Հայաստանում առաջարկում են արտագաղթը փոխարինել մարդկանց արտահանմամբ
Հունվարի 13-ին կառավարության նիստին կառավարության ղեկավարի կողմից արված հայտարարությունն այն մասին, որ 2011 թվականին Հայաստանը կունենա բավարար ֆինանսական պաշարներ (նկատի ունի Համաշխարհային բանկի կողմից տրամադրվող վարկը – epress.am), նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը «բացարձակ ապուշություն» է անվանել:
Նրա խոսքով` Հայաստանն ամեն տարի վարկ է ստանում ՀԲ-ից, «հերիք է շոու սարքենք սրանից»:
Ըստ Բագրատյանի` ընդամենը երեք տարվա ընթացքում պետությունը երկու անգամ ավել պարտք է վերցրել, քան մինչ այդ ուներ 15 տարվա ընթացքում:
Խոսելով պարտքերը վերադարձնելու ձևերի մասին` Բագրատյանն առաջարկեց արտահանել ՀՀ քաղաքացիներին. «Քանի որ կառավարությունը չի զբաղվելու իրական տնտեսական քաղաքականությամբ, առաջարկում եմ մարդկանց արտագաղթը փոխարինել մարդկանց արտահանմամբ:
Յուրաքանչյուր արտահանված մարդ միջին հաշվով հանրապետությանը տալիս է 4000 դոլար: Մենք դեկտեմբերին 400 միլիոն ստացանք: Լավ կլիներ` չուղարկեին էդ փողը, որ ստեղ էս ժողովուրդը զբաղվեր պետությունը դզելով»:

Home / Armenia / Exchange Emigration with Export of Armenian Citizens to Finance the State, Bagratyan Suggests
Exchange Emigration with Export of Armenian Citizens to Finance the State, Bagratyan Suggests
A Jan. 13 statement made by a government official during a government meeting that Armenia will have sufficient financial resources in 2011 (referring to a World Bank loan) is “complete idiocy,” said former prime minister Hrant Bagratyan, adding that Armenia receives a World Bank loan ever year, so “stop turning it into a show.”
According to him, over the past three years, the state has taken out loans two times more than it did in 15 years.
On the matter of repaying such loans, Bagratyan proposed exporting Republic of Armenia citizens. “Since the government won’t be engaged in real economic policy, I propose that the emigration of people be exchanged with the export of people.”
“Each exported individual, on average, gives the state $4,000. We received $400 million in December. It would be better if they didn’t send that money [referring to those abroad who send money to support friends and family in Armenia], so that the people here were involved in fixing the state,” he said.