Թոշակառուներին Հայաստանում առաջարկում են բանկային հաշիվ բացել
Այսօր կառավարության նիստին հաջորդած ճեպազրույցում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արթուր Գրիգորյանը պարզաբանումներ է տվել նիստում հավանության արժանացած կենսաթոշակների վճարման կարգի վերաբերյալ։
Ըստ նախարարի` կենսաթոշակային բարեփոխումների շրջանակում իրականացվող վճարման նոր կարգը կկիրռավի 2011 թվականի հունվարից` երկու եղանակով` կանխիկ և անկանխիկ։ Անկանխիկ կենսաթոշակը կենսաթոշակառուին կվճարվի բանկային հաշվին փոխանցելու միջոցով։ Այն հնարավորություն կտա կենսաթոշակառուին իր բանկային հաշվին փոխանցած գումարը տնօրինել առանց ժամկետային սահմանափակման` բանկի հետ պայմանավորվելով գումարի կանխիկացման եղանակը։
Համաձայն կարգի` կենսաթոշակառուն պետք է բանկային հաշիվ բացի։ Այդ ծառայություն կմատցվի անվճար։
Կենսաթոշակների կանխիկ վճարման ընտրության դեպքում քաղաքացին կենսաթոշակ կստանա ներկայում գործող կարգի համաձայն, այն է` առձեռն։
Արթուր Գրիգորյանի խոսքով` բոլոր այն բանկերի ցուցակը, որոնք նախարարության հետ պայմանագրեր կկնքեն, կտեղադրվի նախարության պաշտոնական կայքէջում և լրատվամիջոցներով կտեղեկացվի բնակչությանը։

Home / Armenia / Pensioners in Armenia Encouraged to Open Bank Accounts
At a briefing following today’s government session, RA Minister of Labor and Social Affairs Artur Grigoryan provided some explanations on the pension reforms to be put into effect next year.
According to the minister, the new system of pension reforms will be implemented starting Jan. 2011 in two ways: cash and debit. Those who opt for debit will receive their pension payments transfered directly to their bank accounts, which will allow pensioners to access their monthly payments without the funds being put on hold for a set period of time, upon agreeing with the bank the amount of withdrawal.
According to this new system, pensioners will have to open bank accounts. This will be of no extra charge  to pensioners, assured the labor and social affairs minister.
If pensioners opt to receive cash, they will do so as is the case currently, in person.
According to Grigoryan, the list of all those banks that have signed agreements with the ministry will be available on the RA Ministry of Labor and Social Affairs official website and will be publicized through local media.