Ադրբեջանը նավթ ունի, մենք՝ մշակույթ
Մինչև խոսակցությունը սկսելը ասեմ, որ նույնիսկ եթե վերոնշյալ արտահայտությունը ճիշտ է, դրա կիրառումը մի երկրի նախագահի կողմից մյուս, մարտավարական գործընկեր պետության հասցեին, ոչ պրոֆեսիոնալ է և ոչ էթիկ։
Իմ այս գրառմամբ չեմ ուզում գովաբանել Ադրբեջանն ու Ադրբեջանի ժողովրդին (ինչն անհեթեթություն կլիներ), այլ ուզում եմ ցույց տալ, որ պետք չէ գերագնահատել վրացիներին։ Ես այն ադրբեջանցիներից եմ, ովքեր կարծում են, որ վրացիները մեզնից «առաջ են»։ Բայց այդ «առաջ լինելը» չեմ համարում անհասանելի, անմատչելի։
Մի մշակութաբանի դասակարգմամբ, ում անունը չեմ հիշում, սոցիալական հանրությունները երեք տեսակի են լինում․
Վայրի կամ թույլերի ու ուժեղների հանրություն։ Ուժեղները ոչ մեկի ու ոչ մի բանի հետ հաշվի չնստելով, թույլերի հետ վարվում են ըստ իրենց ցանկության։
Բարբարոսական հանրություն՝ ամեն ինչ կառավարվում է սովորույթների ու ավանդույթների հիման վրա։ Միակ սկզբունքը նախնիների կենսակերպն է։ Այսինքն, մենք էլ պետք է այդպես ապրենք։
Քաղաքակիրթ հանրություն՝ ամեն ինչ կարգավորվում է մարդկանց կողմից գրված ռացիոնալ, քաղաքակիրթ օրենքներով, սահմանադրությամբ և նմանատիպ փաստաթղթերով։
Բնականաբար, աշխարհում չկա այնպիսի հասարակություն, այնպիսի ժողովուրդ, որն ամբողջությամբ համապատասխանում է այս ձևերից որևէ մեկին։ Յուրաքանչյուրն այս կամ այն չափով պարունակում է ինչ որ տարրեր այս երեք ձևերից․ կարևոր է, թե որից՝ ինչքան։ Լսածիս, տեսածիս ու կարդացածիս համաձայն, Արաքսից մինչև Վոլգա հատվածի ժողովուրդների մոտ տոկոսային հարաբերությունը գրեթե նույնն է։ Կարելի է ասել, որ Վրաստանի հայտնի հեղափոխությունից հետո օրենքներն այնտեղ ավելի լավ են աշխատում, քան մեր մոտ, բայց կտրականապես սխալ է պնդել, որ վրացիներն ավելի լավ են վերաբերվում թույլերին կամ ավելի քիչ են կախված ավանդույթներից ու կրոնից այն վայրերում, որտեղ օրենքները չեն աշխատում։ Մենք պարզապես վրացիներին միշտ համեմատում ենք հարևան ժողովուրդների հետ։
Այնպես որ, վրացիների քաղաքակրթվածությունը նույնն է, ինչ հարուստ համարելը մի մարդու, ով երկու կով ունի մի հեռավոր գյուղում, ուր յուրաքանչյուրը մեկ կով ունի։ Եթե մեր մոտ, օրինակ, ամեն միլիոն մարդուն բաժին է հասնում մեկ գիտնական, գրող, նկարիչ, ապա իրենց մոտ՝ երկուսը։ Առաջին հայացքից տարբերությունը կրկնակի է, այն դեպքում, երբ հրեաների մոտ տասնապատիկ, տասնհինգապատիկ, քսանապատիկ է։
Հոմոֆոբիան բարձր մակարդակի վրա է, ռասիզմը, քսենոֆոբիան՝ իրենց տեղում։ Սեքսիզմ կա, ինչպես սազական է՝ հայրիշխանական արժեքները փոթորկում են, կրոնն ու հոգևորականները ևս, կուսությունը ամուսնանալիս կարևորագույն չափորոշիչներից է… Բայց ինչ որ 5-6 տեղական նշանակության ոչ մեծ աշտարակների, 3-4 բանաստեղծությունների, որոնք վրացիներից բացի ոչ ոք չի կարդում, անվանել «քաղաքակիրթ»… Անվանիր ինչպես ուզում ես, բայց դա աչքներս մտցնել, այն էլ նախագահի մակարդակով…
Եթե վրացիները քաղաքակիրթ են, ինչպիսի՞ն են այդ դեպքում գերմանացիները։ Այդ ի՞նչ քաղաքակիրթ ազգ է, որ ոչ մի «Նոբելյան մրցանակի», «Ոսկե արմավենու», «Բուքերյան մրցանակի», «Պուլիցերի» դափնեկիր չունի։
Չի կարող քաղաքակիրթ լինել մի երկիր, որի նախագահը համբուրում է Հռոմի պապի ձեռքը)։
Պատկերացրեք Խորվաթիայի ու Գերմանիայի միջև ինչ որ միջպետական վիճաբանության ժամանակ Մերկելը նման անհեթեթ հայտարարություն անի․ «Խորվաթները ծով ունեն, մենք՝ մշակույթ։ Իսկ մենք ասենք․ «Պակիստանը միջուկային զենք ունի, մենք՝ մշակույթ»։ Իրենք էլ ասեն․ «բուշմենները մեծ առնանդամ ունեն, իսկ մենք՝ մշակույթ»։ Մի խոսքով, երկու երկրներից մեկը կարող է ավելի քաղաքակիրթ, ավելի զարգացած լինել, թեկուզ մի քիչ, թեկուզ 0,001 տոկոսով։ Ինչու՞ ամեն անգամ դա միմյանց աչքը մտցնել, հատկապես երբ երկուսի մոտ էլ վատ իրավիճակ է։
Հնարավո՞ր է երեք տարբերություն գտնել Օրթաճալայի սրճարանում, մասկուլին միջավայրում դոմինո խաղացող, բոլոր կոճակներն արձակած մազոտ կրծքով վրացի հոպարների ու ավտոկայանի սրճարանում ոլոռով «NZS» գարեջուր խմող ադրբեջանցի հոպարների միջև; երկաթուղային կայարանի վրացի վարորդների, ովքեր կարող են ձեզ Թբիլիսի հասցնել այնպես, որ առանց փոշմանելու դժվար է հիշել, ու մեր «մայիսի 28-ի» տաքսիստների միջև; գեյ շքերթ ցրող վրացի ախպերության ու մերոնց միջև, որ հետաքրքրվում էին, թե «լսի, ասում են Եվրոտեսիլին Բաքու լիքը գոմիկներ են գալու»։
Միաժամանակ, Բուդապեշտի բոլոր սրճարաններում կարող եք անմիջապես տեսնել տարբերությունը․ ցանկացած սրճարանում այնքան կին կա, որքան և տղամարդ, և բոլորին հավասարաչափ հարմար է։ Երբեք չեք տեսնի հունգարացի տաքսու վարորդ, ով կմոտենա ձեզ ու կհարցնի արդյոք մեքենա պետք է, կամ ուր եք գնում։ Տարին գոնե մի անգամ ամենամեծ պողոտաները փակվում են ԼԳԲՏ շքերթների համար ու ամբողջ քաղաքը վառ գույներով է ներկվում։ Ահա այսպիսի բաները կարող են քաղաքակրթական տարբերություններ համարվել։ Թե չէ ի՞նչ բարդ բան կա ինչ որ ինդեքսով մի քիչ հետ կամ առաջ գնալու մեջ։ Վրաստանի օրինակը ցույց է տալիս, որ բոլոր այդ ինդեքսները ուղիղ կապված են քաղաքական իշխանության ու կուրսի հետ։
Ի՞նչ բարդ բան կա ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամներից երեքի աջակցությունը ստանալով հեղափոխություն անելու մեջ։ Հնարավո՞ր է ինչ որ արդյունքի հասնել, երբ հինգ մշտական անդամներից նվազագույնը չորսի համար քո երկրում քաղաքական փոփոխությունները ձեռնտու չեն։
Մի խոսքով, մենք մահմեդական վրացիներ ենք, հայերը՝ քրիստոնյա ադրբեջանցիներ, վրացիները՝ քրիստոնյա լեզգիներ… Սա ասելով ուզում եմ բացատրել, որ ոչ ադրբեջանցիները, ոչ վրացիները, ոչ հայերը միմյանցից հեռու չեն գնացել, նրանցից ոչ մեկից ոչ մի լուրջ, պատկառելի ավանդ համաշխարհային գիտության կամ մշակույթի մեջ մի սպասեք։ Համենայն դեպս մինչև հիմա չեն արել։
Ավելի քաղաքակիրթ լինելու, կամ ընդհուպ մինչև ավելի բարձր ռասայի պատկանելու ադրբեջանցիների հիմնական փաստարկը սովորաբար մոտավորապես այսպիսին է․ մեդիայի ազատության, թափանցիկության, կոռուպցիայի բացակայության ցուցիչը։ Ուշադրություն դարձրեք այն փաստին, որ այդ ոլորտներում իրավիճակը Վրաստանում, Հայաստանում ու մեր մոտ նույնն էր։ Ոմանք նույնիսկ Վրաստանն անվանում էին «Failed State»։ Եվ ինչ, եթե 5-6 տարվա մեջ այդ ցուցիչները մեր մոտ ավելի լավը դառնան, քան իրենցը, ինչն ամենևին էլ անիրական չէ, մենք ավելի քաղաքակիրթ կդառնանք, քանի իրե՞նք։
«Թղթակիցներ առանց սահմանների»-ի համաձայն 2019-ին Սամոան, Նամիբիան, Բոթսվանան, Թոնգան, Չիլին, Ռումինիան, Բուրկինաֆասոն և էլի մի քանի նույնատիպ երկրներ «Մեդիայի ազատությունն աշխարհում» ցուցանիշով ավելի առաջ էին քան ԱՄՆ֊ն ու Վրաստանը։
«Freedom House»֊ի տվյալներով 2018 թվականին Տուվալուն, Դոմինիկան, Միկրոնեզիան, Մալտան, Պալաուն և մի քանի այն նման երկրներ «Ազատությունն աշխարհում» ցուցանիշում գերազանցում էին Ֆրանսիան; իսկ Գանան, Բենինը, Նաուրուն, Սամոան, Ալբանիան Վրաստանից առաջ էին։
Վրացիների ու հայերի սիրած մյուս փաստարկը․ «Մենք մեր այբուբենն ունենք»։ Իսկ ի՞նչ եք գրել ձեր այդ այբուբենով, բացի Աստվածաշնչի թարգմանությունից։ Ի՞նչ փիլիսոփայական ուղղություն եք ստեղծել, ի՞նչ գլուխգործոց վեպով եք հեղափոխություն իրականացրել համաշխարհային գրականության մեջ, ի՞նչ բանաստեղծությամբ եք զարդարել համաշխարհային պոեզիան։ Միգուցե ոչ էվկլիդյան երկրաչափությու՞ն եք ստեղծել։ Եթովպիացիները, լաոսցիները, բիրմաններն էլ սեփական այբուբեն ունեն։
Իսկ վրացիների համար աշխարհի ամենավաճառվող գործերը, երևի, «Ալին ու Նինոն» և «Կովկասի տասներկու գաղտնիքներն» են։

Azerbaijan Has Oil, We have Culture
Before starting the conversation, let me say that even if this statement is correct, its articulation by a president of a country towards another strategic partner state is neither professional, nor ethical.
With this note of mine, I have no intention to praise Azerbaijan or the people of Azerbaijan (absurdity on its own), instead, I want to show that there is no point in overvaluing the Georgians. I am one of those Azerbaijanis who think that the Georgians are "one step" ahead of us. However, I think this "step ahead" is neither unreachable, nor insurmountable.
According to a scientist of cultural studies whose name I don't remember, social collectives are divided into three types:
Savage society, or a society of the weak and mighty. The mighty ignore everything and everyone and treat the weak in any way they wish.
Barbarian society where everything is handled in accordance with habits and customs. The only principle is the lifestyle of the ancestors, in other words, we should live on in the same manner.
Civilized society, where everything is regulated by rational, civilized laws, constitutions and similar documents written by people.
Naturally, there is no such a society, no such a nation in the world that fully conforms to one of these types of societies. Each society contains elements of all these three types. What is important, however, is what type prevails. From what I've heard, seen and read, the proportion of each type among the people stretching from Arax all the way to Volga is almost the same. It could be said, that after the revolution in Georgia, laws work there better than in our country, however it would be absolutely wrong to hold that the Georgians treat the weak better or are less dependent on customs and religion in areas not covered by law. We simply compare the Georgians to neighboring nations.
So, to call the Georgians civilized is to call the man raising two cows in a distant village where everyone raises only one cow, a rich man. If in our country, for example, there is one scientist, writer, painter per 1 mln people, then they've got two. And this difference is double from first glance, however, it is ten-fold, 15-fold, 20-fold compared to the Jews.
There is a high level of homophobia, same for racism and xenophobia. There is quite a deal of sexism, as would be expected, patriarchal values are overwhelming, so are religion and the clergy, virginity is one of the most important values when marrying. But to call 5-6 towers of local importance, 3-4 poems only read by the Georgians "civilized"… Call it whatever you like, but sticking it into our eyes, and at the level of the President…
If the Georgians are civilized, then what can be said of the Germans? What kind of a civilized nation is that that does not have a single winner of a "Nobel prize, "Golden Palm", "Pulitzer"?
One cannot be a civilized country, the President of which kisses the Pope's hand.
Imagine, during an interstate dispute between Croatia and Germany, Merkel making an absurd statement like this: "The Croatians have a sea, we have culture." Or we say, "Pakistan has nuclear weapons and we have culture." They can in their turn say, "The Bushmens have large penises, we have culture." In short, one of two states can be more civilized, more developed that the other, even by 0.001 percent. Why would you stick into some each other's eyes, especially that the situation is bad in both places?
Is it possible to find three differences between men with loose shirts exposing their chest hair playing domino in a café at masculine-dominated Ortachala and Azerbaijani men drinking "NZS" beer at the bus station; between the Georgian drivers of the train station who will get you to Tbilisi in such a way that is impossible to forget and our taxi-drivers of "May 28; between the Georgian folks dispersing the gay march and our folks who were curious that "a lot of fagots are coming to Baku for the Eurovision."
At the same time, you will immediately notice the difference in all the cafes of Budapest – at any café, there are as many women, as men, and it is equally comfortable for all of them. You will never see a Hungarian taxi driver approaching and asking whether you need a car or where you are going. At least once a year the largest avenues are closed for LGBT marches and the whole city is painted in bright colors. These kinds of things can be considered civilizational differences. Otherwise, what's the big deal in slightly falling behind or running ahead in some ranking indices? The example of Georgia shows that all these indices are directly linked to political authorities and the political route undertaken.
How complicated is it to get the support of three out of the five permanent member states of the UN Security Council and do a revolution? Is it possible to reach a result, however, in a situation when at least four of the permanent Security Council members do not favor such political changes in your country?
In other words, we are Muslim Georgians, the Armenians – Christian Azerbaijanis, the Georgians – Christian Lezgis. By this, I mean that neither the Azerbaijanis, nor the Georgians, nor the Armenians have not gone far from each other, do not expect from either of them any  serious, remarkable input in the global science and culture. They have not done it at least until now.
Moreover, the main argument for the Azerbaijanis that they belong to a more civilized, even to a higher race is more or less the following: "indicator of media freedom, transparency, lack of corruption . Pay attention to the fact, that in this sphere the situation was  the same in Georgia, Armenia and our country. Some would even call Georgia a "failed state". So what if these indicators improve and become higher in our country in 5-6 years, which is not far from being unrealistic. Will we become more civilized than them?
According to "Reporters without Borders" in 2019, Samoa, Namibia, Botswana, Tonga, Chile, Romania, Burkina Faso and many other similar countries were running ahead of the United States and Georgia by "Media Freedom in the World".
According to "Freedom House", in 2018, Tuvalu, Dominican Republic, Micronesia, Malta, Palau and other similar countries ranked ahead of France by "Freedom in the World," while Ghana, Benin, Nauru, Samoa and Albania were running ahead of Georgia.
Another favorite argument of the Georgians and Armenians is: "We have an alphabet." And what have your written with that alphabet of yours except for translation of the Bible? What kind of a philosophical stream have you created, what kind of novel have you created to make a revolution in the world literature, with what kind of poem have you embellished global literature with? Have you maybe created non-Euclidean geometry? The Ethiopians, Laoses, Burmese also have their own alphabet.
For the Georgians, world bestsellers are probably "Ali and Nino" and "Twelve Secrets of the Caucasus."