Պրեսկոտը հարձակվել է Լինդբլադի վրա Հայաստանին ուղղված նամակի պատճառով
Երեկ ԵԽԽՎ-ում Շվեդիայի պատվիրակության ներկայացուցիչ, Հայաստանի հարցով համազեկուցող Գորան Լինդբլադի տարածած նամակից հետո, որում, նա նշել էր, որ Հայաստանի իշխանությունները չեն ցանկանում հանդիպել իր հետ, «Ժամանակ» օրաթերթը զանգահարել է նամակի հեղինակին և մեկնաբանություններ խնդրել:
Գորան Լինդբլադը նշել է, որ նամակը ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանին հանձնելուց հետո իր վրա հարձակվել է Հայաստանի հարցով մյուս համազեկուցող Ջոն Պրեսկոտը:
«Պրեսկոտն իրեն շատ ավելի հայի պես պահեց, քան հայերը: Նա շատ զայրացավ, և ես չեմ կարող հասկանալ, թե ինչու պետք է Պրեսկոտը զայրանա այդ նամակի կապակցությամբ: Նա, փաստորեն, հարձակվեց ինձ վրա` այս նամակի պատճառով», - ասել է Լինդբլադը:
Լրագրողի այն հարցին, թե ինչպես Լինդբլադը կգնահատի հայաստանյան պատվիրակության գործունեությունը ԵԽԽՎ-ում, շվեդ պատգամավորը պատասխանել է.

Co-Rapporteur Prescott Attacks Lindblad for Letter Critical of Armenia?
After chair of the Swedish delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) and co-rapporteur of the PACE Monitoring Committee Göran Lindblad's letter yesterday criticizing Armenian authorities in postponing visits with the co-rapporteurs was published in the media, local daily Jamanak ("Times") contacted the Swedish politician for further comments.
Lindblad noted that after he handed the letter to PACE Armenian delegation chair Davit Harutyunyan, he was criticized by fellow co-rapporteur John Prescott.
"Prescott was more like an Armenian than the Armenians. He was very angry, and I can't understand why Prescott should be angry for the letter. He basically attacked me because of this letter," said Lindblad, according to Jamanak.
Asked how he would evaluate the Armenian delegation's actions in PACE, Lindblad said, "As I wrote in my letter, they are not yet mature enough for democracy."