Թուրքիայում վերանորոգվող եկեղեցու արտաքին հարդարանքը մինչև տարեվերջ ավարտված կլինի
Թուրքական Սիվրիհիսար գյուղաքաղաքում, որը գտնվում է Էսքիշեհիր քաղաքի մոտ (Ստամբուլից 330 կմ հեռավորության վրա- Epress.am), շարունակվում է հայկական Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու վերանորոգումը: Ինչպես հաղորդում է «Ագոս» հայ-թուրքական շաբաթաթերթը, եկեղեցու վերանորոգման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են, մինչև տարեվերջ ավարտված կլինի եկեղեցու արտաքին հարդարանքը: Ձմռանը աշխատանքները կդադարեցվեն և կվերսկսվեն հաջորդ տարի:
Սուրբ Երրորդություն եկեղեցին նախկինում պատկանում էր Սիվրիհիսարի քաղաքապետարանին, սակայն այժմ հանձնվել է Թուրքիայի մշակույթի նախարարությանը, որն էլ ձեռնամուխ է եղել եկեղեցու վերանորոգմանը: Կառույցի վերանորոգումից հետո այն պետք է գործի որպես եկեղեցի` գմբեթի խաչով և զանգով, իսկ երբեմն էլ եկեղեցում համերգներ կկայանան:
Նշենք, որ Սուրբ Երրորդություն եկեղեցին կառուցվել է 1881 թվականին, սակայն 1915թ. Հայոց Ցեղասպանությունից հետո մատնվել է անտերության և վերածվել աղբանոցի, ապա օգտագործվել է որպես էլեկտրակայան:

Exterior of Armenian Church in Turkey to be Completed by Year End
In the Turkish town of Sivrihisar, which is close to the city of Eskişehir (about 330 km from Istanbul), renovation work on the Holy Triniti (Surb Errordutyun) Armenian Church continues.
As reported by Armenian-Turkish bilingual weekly Agos, the renovation work is progressing and the church's decorative exterior will be completed by the end of this year. Work will be halted over the winter months, only to begin again next year.
Holy Trinity used to belong to the Sivrihisar town hall, but has now been transfered to Turkey's Ministry of Culture, which took on the reconstruction work. After the building has been renovated, it is to operate as a church, with a bell and a cross on the dome, and sometimes there will be concerts held in the church.
Note that Holy Trinity was built in 1881; however, after the Armenian Genocide of 1915, it was neglected and turned into a dump, then used as a sort of electrical power plant.