-Ինչի՞ համար էին ծեծում։
2 տարի առաջ բացված Սպիտակի խնամքի տունը, որտեղ ապրում են 14 հոգի, ֆինանսական խնդիրների պատճառով կանգնած է փակվելու վտանգի առաջ։ Այստեղ հիմնականում բնակվում են «շիզոֆրենիա» ախտորոշում ստացած մարդիկ։ Այսօր նրանց հիմնական խնդիրն է Սևանի կամ Վարդենիսի հոգեբուժական կենտրոն չվերադառնալը։ Ոմանք, իրենց հետ ուղարկելու դեպքում, սպառնում են անգամ ինքնասպան լինել։
Մեզ հո նորից Վարդենիս չե՞ն տանելու
Սպիտակ քաղաքի Իտալական թաղամասում է գտնվում Սպիտակի խնմաքի տունը, որտեղ արդեն 2 տարի ապրում են Հայաստանի տարբեր հոգեբուժական կլինիկաներից եկած մարդիկ։
«Կարելի է ասել՝ մենք այստեղ մի մեծ ընտանիք ենք, ինչպես մի համայնք։ Այս վայրը շատ է տարբերվում այլ հոգեբուժական հաստատություններից, նման վայրերից։ Ես Սևանի և Վարդենիսի կլինիկաներում եմ եղել։ Այնտեղ մեզ ամեն առավոտ անասունների նման լցնում էին ճաշարան, ու կանգնում էինք 7-ից 9֊ը։ Կարճ ասած՝ շատ լավ չէր», - ժպտալով ասում է 38-ամյա Վահագնը։
Վահագնը Մոսկվայում է ապրել, 4 տարի սովորել է հոգեբանության ֆակուլտետում։ Նա համակարգչից է լավ հասկանում, թաղի մարդկանց համակարգիչների ծրագրերն է թարմացնում, այլ հարցերով է օգնում։
Հատուկ հանձնաժողովի միջոցով 2016 թվականին ընտրվել են համեմատաբար թեթև հոգեկան խնդիրներ ունեցողները և տեղափոխվել այստեղ։
«Ծրագրի նպատակն էր Վարդենիսի, Սևանի և առհասարակ բոլոր հոգեբուժարաններում գտնվող այնպիսի հոգեկան խնդիրներ ունեցող մարդկանց, որոք դեղորայքի շատ խիստ կարիք չունեն, կարող են իրենք իրենց համար հոգ տանել, աշխատել, հավաքել մի տեղում։ Նրանց այնտեղ մնալը ավելորդ էր մյուս ծանր, հոգեկան խնդիրներ ունեցող մարդկանց հետ», - պատմում է կենտրոնի տնօրեն Բավական Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ սկզբանական շրջանում շատ դժվար էր, քանի որ կենտրոնում հավաքվել էին մարդիկ, որոնք 14-15 տարուց ավել ապրել էին հոգեբուժարաններում, փակ տարածքներում էին եղել, այլ մարդկանց հետ չէին շփվել․ «Կարելի է ասել, որ նրանց համար դրականն անգամ դառնում էր սթրես, բոլորը սթրես տարան։ Սակայն ժամանակի ընթացքում ամեն ինչ անցավ»։
Վարդենիսում ապրածները պատմում են, որ անգամ տարրական կենցաղային պայմաններ չեն ունեցել։ Լողանում էին շաբաթը հազիվ մեկ անգամ, բոլորի շորերը հանում, գցում էին մի տեղում, հետո լվանում էին ու էլի մի տեղում հավաքում, ամեն մեկը վերցնում էր ձեռքն առաջինն ընկած ներքնաշորը։
Նրանց առօրյան միապաղաղ էր։ Փակ սենյակներում հավաքավածները ստանում էին դեղեր, ոչ մի գործով չէին զբաղվում և ոչ մի ձևով չէր ապահովվում նրանց սոցիալականացումը։
Արևմտյան տարբեր երկրներում, Բավական Պետրոսյանի խոսքով, վաղուց կան այսպիսի կենտրոններ, որտեղ ավելի թեթև հոգեկան խնդիրներ ունեցող մարդիկ ապրում են, աշխատում, իրենք իրենց կարիքները հոգում։ Նա նշում է՝ տարբեր աստիճանի խնդիրներ ունեցողներին մի տեղում պահելը հանցագործություն է։
Շախմատ, գոբելեն, մաթեմատիկա
Աշոտը շաբաթ-կիրակի օրերին գնում է Վանաձոր՝ շախմատ խաղալու։ Այժմ դատական գործընթաց է ընթանում նրան աշխատունակ ճանաչելու համար։ Եթե դատարանը նրան աշխատունակ ճանաչի, Աշոտը կարող է արդեն մենակ ապրել և աշխատել։
Կենտրոնում կան մարդիկ, որոնք կարող են մենակ ապրել, նշում է Պետրոսյանը։ Նման վերականգնողական գործընթաց Հայաստանում դեռ չի արվել։
Կենտրոնն ունի 1000 մետր հողամաս, որը մշակում են այնտեղ ապրողները։ Նախորդ տարի ստացել են 1 տոննա 200 կգ կարտոֆիլի բերք։ Մի մասը օգտագործել են, մյուս մասը փոխանակել են սոխի և այլ մթերքների հետ։
«Սկզբում շատ դժվար էր իհարկե, ամբող 14 տարի ոչինչ չէին արել, բայց հիմա իրենք իրենց կամքով գնում են աշխատելու։ Գնում են գրադարան, առևտրի, սրճարան են գնում», -պատմում է Պետրոսյանը։
Մարինան տարիներ առաջ Բաքվից Սպիտակ է տեղափոխվել, տեղի ռուսական դպրոցում աշխատել է մաթեմատիկայի ուսուցչուհի։ Այժմ շրջապատի երեխաներին օգնում է մաթեմատիկայի դասերը պատրաստել։
Կենտրոնում սովորեցում են գոբելեն, ասեղնագործություն և կավագործություն։ Գործել են Մինաս Ավետիսյանի, Մարտիրոս Սարյանի, Վան Գոգի և Մատիսի նկարների հիման վրա արված գոբելենները, երկուսը դրանցից վաճառել են։ Կենտրոնում բնակվողների հետ աշխատում է արտ֊թերապիստ Աննան։
«Ես Աննային ասում եմ՝ էսինչ նկարչի էսինչ գործն եմ ուզում, ինքը նկարում է, ես սկսում եմ գոբելեն գործել», - պատմում է 20 տարի Վարդենիսի հոգեբուժական կենտրոնում ապրած 53-ամյա Գայանեն։
Այնտեղ (Վարդենիսում-խմբ․) մի քիչ դժվար էր մնալը... Այստեղ ավելի լավ է, սենյակում կա բաղնիք, զուգարան։ Մեզ այստեղ ուշադրություն և ժամանակ են տրամադրում։ Մեզ այցելում են դպրոցի երեխաները, բնակիչները, փակված չենք, մեզանից հեռու չեն պահում իրենց, զարմանում եմ Սպիտակի ժողովրդի վրա, որ էդքան լավն են, մեր հանդեպ լավ են տրամադրված։
Մեր այցի ժամանակ Կենտրոնում բնակվողներից երկուսը վերադարձել էին աշխատանքից։ 3 ժամ կարտոֆիլ էին տնկել և 1500-ական դրամ ստացել։
Կենտրոնին գումար է հարկավոր
Կենտրոնը հիմնադրվել է 2016 թվականին «Բաց հասարակություններ հիմնադրամներ֊Հայաստան»֊ի ֆինանսավորմամբ։ Ծրագիրը պիլոտային է եղել։ Մեկ տարի անց ֆինանսավորումն ավարտվել է և կենտրոնը հայտնվել է փակվելու վտանգի առաջ։ Օգնություն են ստացել տարբեր կազմակերպություններից և քաղաքապետարանից, որոշ շրջան անգամ առանց աշխատավարձի են աշխատել։ Պետական աջակցություն ստացել են, որը սակայն փակել է ծախսերի կեսը, մյուս կեսը պետք է կենտրոնը գտնի։
Վարդենսիում և մյուս հոգեբուժական հաստատություններում, Բավական Պետրոսյանի տեղեկություններով, մեկ օրվա համար մեկ անձին տալիս են 5000 դրամ։ Երբ 14 հոգին 2 տարի առաջ տեղափոխվել են Սպիտակ, նրանց 5000 դրամը կրճատել են․ «Հիմա այդ գումարը, եթե գոնե մեզ տան, մենք կկարողանանք գոյատևել․․․ Տարբեր տեղերից ենք սնունդ ստանում, մի կերպ ձգում ենք»։
Կենտրոնի ապրողներից յուրաքանչյուրը ստանում է 19 հազար դրամ նպաստ։ Մի մասը տալիս են կենտրոնին, որ հոգան ընդհանուր ծախսերը, իսկ մյուս մասը՝ պահում են իրենց։
Պետրոսյանը ասում է՝ մի շարք հիմանդրամների են դիմել, սակայն դեռևս ոչ մի օգնություն չեն ստացել։ Գումարի փնտրտուքը շարունակում են։
Իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը մեզ հետ զրույցում ասել է, որ իր ղեկավարած Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակն իրավաբանական աջակցություն է ցույց տալիս Կենտրոնի շահառուներից մի քանիսին։ Նա պնդել է, որ նման կենտրոնները պիտի շատանան և ամբողջությամբ փոխարինեն ներկայումս գործող հոգեբուժական հաստատություններին, և ոչ թե Սպիտակի խնամքի տան գոյությունը հարցականի տակ լինի։

- Did they beat you?
The Spitak care house, which was founded two years ago and currently houses 14 patients, is now at risk of being shut down due to financial hardship. The majority of people who live here have been diagnosed with schizophrenia; their main concern is not to be sent back to the Vardenis or Sevan psychiatric hospital. Some have even threatened to commit suicide in case they are sent back.
They won’t take us back to Vardenis, will they?
The nursing home is located in the Italian district of Spitak; it has for two years been housing people sent here from various psychiatric clinics in Armenia.
“We are one big family here, a community. This place is unlike any other psychiatric clinic. I’ve lived in the clinics in Sevan and Vardenis. They would treat us like a cattle there, take us to the lunchroom every morning and make us stand from 7 until 9. It wasn’t good, to put it mildly,” 38-year-old Vahagn says with a smile on his face.
Vahagn used to live in Moscow; he studied psychology for 4 years. The man is quite computer-savvy and often helps the locals with their computers, updates the programs and takes care of other issues.
A special committee in 2016 selected just over a dozen patients with relatively mild mental disorders from various clinics and sent them here.
“There was an idea to gather here a group of people who are not in dire need of drugs, can take care of themselves and work. It was not advisable to keep them in those clinics with people with more serious problems,” Bavakan Petrosyan, the director of the center, says.
She recalls that at first it was really hard for the patients to adjust to the new place since they had been living in closed and isolated psychiatric wards for around 14-15 years: “The positive changes were even stressful for them. Everyone was having a hard time adjusting, but eventually they managed to.”
Those who used to live in Vardenis say they were deprived of basic living conditions: they showered at best once a week; everyone’s clothes were washed in one big heap, and afterwards they would grab and put on random underwear from the big pile of laundry.
Their days were uneventful and monotonous; those who were held in locked rooms did not socialize with anyone or do anything but take their drugs periodically.
In a number of Western countries, Bavakan Petrosyan says, have long been opening up centers specifically for people with mild mental problems where they can work and take case of their own needs. Keeping people with disorders of varying degrees of severity is a crime, she is convinced.
Ashot goes to Vanadzor every weekend to play chess. He is currently trying to get a court to recognize him as capable of working and living on his own.
According to Bavakan Petrosyan, there are many in the center who’ve reached to point of being able to live by themselves. Such a rehabilitation process, she says, is a novelty in Armenia.
“It used to be very hard, of course. They had been doing nothing for 14 years. But they go to work voluntarily now. They go to the library, they go shopping, to a cafe…” the director says.
The Center Needs Financial Help
The center was founded in 2016 with funding from Open Society Foundations - Armenia. It was a pilot program, and a year later, the funding was cut. The Center is currently on the verge of being shut down due to lack of financial means. They’ve received help from various organizations and from the local Municipality. The state aid, however, covers only half of their expenses.
According to Bavakan Petrosyan, the Vardenis and other psychiatric clinics get 5000 drams per day per person. The reimbursement for the 14 people living in the Spitak home, however, was cut upon their transfer here 2 years ago. “We’d be able to survive somehow if we were at least given this money. We get food from different places, but it’s getting harder to be able to make the ends meet. We’ve applied to a number of funds, but we have yet to receive any help.”
Human rights defender Arthur Sakunts, in turn, said in an interview with Epress.am that his Vanadzor office of the Helsinki Civil Assembly provides legal assistance to several residents of the center. According to him, the number of such institutions in Armenia should grow, they should completely replace the currently existing psychiatric clinics, and not be threatened with closure.