Եվրոպական երկրներից Հայաստանում կրծքագեղձի քաղցկեղից ամենաշատն են մահանում
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության վիճակագրական տվյալներով` Եվրոպայում կանանց շրջանում քաղցկեղի պատճառով մահվան դեպքերի մեծ մասը կապված է կրծքագեղձի ուռուցքի հետ (17,2%), իսկ տղամարդկանց շրջանում` թոքերի ուռուցքի հետ (26,9%):
Որպես օրինակ նշվում է, որ Ռումինիայում մեծ թիվ է կազմում արգանդի ուռուցքից մահացածների թիվը, իսկ Հայաստանում և Բելգիայում` կրծքագեղձի ուռուցքից` 100 հազար բնակչություն հաշվարկով 37 դեպք: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն այս թվերը Հայաստանում և Բելգիայում կապում են գենետիկայի հետ, իսկ Ռումինիայի դեպքում` բնակչության հիգիենայի մակարդակի պակասի հետ:
Վիճակագրկան տվյալների համաձայն` ընդհանուր առմամբ ուռուցքի պատճառով մահացության ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է Հունգարիայում: Այստեղ 100 հազար բնակչության հաշվարկով մահվան 458 դեպքը  գրանցվում է քաղցկեղի պատճառով: Երկրորդ տեղը կիսել են Ռուսաստանն ու Ուկրաինան` 100 հազար բնակչության հաշվարկով մահվան 347 դեպք: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կարծիքով` նման տվյալները պայմանավորված են այս երկրներում ծխախոտ օգտագործողների մեծ թվով մարդկանց պատճառով:
Թոքերի ուռուցքից մահացության ամենաշատ դեպքերը գրանցվել են Հունգարիայում` 100 հազար բնակչության հաշվարկով 135 դեպք: Մահացության բարձր ցուցանիշ է գրանցվել նաև Լեհաստանում` 93 դեպք և Խորվաթիայում` 86 դեպք:

More Die from Breast Cancer in Armenia than Any Other European Country
According to statistics from the World Health Organization (WHO), the leading cause of cancer deaths among women is breast cancer (17.2% of the total number of cancer deaths); among men, it's lunch cancer (26.9%).
The highest mortality rate from cervical cancer (21 per 100,000) were registered in Romania, while the highest mortality rate from breast cancer in Belgium and Armenia (37 per 100,000).
The reason for the figures in Armenia and Belgium the WHO associates with genetics, while in the case of Romania, the organization names the reason as the lack of hygiene in the local population.
The highest over cancer mortality rate was registered in Hungary, where the WHO has noted 458 death cases per 100,000 population. Following Hungary are Russia and Ukraine (at 347 per 100,000). WHO experts believe that this is due to the significant number of smokers in those countries.