Ղարաբաղի անկախության ճանաչումը կվնասի բանակցային գործընթացին. փորձագետ
Եթե Հայաստանը իրավաբանորեն ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղը, վտանգ կա, որ հակամարտության կարգավորուման գործընթացը կընդհատվի: Այս մասին հայտարարել է քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Վերջերս փորձագետը մամուլում հանդիպել է այն մտքին, որ Հայաստանը հնարավորություն ուներ ճանաչել Ղարաբաղը Կոսովոյի անկախությունն` արևմտյան երկրների կողմից ճանաչելուց հետո:
«Եկեք մտացենք: Հայաստանը սկսում է ջանքեր գործադրել,  այլ տերությունները սկսում են ճանաչել Ղարաբաղը, ինչը ստիպում է Ադրբեջանին ընտրել մեզ համար շահեկան կարգավորման տարբերակը», - նշել է Իսկանդարյանը:
Նա նշել է, որ վերոնշյալի համար անհրաժեշտ է ստանալ ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի և այլ երկրների ճանաչումը.

If Armenia legally recognizes Nagorno-Karabakh’s independence, there is a danger that the process of conflict settlement will be interrupted, said politcal analyst Alexander Iskandaryan at a Sept. 25 press conference.
The analyst had recently come across in the press the idea that Armenia had the opportunity to recognize NKR’s independence after Western countries recognized Kosovo’s independence.
“Let’s think: Armenia begins to make an effort, other states begin to recognize NKR , which forces Azerbaijan to choose a settlement option that’s favorable for us,” he said.
The Caucasus Institute Director noted that, for the above to happen, it’s necessary to receive recognition from the US, Russia, Turkey and other countries.