Հայաստանում առաջարկում են արտագաղթը փոխարինել մարդկանց արտահանմամբ
Հունվարի 13-ին կառավարության նիստին կառավարության ղեկավարի կողմից արված հայտարարությունն այն մասին, որ 2011 թվականին Հայաստանը կունենա բավարար ֆինանսական պաշարներ (նկատի ունի Համաշխարհային բանկի կողմից տրամադրվող վարկը – epress.am), նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը «բացարձակ ապուշություն» է անվանել:
Նրա խոսքով` Հայաստանն ամեն տարի վարկ է ստանում ՀԲ-ից, «հերիք է շոու սարքենք սրանից»:
Ըստ Բագրատյանի` ընդամենը երեք տարվա ընթացքում պետությունը երկու անգամ ավել պարտք է վերցրել, քան մինչ այդ ուներ 15 տարվա ընթացքում:
Խոսելով պարտքերը վերադարձնելու ձևերի մասին` Բագրատյանն առաջարկեց արտահանել ՀՀ քաղաքացիներին. «Քանի որ կառավարությունը չի զբաղվելու իրական տնտեսական քաղաքականությամբ, առաջարկում եմ մարդկանց արտագաղթը փոխարինել մարդկանց արտահանմամբ:
Յուրաքանչյուր արտահանված մարդ միջին հաշվով հանրապետությանը տալիս է 4000 դոլար: Մենք դեկտեմբերին 400 միլիոն ստացանք: Լավ կլիներ` չուղարկեին էդ փողը, որ ստեղ էս ժողովուրդը զբաղվեր պետությունը դզելով»:

Правительству Армении советуют заменить миграцию на экспорт людей
Заявление премьер-министра Армении о том, что в 2011 году в стране будет достаточно финасовых резервов, в том числе предоставленный Всемирным банком кредит, экс- глава кабинета министров Грант Багратян назвал «абсолютной глупостю».
По его словам, Армения каждый год получает кредит от ВБ, «хватит делать из этого шоу. За последние 3 года Армения взяла вдвое больше кредитов в долг, чем за последние 15 лет».
Говоря о способах возвращения долгов, Багратян предложил экспортировать граждан Армении. «Так как правительство не станет заниматься реальной экономической политикой, предлагаю заменить миграцию людей на их экспорт. Каждый экспортированный гражданин приносит стране в среднем $4 тыс. В декабре мы получили $400 млн. Было бы хорошо, если бы эти деньги нам не присылали, чтобы люди смоги заняться устройством своей страны».