Թոշակառուներին Հայաստանում առաջարկում են բանկային հաշիվ բացել
Այսօր կառավարության նիստին հաջորդած ճեպազրույցում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արթուր Գրիգորյանը պարզաբանումներ է տվել նիստում հավանության արժանացած կենսաթոշակների վճարման կարգի վերաբերյալ։
Ըստ նախարարի` կենսաթոշակային բարեփոխումների շրջանակում իրականացվող վճարման նոր կարգը կկիրռավի 2011 թվականի հունվարից` երկու եղանակով` կանխիկ և անկանխիկ։ Անկանխիկ կենսաթոշակը կենսաթոշակառուին կվճարվի բանկային հաշվին փոխանցելու միջոցով։ Այն հնարավորություն կտա կենսաթոշակառուին իր բանկային հաշվին փոխանցած գումարը տնօրինել առանց ժամկետային սահմանափակման` բանկի հետ պայմանավորվելով գումարի կանխիկացման եղանակը։
Համաձայն կարգի` կենսաթոշակառուն պետք է բանկային հաշիվ բացի։ Այդ ծառայություն կմատցվի անվճար։
Կենսաթոշակների կանխիկ վճարման ընտրության դեպքում քաղաքացին կենսաթոշակ կստանա ներկայում գործող կարգի համաձայն, այն է` առձեռն։
Արթուր Գրիգորյանի խոսքով` բոլոր այն բանկերի ցուցակը, որոնք նախարարության հետ պայմանագրեր կկնքեն, կտեղադրվի նախարության պաշտոնական կայքէջում և լրատվամիջոցներով կտեղեկացվի բնակչությանը։

Министр разъяснил новый порядок выдачи пособий
4 ноября на брифинге после заседании Правительства, министр труда и по социальным вопросам Артур Григорян дал пояснения по поводу получившего одобрение на заседании порядка выдачи пенсий.
По словам министра, новый порядок выдачи пособий в рамках программы пенсионных реформ начнет действовать с января 2011 года. Выплаты будут осуществляться наличным и безналичным способом. Безналичный вариант выдачи пенсий будет осуществляться путем перевода денежных средств на банковский счет получателя. Это позволит пенсионеру пользоваться своими средствами на банковском счету без временного ограничения. О способах обналичивания с банком должна быть приобретена отдельная договоренность.
Согласно порядку, пенсионер должен открыть банковский счет. Эта услуга будет предоставлена бесплатно.
При выборе наличной формы получения пенсии, будет использоваться действующий вариант выдачи: из рук в руки.
Как сообщил Григорян, список банков, которые заключат договора с министерством, будет опубликован на сайте министерства и распространен посредством СМИ.