Հիվանդ երիտասարդը զորակոչվեց հոսպիտալ
Գյումրու բնակիչ 19-ամյա Ռոբերտ Հովհաննիսյանին ձմեռային զորակոչի վերջին օրը զորակոչում են բանակ, բայց քանի որ տղան սրտի հետ կապված խնդիրներ ունի, ոչ թե տանելու են զորամաս, այլ միանգամից զինվորական հոսպիտալ։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է նրա մայրը՝ Ռուզաննա Հովհաննիսյան։
Մեկ անգամ արդեն տղան 5 ամսով տարկետում է ստացել «սրտի ռիթմի խանգարում ախտորոշմամբ»։ Գիշերային ժամերին, մոր խոսքով, տղայի սրտի կծկումների հաճախականությունը դանդաղում է (դանդաղասրտություն), ճնշման հետ կապված խնդիրներ ունի․ «Քայլելիս շուտ է հոգնում, ձեռքերի մեջը քրտնում է։ Եթե մի քանի կիլոգրամ բան վերցնի, շնչահեղձ է լինում»։
Այս տարվա ձմեռային զորակոչի ընթացքում Պաշտպանության նախարարությանը կից հասարակական խորհուրդը միջնորդել է, որ տղան անցնի ստուգիչ հետազոտություն։ Սակայն դեկտեմբերի 24-ին գլխավոր կոմիսարիատում որոշել են, որ տղային այնուամենայնիվ տանելու են բանակ։
«Ասացի՝ սրտի խփոցներ ունի, ճնշումը տատանվում է։ Գեներալն ասաց՝ դու բուժքո՞ւյր ես, դու գիտե՞ս։ Ասաց՝ հասարակական խորհրդի որոշումն ինձ համար ոչինչ է, հենց քո տղային տանելու ենք բանակ», -պատմում է մայրը։
Այսօր Ռոբերտ Հովհաննիսյանին և ևս 12 զորակոչիկների, որոնք ունեն առողջական խնդիրներ, բերել են Կենտրոնական հավաքակայան։
«Այսօր էլ տղաս ասել է, որ չի կարողանում վազել, շունչը կտրվում է, ասել են՝ կզորակոչենք, բայց կտանենք հոսպիտալ՝ նորից ստուգման։ Նոր մի տղայի էլ, որն ուներ սրտի խանգարում, ասել են՝ բարի ծառայություն», -պատմում է մայրը, որն առավոտվանից տղայի հետ սպասողական վիճակով Կենտրոնական հավաքակայանում է։
Այս պահին Ռոբերտը քննիչի մոտ է։ Նրան մեղադրում են, որ փորձել է խուսափել ծառայությունից։ Մեկ անգամ նա արդեն հրաժարվել է վերցնել ծանուցումը՝ պահանջելով կրկնակի հետազոտություն։
«Բայց տղաս չի խուսափել ծառայությունից։ Մենք անընդհատ կապի մեջ ենք եղել մեր տարածքային զինկոմիսարիատի հետ», -ասում է մայրը։

Young Man with Illness Drafted to the Military Hospital
Robert Hovhannisyan from Gyumri, aged 19, is drafted to the army on the last day of the winter military recruitment, despite his heart-related issues. Instead of the military unit, he will be drafted directly to the military hospital, reports his mother Ruzanna Hovhannisyan to Epress.am.
The young man received a deferral for 5 months due to his diagnosis of "heart rhythm disorder." According to the mother, at night Robert's heart beat slows down, he has issues with blood pressure, "quickly gets tired when walking; gets out of breath if he carries weight of a few kilos."
The Public Council under the Ministry of Defense had earlier made a referral for Robert Sargsyan to undergo control examination, however the Chief Military Enlistment office made a decision on December 24 that Robert will in any case be drafted.
"I told them he has irregular heart beats, his blood pressure is irregular. The General told me, are you a nurse, how do you know? He also said that the decision of the Public Council meant nothing to him, that my boy would be recruited in any case," says Robert's mother.
Today Robert Hovhannisyan and another 12 new recruits with health issues are taken to the Central Recruitment Office.
Ruzanna Hovhannisyan, waiting with uncertainty at the Central Recruitment Office says: "Today too, my son told them that he is unable to run, he runs out of breath, but they told him that it's ok, we'll draft you and take you to the hospital to get an examination. They wished "happy service" to another boy with a heart disorder."
At the moment of writing the article, Robert was at an investigator's office. He is accused for an attempt of avoiding military service. Robert rejects to accept recruitment notifications as his demand for a repeat examination is ignored.
"My son has not avoided service, we have constantly been in touch with the local Military Enlistment office," says Rober's mother.