այսօր առավոտյան «Ելք» խմբակցության կողմից ես պաշտոնապես առաջադրվեցի վարչապետի թեկնածու։ Այսօր 18։00-ին սպառվեց վարչապետ առաջադրելու ժամկետը և պարզվեց, որ որևէ այլ թեկնածու չի առաջադրվել։ Ազգային ժողովի 4 խմբակցություններից 3-ը հայտարարել են, որ պաշտպանելու են իմ թեկնածությունը, այսինքն՝ քվեարկելու են ժողովրդի թեկնածուի օգտին։ Իսկ Հանրապետական մեծամասնությունը հայտարարել է, թե չի խոչընդոտելու այդ ընտրությանը։ Այնպես որ շատ մեծ է հավանականությւոնը, որ վաղը ձեր կողմից առաջադրված թեկնածուն կընտրվի ՀՀ վարչապետ...
…Մինչև հիմա ընթացքի մեջ մեզ թվում էր, շատերին էր թվում, թե հենց սա է լինելու վերջին շրջանի քաղաքական գործընթացի ամենակարևոր իրադարձությունը։ Այսօր կարելի է արձանագրել, որ ամենակարևոր իրադարձությունը տեղի է ունեցել օրեր առաջ, երբ մեզ բոլորիս ակնհայտ էր, որ Հայաստանում ի վերջո կա ժողովուրդ, որը ոտքի է կանգնել և իր ձեռքն է վերցրել իրեն իսկ պատկանող իրադարձությունը։ Ես ուզում եմ ասել, որ բացարձակապես էական չէ, թե ով կլինի ՀՀ վարչապետ, որովհետև էականն այն է, որ կա երկրի ղեկը, երկրի իշխանությունը սեփական ձեռքերը վերցրած ժողովուրդ։ Եվ այդ ժողովուրդը շատ լավ գիտի ինչ անել, եթե Հայաստանում որևէ իշխանություն փորձի լկտիանալ, փորձի իրեն կորցնել և տեղը չբերել սեփական ժողովրդին։
Ես այս երեկո հասկացա, որ բացարձակ նշանակություն չունի, թե ինչ կունենա վաղը ԱԺ-ում, էականն այն է, որ ՀՀ քաղաքացին հաղթել է և այդ հաղթանակն անշրջելի է», ֊ ասել է Փաշինյանը։
Նա ասել է, որ վաղը Հանրապետության հրապարակում տոնախմբություն է նախատեսվում։
«ՀՀ քաղաքացին պետք է տոնի իր հաղթանակը։ Եվ ուրեմն ես բոլորին վաղն առավոտյան կոչ եմ անում ժամը 11։00-ից հավաքվել Հանրապետության հրապարակում, և չգնալ որևէ տեղ, որևէ փողոց չփակել, որևէ այլ գործողություն չանել, բողոքի որևէ այլ տրամադրություն չունենալ, այլ հավաքել հրապարակում և տոնել սեփական հաղթանակը հուսահատության, արտագաղթի, թուլության, անորոշության նկատմամբ։
Բոլոր քաղաքներից, մարզերից քաղաքացիները վաղը 11-ին հավաքվում են Հանրապետության հրապարակում արձանագրելու, որ իրենք են տերը երկրի», ֊ ընդգծել է Փաշինյանը։
Նա նաև ասել է, որ Ազգային ժողովի նիստն ուղիղ հեռարձակվելու է Հանրապետության հրապարակում տեղադրված էկրանների վրա։

Народ Армении прекрасно знает, что делать, если власть решит обнаглеть
1 мая парламент Армении выберет премьера, единственный кандидат на эту должность – депутат от оппозиционного блока «Выход» («Елк») Никол Пашинян. В ходе митинга в центре Еревана он высказался о завтрашнем голосовании.
«Сегодня утром фракция «Выход» официально выдвинула мою кандидатуру на должность премьера. В 18:00 истек срок выдвижения и выяснилось, что никаких других кандидатов нет. 3 из 4 фракций Национального собрания заявили, что поддержат мою кандидатуру, то есть проголосуют за кандидата от народа. А республиканское большинство заявило, что не станет препятствовать этому избранию. Так что, велика вероятность, что завтра выдвинутый вами кандидат будет избран премьер-министром Республики Армения.
До сих пор нам и многим казалось, что это станет самым важным политическим событием последнего времени. Сегодня можно констатировать, что самое важное событие случилось несколько дней назад, когда всем нам стало ясно, что в Армении есть народ, который взбунтовался и взял в свои руки принадлежащую ему же ситуацию. Я хочу сказать, что совершенно несущественно, кто будет премьер-министром, потому что важно, что есть народ, взявший в свои руки штурвал, власть в стране. И этот народ прекрасно знает, что делать, если какая-либо власть в Армении попытается обнаглеть, потерять себя и не считаться с собственным народом.
Сегодня вечером я понял, что не имеет никакого значения, что завтра произойдет в Национальном собрании, существенно то, что гражданин Республики Армения победил и это необратимо», - заметил политик.
Пашинян сообщил и о намеченном на завтра празднике на площади Республики: «Гражданин Армении должен отпраздновать свою победу. Я призываю всех собраться завтра в 11:00 на площади Республики, никуда не уходить, не перекрывать никаких улиц, не проводить никаких действий, акций, а собраться на площади и отметить собственную победу над отчаянием, эмиграцией, слабостью, неопределенностью.
Все граждане из всех городов, всех областей собираются завтра в 11 на площади Республики для констатации того, что они – хозяева страны».