Երևանյան ավտովթարում զոհվել է «մաքուր ստեղծագործության» գաղափարի հեղինակը
Կարեյանը ծնվել է 1973 թվականին Վանաձորում, ապրել և ստեղծագործել է Երևանում: Արվեստագետը 1990-96 թթ. սովորել է Երևանի Գեղարվեստի ակադեմիայում:
Դավիդ Կարեյանը նորանկախ Հայաստանի ավանգարդ արվեստի առանցքային դեմքերից էր: 1990-ական թթ. սկզբին նա եղել է կոնցեպտուալ արվեստի ԱԿՏ խմբավորման նախաձեռնող անդամներից, իսկ 1994թ. ձևակերպել և շրջանառության մեջ է դրել «մաքուր ստեղծագործության» գաղափարը: Այդ տարիներից ի վեր Կարեյանը եղել է արվեստագետի` որպես ակտիվ քաղաքացու ըմբռնման ջատագովը, բայց ով չի ենթարկեցնում արվեստը սոցյալ-քաղաքական խնդիրներին:
1990-ականների վերջից Կարեյանը ակտիվ համագործակցություն է սկսում Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնի հետ, որը շարունակվում էր մինչև նրա կյանքի անժամանակ ավարտը: Այս համագործակցության առաջին նշանակալի օրինակը 1999թ. տեղի ունեցած և մեծ աղմուկ բարձրացրած «Կրիզիս» ցուցահանդեսն էր: Դրանից հետո Կարեյանն իրականացնում է մի շարք բազմամեդիա գործեր, որոնք արծարծում են մարմնի, մշակութային նորմերի և քաղաքական իրողությունների միջև առաջացած լարումները:
2000-ական թվականների առաջին կեսից Կարեյանի ստեղծագործական որոնումները մտնում, կամ, ավելի շուտ, վերադառնում է նկարչության ասպարեզ: Ստեղծագործական որոնումների այդ ողջ ընթացքում Կարեյանի համար էական է եղել նրա կյանքի ընկեր, արվեստագետ Դիանա Հակոբյանի հետ ստեղծագործական երկխոսությունը: Արմատական շրջադարձերով լի նրա ստեղծագործական կյանքի թերևս գլխավոր մտահոգությունը՝ քաղաքականապես ներգրավված մաքուր արվեստի հնարավորությունն էր: Սա մի խնդիր է, որը բյուրեղացնում է հետխորհրդային շրջանի արվեստի գլխավոր մտահոգություններից մեկը, և Կարեյանի արվեստի թերևս գլխավոր արժանիքը այս մտահոգությունը լավագույնս ի ցույց դնելն է:
Տեքստը՝ Վարդան Ազատյանի
Epress.am-ի խմբագրությունն իր խորին ցավակցությունն է հայտնում Դավիթ Կարեյանի հարազատներին և ընկերներին արվեստագետի անժամանակ մահվան կապակցությամբ:
Լուսանկարի կենտրոնում՝ Դավիթ Կարեյան, ձախից՝ արվեստագետ, համադրող Ռուբեն Արևշատյան, աջից՝ արվեստագետ Գրիգոր Խաչատրյան:

В Ереване погиб автор идеи о чистом политически вовлеченном искусстве
Художник, куратор, представитель современного искусства Армении Давид Кареян погиб в крупной аварии на проспекте Баграмяна в центре Еревана. Накануне поздно вечером он переходил дорогу перед своим домом, когда столкнулись несколько автомобилей. Он скончался по дороге в больницу. МЧС сообщает еще о 9 раненых.
Кареян родился в 1973 году в Кировакане (ныне Ванадзор). В 1990-96 гг. окончил Ереванскую художественную академию. Жил и работал в столице.
Как пишет критик Вардан Азатян, Давид Кареян был одним из ключевых представителей авангардного искусства Армении и основал в начале 90-х группировку концептуального искусства АКТ. В 1994 году он сформулировал и пустил в оборот идею «чистого творчества». С тех пор он проповедовал восприятие художника как активного гражданина, который, однако, не подчиняет искусство социально-политическим задачам.
В конце 1990-х Кареян начинает активно сотрудничать с Центром новаторского экспериментального искусства (НПАК). Первым результатом этого сотрудничества стала нашумевшая выставка 1999 года «Кризис». После этого он стал автором ряда мультимедйных работ, которые затрагивали вопросы напряжения, возникающего между телом, культурными нормами и политической действительностью.
После 2000 года творческие поиски приводят, а точнее возвращают его к живописи. На всем протяжении этих поисков существенным фактором для Кареяна был диалог с художником Дианой Акопян. Они были женаты и воспитывали дочь.
Главной темой полной коренными поворотами творческой жизни Давида Кареяна, пожалуй, была возможность чистого политически вовлеченного искусства. Эта проблема кристаллизирует один из основных вопросов искусства постсоветского периода, и главным достоинством творчества Кареяна является, пожалуй, то, что он наилучшим образом демонстрирует эту обеспокоенность.