Քաղաքապետն ահաբեկում է էջմիածինցիներին իր հրաժարականը պահանջող հանրահավաքից առաջ
Էջմիածնի քաղաքապետ, պահեստազորի գեներալ-լեյտենանտ, պաշտապության նախկին փոխնախարար, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, տեղացի մեծահարուստ Մանվել Գրիգորյանի որդի Կարեն Գրիգորյանի հրաժարականի պահանջով այսօր՝ հունիսի 14-ին, քաղաքի գլխավոր հրապարակում 18:00-ին հանրահավաք է տեղի ունենալու։ Նախաձեռնողները Էջմիածնի բնակիչներն են, որոնք օր առաջ ցանկանում են ազատվել Ղարաբաղի պատերազմով իշխանության և հարստության հասած, տարիներ շարունակ շրջանը ահաբեկող գեներալի որդուց։ Մարդիկ մոտ մեկ շաբաթ քաղաքի տարբեր թաղամասերում իրազեկման երթեր են անցկացրել՝ հորդորելով էջմիածինցիներին ներկա լինել հանրահավաքին և պահանջել քաղաքապետի հրաժարականը։
Էջմիածնի Սուրբ Հռիփսիմե եկեղեցու մոտից 17։00-ին հանրահավաքի մասնակիցները քայլերթով շարժվելու են Կենտրոնական հրապարակ։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է հավաքի նախափեռնողներից «Ազատ քաղաքացի բաց ինստիտուտ» իրավապաշտպան կազմակերպության անդամ Արտակ Սերգոյանը։
«Առաջնային խնդիրներից մեկը քաղաքապետի հրաժարականն է, բացի դա քաղաքում տասից ավելի տարի ձգվող վախի, բռնաճնշումների, ռեկետի, թալանի, կոռուպցիայի դեմ պայքար է սա։ Սա կլանային, ընտանեկան քաղաք է դարձրել։ Այստեղ թիրախավորված չէ կոնկրետ քաղաքապետը։ Սա բողոք է կլանային մեխանիզմի դեմ։ Մենք երբևէ չենք փորձել խնդիրներն անձնականացնել։ Ի՞նչ է նշանակում՝ գեներալը պետք է ապրի հանգիստ փողոցում։ Սա աբսուրդ է։ Ոչ մի զարգացած երկրում չկա նմանատիպ դեպք, որ գեներալը պետք է ապրի աղմուկից հեռու։ Աղմուկից հեռու անտառներում լիքը տեղ կա։ Հայաստանը լիքը կանաչ տարածքներ ունի», - ասել է Սերգոյանը։
Մամուլում շրջանառվող լուրերի համաձայն՝ նախօրեին Կարեն Գրիգորյանը զանգահարել է քաղաքի բոլոր մանկապարտեզներ ու գրադարաններ և սպառնացել, որ հանրահավաքին չմասնակցեն։ Հակառակ դեպքում մասնակցողները կազատվեն աշխատանքից։ Կարեն Գրիգորյանը քաղաքապետարանի աշխատակիցներին հրահանգել է նաև հեռախոսներով տեսանկարահանումներ կատարել այսօր սպասվող հանրահավաքի ժամանակ:
Այս տեղեկությունն Արտակ Սերգոյանը հաստատեց․ «Մարդիկ, ծնողները դրսում ինձ մոտենում, ասում են, որ դաստիարակներին, ուսուցիչներին ահաբեկել են։ Ես դրա մասին բարձրաձայնել եմ երեկ։ Կան մարդիկ, ովքեր գալու են մեր գրասենյակ, բողոքի հաղորդում տան, և մենք կդիմենք ոստիկանություն»։

Мэр запугивает жителей Эчмиадзина в преддверии митинга с требованием его отставки
Вечером 14 июня на главной площади города Эчмиадзин состоится митинг с требованием отставки мэра Карена Григоряна – сына генерала-лейтенанта запаса, бывшего замминистра обороны, депутата от Республиканской партии Армении, местного богача Манвела Григоряна. Инициаторы мероприятия – местные жители, жаждущие избавиться от сына генерала, на протяжении лет терроризирующего регион, пришедшего к власти и обогатившегося благодаря карабахской войне. Неделю в разных частях города проводились шествия оповещения с призывом присутствовать на митинге и поддержать требование об отставке.
В 17:00 участники акции двинутся шествием от церкви Св. Рипсимэ к Центральной площади. Об этом Epress.am сообщил член правозащитной организации «Открытый институт свободного гражданина» Артак Сергоян. Организация выступает в качестве одного из инициаторов собрания.
«Одна из основных задач – отставка мэра, кроме того, это борьба со страхом, давлением, рэкетом, грабежом, коррупцией, которые продолжаются в городе более 10 лет. Эчмиадзин превратился в клановый город. Мишень – не сам мэр, это протест против кланового механизма. Мы никогда не пытались персонифицировать проблемы.
Что значит «генерал должен жить на спокойной улице»? Это абсурд. Ни в одной развитой стране нет такого, чтобы генерал должен был жить подальше от шума. Дальше от шума есть куча места в лесах. В Армении много зеленых зон», - заявил Сергоян.
По информации прессы, накануне Карен Григорян обзвонил детские сады и библиотеки города и, угрожая увольнением, пытался отговорить от участия в митинге. Сотрудникам мэрии он поручил отправиться на митинг и снимать происходящее на телефон.
Артак Сергоян подтвердил эту информацию: «Люди, родители подходят ко мне на улице, говорят, что учителей, воспитателей запугали. Я заявил об этом вчера. Некоторые придут в наш офис, представят сообщение, жалобу, и мы обратимся в полицию».