Ընտրություններ՝ առանց հանգուցյալների
Հաշվի առնելով նախորդ տարիների պրակտիկան՝ այս ընտրությունների 43.65 տոկոս մասնակցությունը բավականաչափ բարձր մակարդակ է։ Այս մասին «Մեդիա կենտրոն»-ում ասել է Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունների ընթացքում դիտորդական առաքելություն իրականացրած «Ականատես» խումբի անդամ, Գյումրու «Ասպարեզ» ակումբի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը։
«Քաղաքական քաղքենիները սկսելու են ծամել այդ թեման, թե իբր 43.65 տոկոսը էդ ի՞նչ մի ցուցանիշ է, որ ուզում եք ասել, որ դա որակյալ մասնակցություն էր։ Անցյալ տարվա համեմատ այդ ցուցանիշը 2.5 տոկոսով ավելին էր և մասնակիցների թվով 25000 հոգով ավելին էր։ Բայց երբ որ խորանում ես, թե ինչ կա դրա ետևում կանգնած, պիտի նկատենք, որ այս անգամ չկային հանրապետականների տասովչիկների բրիգադները, քրեական խավը ներգրավված չէր ընտրությունների մեջ, որոնք ծանր հիվանդ տատիկ֊պապիկներին գրկած բերում էին տեղամաս, որպեսզի անհրաժեշտ քվեն ապահովեին։ Չկային ճնշումները ազատ ընտրողների նկատմամբ։ Դժվար է գնահատել, թե դա քվեների ինչ կշիռ է։ Իմ մասնավոր գնահատականով՝ 150 հազար քվեի կշիռ է։ Եթե դա ավելացնենք ստացված արդյունքին, մասնակցության տոկոսը կարող էր լինել մինչև անգամ 63-65 տոկոս», -նշել է Բարսեղյանը՝ հավելելով, որ տարբեր գնահատականներով Երևանում ընտրելու իրավունք ունեցողների 15֊20 տոկոսը գտնվում էին Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս։
Վերջինս հեգնանքով ընդգծել է, որ հանգուցյալներն այս անգամ անհասկանալի պատճառներով որոշել են չմասնակցել ընտրություններին։
Նախորդ տարիների ընտրությունները որակելով չընտրություն՝ Բարսեղյանը նշել է, որ այս ընտրությունները արմատապես տարբերվում են նախորդ 20 և ավելի տարիներին տեղի ունեցածներից, քանի որ եղել են որակապես թռիչքաձև տարբերվող։ Մասնավորապես չեն եղել մարդկային կուտակումներ, ուղղորդումներ, հոգեբանական ճնշում, ընտրակաշառքի մասին ահազանգեր և այլն։
«Ապացուցվեց, որ նախորդ ռեժիմը չէր կարողացել իսպառ ոչնչացնել մարդկային արժանապատվությունը ու ազատության ձգտումը։ Էս ընտրությունները երկար են հիշվելու։ Սա առաջին ստուգարքն էր հեղափոխությունից հետո, և պարտավոր ենք այն դիտարկել հեղափոխության տրամաբանության շրջանակներում», -նշել է Բարսեղյանը։
Դիտորդական առաքելության արդյունքում ամփոփվել է ինչպես ընտրության ընթացքը, այնպես էլ նախապատրաստական աշխատանքներն ու քվեաթերթիկների հաշվարկման փուլը։ Նախապատրաստական փուլում ամենաշատ խախտումները՝ 59 տոկոս, վերաբերել են տեղամասերում թեքահարթակների բացակայությանը, ընտրասենյակի կահավորման խնդիրներին։
Դիտորդական առաքելության խմբի անդամ Սոնա Այվազյանն անդրադառնալով հանձնաժողովի աշխատանքին՝ նշել է, որ որակի աճ, զարգացում նախկինի համեմատ չի եղել, պարզապես նրանք գործել են ավելի ազատ և անկաշկանդ պայմաններում։
Այվազյանն առանձնացրել է ընտրության օրվա ընթացքում արձանագրված խախտումները․ 232 ընտրողների անուններ չեն եղել ընտրողների ցուցակում կամ սարքում ներառված, եղել են գրանցման հետ կապված խնդիրներ՝ մոտ 705 դեպք։ Արձանագրվել է ընտրողին օգնելու կարգի խախտումներ՝ մոտ 40 դեպք, քվեարկության գաղտնիության խախտումներ՝ մոտ 35 դեպք։ 26 ընտրողներ իրենց անվան դիմաց ստորագրություն են նկատել․ նրանցից մեկը ի վերջ չի քվեարկել և հեռացել է։ 18 տեղամասում տեխնիկական սարքի խափանումներ են եղել։
Դիտորդական առաքելության անդամ, «Ռեստարտ» քաղաքացիական նախաձեռնության ներկայացուցիչ Դավիթ Պետրոսյանը հատկապես կարևորել է ոստիկանների աշխատանքը։
Ըստ նրա՝ եթե նախկին ընտրությունների ժամանակ պետք էր հանձնաժողովի նախագահի միջոցով մի քանի անգամ ոստիկանին խնդրել, որ իրականացնի իր պարտականությունները, այս անգամ ոստիկանները ավելի պատրաստակամ էին․ «Դրսում կարող էինք նկատել ոստիկանական խմբեր, որ շրջում էին, փորձում էին տեսնել ինչ խնդիրներ կան։ Կարծում եմ՝ այդ կուտակումները, որ չեն եղել, նաև ոստիկանական աշխատանքի շնորհիվ է»։
Այս ընտրություններից հետո, նշել է Պետրոսյանը, պետք է ընտրությունների դերի մասին խոսել․ «Մեզ մոտ, իհարկե, տեղի է ունեցել հեղափոխություն, փոփոխությունները անհնար է չնկատել, բայց մարդկանց մոտ գիտակցում, որ ընտրությունը ճանապարհ է իրենց իշխանությունը իրականացնելու, դեռևս ամբողջովին արմատավորված չէ»։

Выборы без покойников
Учитывая практику прошлых лет, 43.65% участия в этих выборах — достаточно высокий показатель. Об этом на пресс-конференции в понедельник, 24 сентября, заявил член группы «Очевидец», осуществлявшей мониторинг на внеочередных выборах в Совет старейшин Еревана, председатель гюмрийского клуба журналистов «Аспарез» Левон Барсегян.
«Политические мещане начнут разжевывать эту тему, мол, что это за показатель такой 43.65, и вы еще называете это качественным участием? Этот показатель превышает прошлогодний на 2.5%, участников голосования было на 25 000 больше. Но если вникнуть, что за этим стоит, можно увидеть, что на этот раз нет бригад республиканцев, в выборы не был вовлечен криминал, который на руках приносил на участок тяжело больных бабушек и дедушек, чтобы обеспечить необходимое количество голосов. Не было давления на тех, кто выбирает свободно. Трудно оценить, сколько это голосов. По поим личным подсчетам, 150 000. Если прибавить это к полученному результату, процент участия мог достигнуть даже 63-65%», - сказал Барсегян. По разным оценкам, добавил он, 15-20% избирателей находились за пределами республики.
По непонятным причинам, на этот раз покойники решили в выборах не участвовать, с иронией заметил наблюдатель.
Прошедшие муниципальные выборы радикально отличаются от невыборов последних 20 лет, заявил Барсегян. В частности, не было скоплений людей, избирателей не направляли, не оказывали психологическое давление, сообщений о раздаче взяток не поступало: «Доказано, что прошлый режим не сумел в корне уничтожить человеческое достоинство и тягу к свободе. Эти выборы запомнятся надолго. Это был первый зачет после революции, и мы обязаны рассматривать его в рамках логики революции».
Максимальное число нарушений на этапе подготовки к выборам — 59% - касаются отсутствия на избирательных участках съездов для инвалидных кресел, меблировки на территории участка.
Член мониторинговой группы Сона Айвазян считает, что не было роста качества или развития в работе комиссии, просто теперь они действовали более свободно и не были скованы.
В день голосования были зафиксированы следующие нарушения: отсутствие в списках имен 232 избирателей, проблемы с регистрацией — порядка 705 случаев, нарушение канонов помощи избирателям — почти 40 случаев, нарушение тайны голосования — порядка 35. 26 избирателей заявили, что перед их именами уже стоит подпись: один из них ушел, не проголосовав. Технические проблемы возникли на 18 участках.Наблюдатель, представитель гражданской инициативы «Рестарт» Давид Петросян особо подчеркнул работу полицейских. Если раньше через председателя комиссии приходилось неоднократно просить полицейских исполнять свои обязанности, то теперь стражи правопорядка проявили большую готовность: «На улице были группы полицейских, которые ходили, пытались понять, есть ли какие проблемы. Думаю, что скоплений не было в том числе благодаря полицейским».
Петросян считает, что сейчас необходимо говорить о роли выборов: «У нас, конечно, свершилась революция, не заметить изменений невозможно, но осознание того, что выборы — это путь реализации их власти, в людях еще до конца не укоренилось».