Հայաստանի և Ուկրաինայի առևտրային վեճը շարունակվում է
Ուկրաինան որոշել է ժամանակավորապես հետաձգել Համաշխարհային առևտրային կազմակերպության շրջանակներում Հայաստանի հետ առևտրային վեճի կարգավորման համար հատուկ խումբ ստեղծելը: Այս մասին երեկ հայտնել է Ուկրաինայի էկոնոմիկայի փոխնախարար Վալերի Պյատնիցկին:
«Քանի որ Հայաստանի հետ մենք գտնվում ենք խորհրդակցության փուլում, համաձայնել ենք երկարաձգել այն և մինչև բանակցությունների հաջորդ փուլը չենք պնդի հատուկ խմբի ստեղծումը»,- «Կոմերսանտ-Ուկրաինային»-ին հայտնել է Պյատնիցկին:
Հայաստանի հետ խորհրդակցությունները կշարունակվեն մինչև դեկտեմբերի կեսերը: Հայաստանի և Ուկրաինայի միջև վեճը կապված է ծխատոտի վրա գործող ակցիզային հարկերի հետ, որոնք տարբեր են` կախված ներմուծված և հայկական լինելու փաստից: Ներմուծվածները` 6500 դր.` 1 հազ. հատ ծխախոտի համար, իսկ հայկականը` 4750 դր.: Հայաստանը նաև ավելի բարձր ակցիզային հարկեր է սահմանում ներմուծված ալկոհոլային խմիչքների համար, այդ թվում` գարեջրի:
Մի շարք խորհրդակցություններից հետո Երևանը միայն մասնակի զիջումների է գնացել: Ակցիզային հարկերը ծխախոտի համար աստիճանաբար կհավասարեցվեն (մինչև 2014թ.), իսկ ալկոհոլի հարկերի նվազեցումը կտարածվի միայն օղու վրա` 2011 թվականից:
Հուլիսի 20-ի ոչ պաշտոնական խորհրդակցությունից հետո Ուկրաինան դիմել էր
Առևտրի համաշխարհային կազմակերպություն` առևտրային վեճի վերաբերյալ պաշտոնական խորհրդակցություններ նշանակելու, իսկ հոկտեմբերի 25-ին վեճի լուծման վերաբերյալ հարցի դիտարկման համար: Բայց այդ ժամանակ Հայաստանը օգտվել էր խորհրդատվությունը մեկ ամիս երկարաձգելու իր իրավունքից, ինչի արդյունքում էլ հատուկ խումբը չէր կազմավորվել: Այս անգամ Ուկրաինան է համաձայնել երկարացնել խորհրդատվության ժամկետները: «Մենք դեռևս սպասում ենք շահավետ առաջարկի»,- ասել է Պյատնիցկին:
Հարցն այն է, որ Երևանն առաջարկել է ուկրաինական կողմին վեճը լուծել ԱՊՀ երկրների միջև գոյություն ունեցող ազատ առևտրի վերաբերյալ  չափորոշիչների համաձայն: «Մեր խնդիրը ոչ թե ապացուցելն է, որ Հայաստանը  խախտել է ազատ առևտրի կանոնները, այլ ուկրաինական արտադրողների պաշտպանությունն ապահովելը: Եթե Հայաստանը հաստատի, որ օգտագործելու է ԱՊՀ-ի սկզբունքները` համաձայն որի մեր արտադրողների իրավունքները կհավասարեցվեն իրենցին, ապա մենք բավարարված կլինենք»,- ասել է պաշտոնյան:
Ուկրաինայում Հայաստանի  դեսպանատանը երեկ հայտարարել են, որ Կիև պատվիրակության վերջին այցելության ընթացքում «առևտրային թյուրիմացությունները» կարգավորվել են, սակայն պայմանավորվածությունների մանրամասները դեռ չեն հստակեցվել:

Украина пошла на попятную в торговом споре с Арменией
Украина временно отложила решение вопроса о создании в рамках Всемирной торговой организации (ВТО) группы для рассмотрения торгового спора с Арменией. Об этом, сообщил вчера заместитель министра экономики Валерий Пятницкий.
«Поскольку мы находимся в стадии консультаций с армянской стороной, мы согласились их продлить и до следующего раунда переговоров не стали настаивать на создании группы»,- рассказал он изданию «Коммерсант-Украина».
Таким образом, консультации с Арменией продолжатся до середины декабря.Торговый конфликт между Украиной и Арменией вызван дискриминационными ставками на импортные алкогольные и табачные изделия на армянском рынке. Нарушения заключаются в различных ставках акциза на табачную продукцию: импортную - 6500 драм (18,14 долл.) за 1 тыс. сигарет, армянскую - 4750 драм (13,25 долл.).
Более высокие акцизы взимаются Арменией и с импортной алкогольной продукции, включая пиво (2203-2208 драм). После ряда консультаций Ереван пошел лишь на частичные уступки: акцизные ставки на табачную продукцию будут выравниваться постепенно - до 2014 г., в то время как из алкогольной продукции послабления произойдут лишь для акциза на водку (с 2011 г.).
После неофициальных консультаций 20 июля Украина подала в орган по решению торговых споров ВТО запрос об официальных консультациях, а 25 октября - запрос на рассмотрение конфликта в органе по решению торговых споров ВТО. Однако тогда Армения воспользовалась правом один раз продлить на месяц срок консультаций, что не позволило добиться создания группы.На этот раз продолжить консультации согласилась Украина. «Мы до сих пор ждем предложения, которое нас устроит»,- заявил Пятницкий.
Дело в том, что Ереван предложил украинской стороне решить конфликт в соответствии с нормами функционирования режима свободной торговли между странами СНГ. «Нашей задачей является не доказательство нарушения Арменией правил свободной торговли, а защита украинских производителей. Поэтому если Армения подтвердит, что будет использовать принципы СНГ, по которым эти производители приравниваются к своим, то нас это вполне устроит»,- сказал чиновник. В посольстве Армении в Украине вчера заявили, в ходе недавнего визита делегации этой страны в Киев «торговое недоразумение» было урегулировано, однако не смогли уточнить подробности достигнутого компромисса.