Երիտասարդության խնդիրները օրենքը չի լուծելու. պատգամավոր
«Բարգավաճ կուսակցությունը» սեպտեմբերի 25-ին ՀՀ Ազգային ժողովում նախատեսում է օրենքի նախագիծ առաջարկել, որը նվիրված է լինելու երիտասարդության խնդիրներին: Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին այս մասին հայտարարել է ԱԺ պատգամավոր, ԲՀԿ-ական Վահե Էնֆիաջյանը:
Պատգամավորի խոսքերով, օրենքի նախագծում անդրադարձ է լինելու նաև զինապարտության մասին օրենքին:
«Երբ այս օրենքը շրջանառության մեջ է դրվում, մեծ աղմուկ են բարձրացնում հիմնականում բուհերում սովորող վերջին կուրսեցիներն ու ասպիրանտները: Մենք առաջարկում ենք հստակ ճշտել, թե ասպիրանտներից քանի տոկոսն են իրականում գիտությամբ զբաղվում և հրապարակենք այդ տվյալները», - հայտարարել է Էնֆիաջյանը:
Ասուլիսի մյուս մասնակից «Ժառանգության» խմբակցության ներկայացուցիչ, Աժ պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը նշել է, որ գիտությունը, կրթությունը և բանակն այնպես պետք է զարգացնել, որ մեկը մյուսի համար խոչընդոտ չլինի:
«Չեմ կարծում, որ օրենքի միջոցով հնարավոր կլինի երիտասարդության հարցերը լուծել, դա փրկության դեղատոմս չէ», - ասել է Արմեն Մարտիրոսյանը:
Վերջինս նշել է, որ խնդիրը միայն այն չէ, որ այսօր կուսակցությունները բուհեր են մտել, այլ այն է, որ միայն իշխանական կուսակցություններն են այնտեղ:
«Ընդդիմությունը չի կարողանում հանդիպումներ կազմակերպել երիտասարդության հետ: Այստեղ նույնպես, ինչպես ամենուր, մենաշնորհ է տիրում: Ունենք խիստ քաղաքականացված, բայց ոչ քաղաքականապես գրագետ ուսանողություն», - ասել է Մարտիրոսյանը:
Որպես օրինակ ԱԺ պատգամավորը նշել է ակցիաները, որոնք, Մարտիրոսյանի խոսքով, կազմակերպում են «միասինը, միակը, եզակիրն, մինուճարը, բազեները, արծիվները»:
«Դրանց իմաստը անհասկանալի է», - ասել է Մարտիրոսյանը:
«Սակայն եթե օրենքը դրական շեշտադրումներով լինի, չեմ կարծում որ դեմ կքվեարկեմ», - ասել է Մարտիրոսյանը` ևս մեկ անգամ նշելով, որ օրենքով չէ որ հարցը պետք է լուծվի:

On Sept. 25, Prosperous Armenia is planning on proposing to the National Assembly a draft law on youth issues, said Prosperous Armenia MP Vahe Enfiajyan at a press conference today.
According to him, the draft law will also refer to to the law on conscription in military service.
"When this law is circulated, it creates an uproar mainly in university students in their final years and post-graduate students. We propose to clearly specify the percentage of post-graduate students that are actually engaged in science and publish that data," said Enfiajyan.
Heritage Party MP Armen Martirosyan, also participating in the press conference, noted that education, science and the army should be developed in such a way so that they are not obstacles for each other.
"I don't think that it's possible to resolve youth issues through law; it's not a prescription for salvation," he said.
Martirosyan also noted that the problem is not only that political parties have entered universities, but also that only the ruling parties are presented there.
"The opposition can't organize meetings with youth. Here as well, as everywhere, is a monopoly. We have a very politicized, but not politically literate student body," he said.