Բնապահպաններին զարմացնում է կառավարության շտապողականությունը
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ բնապահպաններ Գոհար Օգանեզովան և Կարինե Դանիելյանն անդրադարձել են ընդերքի մասին օրենքին, որը ՀՀ կառավարությունը շուտով կներկայացնի Ազգային ժողովի քննարկման համար:
Բնապահպանները բողոքել են, որ օրենքի նախագիծը կազմելու ժամանակ ոչ մի քննարկում չի եղել, իրենց կարծիքն ու առաջարկները ոչ ոք չի լսել:
Նրանք նշել են, որ գոյություն ունի հասարակական դաշինք, որին միացել են 40-ից ավելի բնապահպանական կազմակերպություններ ու խմբեր, բայց այս դաշինքի համար երկրում բնապահպանական գործընթացները ու, հատկապես, «Մաքուր հայրենիք» ծարգիրը, փակ է:
Բնապահպանների համար անհասկանալի է այն շտապողականությունը, որով ցանկանում են Ազգային ժողով ուղարկել ընդերքի մասին օրենքը, բայց նրանց մնում է միայն սպասել, թե մեր երկրի հարստությունը` ընդերքը շահագործելու համար մեր պետական այրերն ինչպիսի օրենք կընդունեն:

Environmentalists Ask Why the Rush on New Subsoil Law
While meeting with journalists today, environmentalists Gohar Oganezova and Karine Danielyan spoke on the law on subsoil, which the Armenian government soon will submit for consideration at the National Assembly.
Oganezova and Danielyan complained that in the process of preparing the law, no discussion took place and no one listened to their opinion or suggestions.
They said that a public alliance exists, which more than 40 environmentalist organizations and groups have joined, but  for this alliance, the environmentalist processes in the country and especially the "Clean Homeland" program remain closed.
For the environmentalists, the rush to submit this law to the National Assembly is incomprehensible, but it only remains to wait and see how state officials will approve a law for the use of subsoil, Armenia's wealth, said Oganezova and Danielyan.