Ղարաբաղում պատերազմի հավանականությունը ցածր է. թուրք փորձագետ
Թուրքիայի Բոսֆորի համալսարանի արտաքին քաղաքականության դասախոս Բեհլուլ Օզքանն այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին կարծիք է հայտնել, որ հայ-թուրքական հարաբերություններն արդեն իսկ կանխորոշված են, քանի որ այսօր Ռուսաստանը համարվում է Հայաստանի ամենասերտ ռազմական գործընկերը, ինչպես նաև հայ-թուրքական հայտնի արձանագրությունների ստորագրումից հետո ակնհայտ դարձավ Ռուսաստանի շահագրգռությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման հարցում:
«Անկարան նույնպես ակնկալում էր, որ Ռուսաստանը կոնկրետ դերակատարություն կունենա հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործում, քանի որ ռուս-թուրքական տնտեսական հարաբերությունները շատ ավելի զարգացած են, քան, օրինակ, թուրք-ամերիկյան հարաբերությունները: Սակայն հայ-թուրքական պայմանագրերի ստորագրումից հետո Ռուսաստանի վարած քաղաքականությունը հիասթափություն առաջացրեց Անկարայում, քանի որ Ռուսաստանը ցանկանում էր հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման ֆոնի վրա նպաստել թուրք-ադրբեջանական հարաբերությունների անկմանը, և Թուրքիայի թե քաղաքական և թե տնտեսական դաշտում զբաղեցնել Ադրբեջանի տեղը»,- ասել է Բեհլուլ Օզքանը:
Խոսելով հայ-ադրբեջանական հնարավոր պատերազմի մասին` փորձագետը նշեց, որ չի կարծում, թե պատերազմ կսկվի:
«Պատերազմի հավանականությունը ցածր է, քանի որ Ադրբեջանը գազով ու նավթով կապված է Թուրքիային և արտաքին աշխարհին, ինչպես նաև ադրբեջանական իշխանությունները հաստատ չեն ցանկանա որևէ պատերազմի պատճառով վտանգի ենթարկել իրենց կապերը արտաքին աշխարհի հետ կամ իրենց գազուղիներն ու նավթուղիները»,-հավելեց Բեհլուլ Օզքանը:

Probability of War in Nagorno-Karabakh Low: Behlul Ozkan
At a press conference today, Assistant Professor with the Department of Political Science and International Relations at Istanbul's Boğaziçi University, Dr. Behlül Özkan said that the fate of Armenian-Turkish relations has already been decided, since today Russia is considered Armenia's closest military partner and Russia's interest in improving Armenia-Turkey relations became obvious after the signing of the Armenia-Turkey Protocols.
"Ankara likewise expected that Russia would have a specific role in the work of normalizing Armenia-Turkey relations as Russian-Turkish economic relations are much more developed than, for example, Turkish-American relations. However, after the signing of the Armenia-Turkey agreement, Russia's adopted policy was a cause for disappointment in Ankara, since Russia wanted to contribute to the decline of Turkish-Azerbaijani relations on the background of improved Armenia-Turkey relations, and to take Azerbaijan's place in Turkey's political and economic arenas," said Ozkan.
On the matter of a possible Armenia-Azerbaijan war, Ozkan said he doesn't think that a war will start.
"The probability of war is low since Azerbaijan is tied to Turkey and the outside world through natural gas and oil, as well as  the Azerbaijani authorities definitely wouldn't want any war to jeopardize their ties to the outside world or their natural gas or oil routes," added Ozkan.