Հրանտ Դինքի մրցանակը հասավ կին իրավապաշտպաններին
Սեպտեմբերի 15-ին՝ ստամբուլցի լրագրող, «Ակոս» թերթի սպանված խմբագիր Հրանտ Դինքի ծննդյան օրը, Ստամբուլում տեղի է ունենում «Հրանտ Դինք» միջազգային մրցանակի հանձնման ամենամյա արարողությունը:
Այս տարի մրցանակին արժանացել են Նեբահաթ Աքքոչն ու Ագնես Խարշինգը։
1955 թվականին ծնված Նեբահաթ Աքքոչը 22 տարի Դիարբեքիրում աշխատել է որպես ուսուցիչ։ Ազատազրկման մեջ գտնվող ամուսնուն այցելելիս, ծանոթացել է այլ դատապարտյալների կանանց հետ և  սկսել աշխատել թուրքերեն չիմացողների հետ։ 1993 թվականին Աքքոչի ամուսնուն տնից դպրոց ճանապարհին սպանում են։ Նա վերջնականապես թողնում է ուսուցչությունն ու սկսում իրավապաշտպանությամբ զբաղվել: Նեբահաթ Աքքոչն առաջին Թուրքիայի քաղաքացին էր, ով դիմել է Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան՝ ամուսնու սպանության, իր ձերբակալությունների, խոշտանգումների և այլ ապօրինությունների թեմայով։ 1999 թվականին դատարանը բավարարել է հայցի բոլոր կետերը։ Այժմ նա աշխատում է Սիրիայի պատերազմի հետևանքով Թուրքիա տեղափոխված փախստականների ինտեգրման, կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանության հարցերով։
1960 թվականին ծնված Ագնես Խարշինգը զբաղվել է Հնդկաստանում կանանց և երեխաների իրավունքներով, գյուղական համայնքներում երեխաների նկատմամբ սեռական բռնության և ուսումնական հաստատություններում ուսուցիչների շահագործան կանխարգելմամբ։ 2018 թվականից նա զբաղվում է Յանիտայի ապօրինի հանքարդյունաբերության խնդիրներով։
«Հրանտ Դինք» միջազգային մրցանակը սահմանվել է Հրանտ Դինքի անվան հիմնադրամի կողմից՝ ի հիշատակ «Ակոս» պարբերականի հիմնադիր Հրանտ Դինքի։ Շնորհվում է խտրականության, ռասիզմի և բռնության դեմ պայքարող անհատների կամ կազմակերպությունների։

Премию имени Гранта Динка получили правозащитницы
15 сентября в день рождения убитого турецкого журналиста армянского происхождения Гранта Динка в Стамбуле проводится ежегодная церемония вручения международной премии его имени. В этом году награды удостоились Небахат Аккоч и Агнес Харшинг.
Аккоч (1955 г.р.) 22 года проработала учителем в городе Диарбекир на юго-востоке Турции. Навещая супруга, который находится в заключении, она познакомилась с женами других осужденных и начала работать с теми, кто не владел турецким языком. В 1993 году ее супруга убивают по дороге в школу. Она окончательно бросает преподавание и начинает заниматься правозащитной деятельностью. Небахат Аккоч стала первой из граждан Турции, обратившихся в Европейский суд по правам человека в связи с убийством супруга, его арестами, пытками и другими проявлениями беззакония. В 1999 году суд удовлетворил все пункты иска. В настоящее время она занимается вопросами интеграции беженцев из Сирии, защитой прав женщин и детей.
Агнес Харшинг (1960 г.р.) занималась правами женщин и детей Индии, предотвращением сексуального насилия над детьми в сельских общинах и предотвращением эксплутации педагогов в образовательных учреждениях.
Международная премия имени Гранта Динка была учреждена в память о главном редакторе издаваемой на турецком и армянском языках газеты «Акос». Она присуждается борцам с дискриминацией, расизмом и насилием.