Սահմանի վրա ժամադրությունները` Իջևանում
Արվեստի քննադատների ասոցիացիայի (AICA-Հայաստան) «Արվեստի նախագծում և լուսաբանում» կրթական ծրագրի շրջանակներում ուսանողները,  իբրև ավարտական աշխատանք, նախագծել և իրականացնում են Իջևանի` «Ժամադրություններ սահմանների վրա» համայնքային արվեստի փառատոնը: Իր հերթին, փառատոնը «Գեղագիտական համայնքներ և համայնքային արվեստի կոնտեքստուալ թարգմանություն» խորագրի ներքո ընթացող ամառային դպրոցի երկրորդ բաժինն է:
Փառատոնի ծրագիրը ներառում է բազմաբնույթ միջոցառումներ` ցուցահանդես, գործնական պարապմունք, դասախոսություն-քննարկումներ, Իջևանի քանդակի միջազգային սիմպոզիումին վերաբերող հետահայաց խմբային քննարկում և արխիվային նյութերի ներկայացում, առանձին շնորհանդեսներ և արտիստական ծրագրեր:
Փառատոնն անդրադառնում է ժամանակային և տարածական սահմաններին առհասարակ: Սահմաններ, որոնք անցնում են պատմամշակութային ժառանգության և ներկայի մշակութային քաղաքական համատեքստի, քաղաքի և բնության, աշխարհաքաղաքական կենտրոնների և ծայրամասերի, հանրային և մասնավոր ոլորտների, արվեստի և գործունեության այլ ասպարեզների միջև։
Դրանք չեզոք վայրեր են և դուրս են որևիցե ռեժիմի գերիշխանությունից, այստեղ են կուտակվում սոցիալ-քաղաքական, ուրբան, բնապահպանական, մշակութային, լեզվական և այլ լարումները։
Ի տարբերություն «հեղինակ» և «հանդիսատես» արտադրող ներկայացուցչական արվեստի` «Ժամադրություններ սահմանների վրա» ամառային արվեստի փառատոնը, համաձայն կազմակերպիչների, առաջ է մղում սահմանները հաղթահարող համայնքային արվեստը։

Encounters on Borders, in Ijevan
As their final work, students of AICA-Armenia’s Art Criticism and Curatorial Training School have planned and are implementing Encounters on Borders Summer Festival of Community Art in Ijevan. The festival represents the second section of ongoing Summer School carried out under the Aesthetic Communities and Contextual Translation of Community Art title.
The festival program includes a variety of events: exhibitions, workshops, lectures, discussions, a retrospective panel discussion and presentation of archive materials on Ijevan International Symposium for Sculpture , as well as individual presentations and performative events. All of the projects presented are united by the interest towards the social and historical, dimension, and figurative aspects of urban environment.
The Festival focuses on temporal and spatial borders in general. Borders, which pass between historical-cultural heritage and present social-political context, between the city and the nature, geopolitical centers and peripheries, between public and private sectors, the arts and other fields of activities. These are neutral places which lie beyond the hegemony of any rule or regime; here the socio-political, urban, environmental, cultural, linguistic and other tensions are accumulated.
Unlike representational art which produces an “author” and a “spectator”, Encounters on Borders Summer Festival promotes community art aimed at overcoming borders.