Հայաստանում իրավապաշտպաններն էլ պաշտպանության կարիք ունեն
Իրավապաշտպան Լարա Ահարոնյանը մարտի 11-ին հաղորդում է տվել Ոստիկանություն՝ իր նկատմամբ հարձակումների, վիրավորանքների և ատելության խոսքի վերաբերյալ՝ պահանջելով գտնել և պատժել հարձակումների պատասխանատուներին։
Մարտի 8-ին «Քաղաքացիական հասարակություն-Ազգային ժողով համագործակցության հարթակ՝ հանուն կանանց և տղամարդկանց հավասար իրավունքների և հավասար հնարավորությունների» խորագրով միջոցառման ընթացքում Ահարոնյանն իր ելույթում խոսել էր աղքատ, հաշմադամություն ունեցող, միայնակ մայր, լեսբի, տրանս և բիսեքսուալ կանանց իրավունքների մասին, ինչի արդյունքում նա կրկին հայտնվել էր օնլայն հարձակումների և ատելության խոսքի թիրախում։
«Մարդու իրավունքների տուն Երևանը» և «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիան» հայտարարություն են տարածել այս մասին՝ մտահոգությունն հայտնելով Ահարոնյանի դեմ ատելության խոսքի և հարձակումների առնչությամբ։
«Թշնամական վերաբերմունքը, որ ուղեկցվում էր ատելության խոսքով և խտրականության կոչերով, իր մեջ ներառում էր նաև նրան սպանելու, բռնաբարելու և ընտանիքին վնասելու սպառնալիքներ։ Վերջին ամիսներին իրավապաշտպանները Հայաստանում հաճախ են թիրախավորվում, իսկ Լարա Ահարոնյանն էլ ավելի հաճախ է լինում թիրախում, քանի որ ակտիվորեն պայքարում է գենդերային հավասարության և կանանց վերարտադրողական առողջության իրավունքի համար։
Նա հարձակումների թիրախում է դեռևս 2013 թվականից: Դրանք այժմ էլ շարունակվում են նրա և նրա ընտանիքի դեմ։
Պետությունը դեռևս թերանում է իրավապաշտպանների համար անվտանգ և նպաստավոր միջավայրի ապահովման, իրավապաշտպանների իրավունքների պաշտպանության երաշխավորման իր պարտավորություններում, որոնք ստանձնել է մարդու իրավունքների մի շարք միջազգային պայմանագրերի վավերացմամբ։
․․․Իրավապաշտպանների՝ ատելության խոսքի թիրախ դառնալու և Ոստիկանություն հաղորդում տալու, ապա դրան հաջորդող շարունակական հարձակումների փորձը ցույց է տալիս իրավապաշտպանների անվտանգության ապահովման գործում վճռական և հրատապ քայլերի անհրաժեշտությունը։ Ցավոք, իրավապաշտպանների կողմից ատելության խոսքի դեմ Ոստիկանություն տրված հաղորդումներից որևէ մեկը չի բացահայտվել, և ոչ-ոք պատասխանատվության չի ենթարկվել, և Ոստիկանության ու այլ իրավասու կառույցների անգործությունը միայն վատթարացնում է դրությունը, քանի որ տպավորություն է ստեղծվում, որ իրավապաշտպանների նկատմամբ բռնությունները անպատիժ են մնում։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանում օր օրի աճում են ծայրահեղական խմբերը, որոնք ամեն կերպ խոչընդոտում և վարկաբեկում են իրավապաշտպանների գործունեությունը, մենք կարիք ունենք ՀՀ Կառավարության կողմից արդյունավետ պաշտպանության, իրավական երաշխիքների և աջակցության՝ մեր գործունեության շարունակությունը ապահովելու համար։ Մենք գտնում ենք, որ
- ՀՀ Կառավարությունը պետք է ապահովի Ոստիկանության արդյունավետ գործունեությունը իրավապաշտպանների դեմ ատելության խոսքի, հարձակումների դեպքերով պատշաճ քննության առնչությամբ։
- ՀՀ Կառավարությունը պետք է ընդունի գենդերային զգայուն քաղաքականություն՝ իրավապաշտպանների պաշտպանության գործում հստակ գենդերային հեռանկարներով։
- ՀՀ Կառավարությունը պետք է ընդունի, որ իրավապաշտպանների արդյունավետ պաշտպանությունն ու նրանց հետ համագործակցությունը Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում առաջնահերթություն է։
- ՀՀ Կառավարությունը պետք է գործի ՄԱԿ-ի կին իրավապաշտպանների բանաձևի շրջանակներում, հրապարակայնորեն ընդունի նրանց գործունեության կարևորությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում, բացառի բոլոր տարիքային խմբերի կին իրավապաշտպանների հանդեպ խտրականությունը և բռնությունը, միջոցներ ձեռնարկի նրանց պաշտպանության համար։ Բացի այդ, ՀՀ Կառավարությունը պետք է ընդունի իրազեկման քաղաքականություն, այդպիով նպաստելով իրավապաշտպանների գործունեության լեգիտիմությանը։
- ՀՀ Կառավարություն պետք է փոփոխություններ նախաձեռնի ՀՀ Քրեական օրենսգրքում՝ ներառելով այնտեղ կարգավորումներ ատելության խոսքի եւ ատելության հիմքով հանցագործությունների վերաբերյալ»։

Human Rights Defenders in Armenia are in Need of Protection
On March 11 2019, human rights defender Lara Aharonian reported to the Police of Armenia on attacks, insults and hate speech against her with a claim to investigate and punish those responsible for such attacks.
On March 8, 2019, in the framework of the Civil Society-Parliament cooperation platform for gender equality and equal opportunities on the rights of women from all groups, Lara Aharonian made a speech about the rights of poor women, women with disabilities, single mothers, lesbian, trans and bisexual women, etc, which made her a target for further online attacks and hate speech.
The Human Rights House Yerevan and Coalition to Stop Violence against Women are concerned regarding the case of Lara Aharonian, women rights defender in Armenia and have issued a statement.
"The hostile attitudes backed by discriminatory narratives and hate speech have included threats to kill and rape her and harm her family. It is the latest of a succession of attacks in recent months targeting human rights defenders, especially Mrs. Lara Aharonian, as she is a vocal women’s rights defender in Armenia and is fighting for gender equality and reproductive rights of women.
She has been in the spot of the attacks since 2013 and the attacks against her and her family are currently ongoing.
The state is still failing in its obligation to ensure a safe and enabling environment for human rights defenders and guarantee proper protection to human rights defenders, as a part of its responsibility to protect and promote human rights as stipulated by numerous international treaties.
The previous experiences of human rights defenders becoming a target for hate speech and reporting it to the Police, and the continuing attacks against those working in the field of human rights in Armenia show the urgency of taking decisive steps to ensure defenders’ safety. Regrettably, none of the hate speech cases reported to the Police by human rights defenders were legally identified as such and nobody took responsibility for spreading hatred, and the inaction by the Police and other responsible state institutions only worsens this climate, because it gives the impression that violence against defenders will be tolerated and go unpunished.
Given this, and in light of the growing number of extremist groups who threaten and try to discredit human rights defenders, we need more protection, legal guarantees, and support from the Armenian Government for our effective functionality. We insist on the following:
·         The Government of Armenia should ensure the effective functioning of the State Police regarding the proper investigation of hate speech, assault and attack cases against human rights defenders.
·         The Government of Armenia should adopt an effective gender-sensitive policy aimed at the protection of human rights defenders with a clear gender perspective.
·         The Government of Armenia should ensure that effective protection of and cooperation with the human rights defenders is a prioritized issue within the framework of the protection of human rights in Armenia.
·         The Government of Armenia should act in the spirit of UN Resolution on Protecting Women Human Rights Defenders, publicly acknowledge the important and legitimate role of women human rights defenders in the promotion and protection of human rights, address structural discrimination and violence faced by women human rights defenders of all ages and groups and take all measures to ensure their protection. In addition, the Government of Armenia should adopt an awareness-raising policy and promote the legitimacy and the work of human rights defenders.
·         The Government of Armenia should make amendments to acknowledge hate speech and hate crimes and include them to the Criminal Code."