Քաղաքապետն ահաբեկում է էջմիածինցիներին իր հրաժարականը պահանջող հանրահավաքից առաջ
Էջմիածնի քաղաքապետ, պահեստազորի գեներալ-լեյտենանտ, պաշտապության նախկին փոխնախարար, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, տեղացի մեծահարուստ Մանվել Գրիգորյանի որդի Կարեն Գրիգորյանի հրաժարականի պահանջով այսօր՝ հունիսի 14-ին, քաղաքի գլխավոր հրապարակում 18:00-ին հանրահավաք է տեղի ունենալու։ Նախաձեռնողները Էջմիածնի բնակիչներն են, որոնք օր առաջ ցանկանում են ազատվել Ղարաբաղի պատերազմով իշխանության և հարստության հասած, տարիներ շարունակ շրջանը ահաբեկող գեներալի որդուց։ Մարդիկ մոտ մեկ շաբաթ քաղաքի տարբեր թաղամասերում իրազեկման երթեր են անցկացրել՝ հորդորելով էջմիածինցիներին ներկա լինել հանրահավաքին և պահանջել քաղաքապետի հրաժարականը։
Էջմիածնի Սուրբ Հռիփսիմե եկեղեցու մոտից 17։00-ին հանրահավաքի մասնակիցները քայլերթով շարժվելու են Կենտրոնական հրապարակ։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է հավաքի նախափեռնողներից «Ազատ քաղաքացի բաց ինստիտուտ» իրավապաշտպան կազմակերպության անդամ Արտակ Սերգոյանը։
«Առաջնային խնդիրներից մեկը քաղաքապետի հրաժարականն է, բացի դա քաղաքում տասից ավելի տարի ձգվող վախի, բռնաճնշումների, ռեկետի, թալանի, կոռուպցիայի դեմ պայքար է սա։ Սա կլանային, ընտանեկան քաղաք է դարձրել։ Այստեղ թիրախավորված չէ կոնկրետ քաղաքապետը։ Սա բողոք է կլանային մեխանիզմի դեմ։ Մենք երբևէ չենք փորձել խնդիրներն անձնականացնել։ Ի՞նչ է նշանակում՝ գեներալը պետք է ապրի հանգիստ փողոցում։ Սա աբսուրդ է։ Ոչ մի զարգացած երկրում չկա նմանատիպ դեպք, որ գեներալը պետք է ապրի աղմուկից հեռու։ Աղմուկից հեռու անտառներում լիքը տեղ կա։ Հայաստանը լիքը կանաչ տարածքներ ունի», - ասել է Սերգոյանը։
Մամուլում շրջանառվող լուրերի համաձայն՝ նախօրեին Կարեն Գրիգորյանը զանգահարել է քաղաքի բոլոր մանկապարտեզներ ու գրադարաններ և սպառնացել, որ հանրահավաքին չմասնակցեն։ Հակառակ դեպքում մասնակցողները կազատվեն աշխատանքից։ Կարեն Գրիգորյանը քաղաքապետարանի աշխատակիցներին հրահանգել է նաև հեռախոսներով տեսանկարահանումներ կատարել այսօր սպասվող հանրահավաքի ժամանակ:
Այս տեղեկությունն Արտակ Սերգոյանը հաստատեց․ «Մարդիկ, ծնողները դրսում ինձ մոտենում, ասում են, որ դաստիարակներին, ուսուցիչներին ահաբեկել են։ Ես դրա մասին բարձրաձայնել եմ երեկ։ Կան մարդիկ, ովքեր գալու են մեր գրասենյակ, բողոքի հաղորդում տան, և մենք կդիմենք ոստիկանություն»։

Residents of Armenia’s town of Etchmiadzin plan to rally at the town’s central square on Thursday evening to demand Republican Mayor Karen Grigoryan’s resignation. The protesters, who’ve been spreading news of their upcoming rally for over a week and urging all Etchmiadzin resident to come and fight for Grigoryan’s resignation, say they want to “get rid of the son of former army general Manvel Grigoryan - a man who used the war to gain power and accumulate his enormous wealth and has been terrorizing the region for years.”
The rally will start with a 5pm march from the Saint Hripsime Church, which will then move to the Central Square, one of the organizers, member of the Free Citizen Open Institute human rights organization Artak Sergoyan, said in a phone conversation with Epress.am.
“One of the most urgent issues is the Mayor’s resignation. In addition, this a a struggle against the terror, harassment, plunder and corruption that’s been occupying the town for over ten years. It’s become a one clan, one family town. What does it even mean - ‘the general has to live on a quiet street’? It’s absurd. There’s no such thing in any normal country that a general has to live away from noise. There are a lot of quiet places in the woods. And there are a lot of woods in Armenia,” Sergoyan said.
According to various media reports, Karen Grigoryan phoned all kindergartens and libraries in the town on Wednesday and threatened the staffs not to take part in the rally. Otherwise, he allegedly said, they would lose their jobs. Grigoryan has also told municipality employees to take videos and photos of the upcoming rally with their phones.
“People, parents come up to me on the street that teachers and nannies have been threatened. I raised this issue yesterday. There are people who’ll come to our office to file a complaint, which we will then redirect to the police,” Artak Sergoyan told us.