Հայաստանի և Ուկրաինայի առևտրային վեճը շարունակվում է
Ուկրաինան որոշել է ժամանակավորապես հետաձգել Համաշխարհային առևտրային կազմակերպության շրջանակներում Հայաստանի հետ առևտրային վեճի կարգավորման համար հատուկ խումբ ստեղծելը: Այս մասին երեկ հայտնել է Ուկրաինայի էկոնոմիկայի փոխնախարար Վալերի Պյատնիցկին:
«Քանի որ Հայաստանի հետ մենք գտնվում ենք խորհրդակցության փուլում, համաձայնել ենք երկարաձգել այն և մինչև բանակցությունների հաջորդ փուլը չենք պնդի հատուկ խմբի ստեղծումը»,- «Կոմերսանտ-Ուկրաինային»-ին հայտնել է Պյատնիցկին:
Հայաստանի հետ խորհրդակցությունները կշարունակվեն մինչև դեկտեմբերի կեսերը: Հայաստանի և Ուկրաինայի միջև վեճը կապված է ծխատոտի վրա գործող ակցիզային հարկերի հետ, որոնք տարբեր են` կախված ներմուծված և հայկական լինելու փաստից: Ներմուծվածները` 6500 դր.` 1 հազ. հատ ծխախոտի համար, իսկ հայկականը` 4750 դր.: Հայաստանը նաև ավելի բարձր ակցիզային հարկեր է սահմանում ներմուծված ալկոհոլային խմիչքների համար, այդ թվում` գարեջրի:
Մի շարք խորհրդակցություններից հետո Երևանը միայն մասնակի զիջումների է գնացել: Ակցիզային հարկերը ծխախոտի համար աստիճանաբար կհավասարեցվեն (մինչև 2014թ.), իսկ ալկոհոլի հարկերի նվազեցումը կտարածվի միայն օղու վրա` 2011 թվականից:
Հուլիսի 20-ի ոչ պաշտոնական խորհրդակցությունից հետո Ուկրաինան դիմել էր
Առևտրի համաշխարհային կազմակերպություն` առևտրային վեճի վերաբերյալ պաշտոնական խորհրդակցություններ նշանակելու, իսկ հոկտեմբերի 25-ին վեճի լուծման վերաբերյալ հարցի դիտարկման համար: Բայց այդ ժամանակ Հայաստանը օգտվել էր խորհրդատվությունը մեկ ամիս երկարաձգելու իր իրավունքից, ինչի արդյունքում էլ հատուկ խումբը չէր կազմավորվել: Այս անգամ Ուկրաինան է համաձայնել երկարացնել խորհրդատվության ժամկետները: «Մենք դեռևս սպասում ենք շահավետ առաջարկի»,- ասել է Պյատնիցկին:
Հարցն այն է, որ Երևանն առաջարկել է ուկրաինական կողմին վեճը լուծել ԱՊՀ երկրների միջև գոյություն ունեցող ազատ առևտրի վերաբերյալ  չափորոշիչների համաձայն: «Մեր խնդիրը ոչ թե ապացուցելն է, որ Հայաստանը  խախտել է ազատ առևտրի կանոնները, այլ ուկրաինական արտադրողների պաշտպանությունն ապահովելը: Եթե Հայաստանը հաստատի, որ օգտագործելու է ԱՊՀ-ի սկզբունքները` համաձայն որի մեր արտադրողների իրավունքները կհավասարեցվեն իրենցին, ապա մենք բավարարված կլինենք»,- ասել է պաշտոնյան:
Ուկրաինայում Հայաստանի  դեսպանատանը երեկ հայտարարել են, որ Կիև պատվիրակության վերջին այցելության ընթացքում «առևտրային թյուրիմացությունները» կարգավորվել են, սակայն պայմանավորվածությունների մանրամասները դեռ չեն հստակեցվել:

Ukraine temporarily postponed a decision to create a special WTO (World Trade Organization) group to address the trade dispute with Armenia, yesterday said Ukraine's Deputy Minister of Economy Valery Piatnitsky.
"Since we are at the consultations stage with Armenia, we have agreed to extend it, and until the next round of talks, we will not insist on creating a group," he said, reports Kommersant-Ukraine.
Thus, consultations with Armenia will continue until mid-December. The dispute between Armenia and Ukraine is tied to discriminatory excise taxes on alcohol and tobacco products imported into the Armenian market. Imported goods are taxed 6,500 drams (about $18.14 US) per 1,000 cigarettes, while Armenian producers pay 4,750 drams (about $13.25 US). Armenia also requires higher excise taxes on imported alcoholic beverages, including beer.
After a series of consultations, Armenia only made partial concessions. Excise taxes on tobacco products will be equalized gradually (until 2014), while taxes on alcoholic beverages will be reduced only for spirits (such as vodka), beginning from 2011.
After informal consultations, on July 20, Ukraine appealed to the WTO with a request for formal consultations on the trade disputes, and on Oct. 25, with a request to consider the issue to resolve the trade dispute. But at that time, Armenia had made use of its right to extend the consultation period by one month, as a result of which the special group wasn't organized. This time Ukraine agreed to extend the consultation period. "We are still waiting for a proposal that will suit us," said Piatnitsky.
Armenia's ambassador to the Ukraine yesterday said that during the Kiev delegation's recent visit, the "trade misunderstandings" had been settled, but the details of the arrangements haven't been specified.