«Առավոտ». Երևանը կարող է հսկայկական գերեզմանոցի վերածվել
Ամեն ամիս մայրաքաղաքում միջինը մահանում է 500-600 մարդ: Օրաթերթը անդրադարձել է Երևանի գերեզմանատների հետ կապված խնդիրներին:
Հաշվի առնելով, որ մայրաքաղաքում այսօր ընդամենը 21 գերեզմանատուն կա, որոնց կեսից ավելին փակ է, այսինքն` տեղ չկա, մի պարզ հաշվարկ կատարելով` պարզ է դառնում, որ ընդամենը 8-9 տարի հետո, եթե երևանցիները շարունակեն այս տեմպով մահանալ, մեր պետությունը կանգնելու է փաստի առջև: Տարեկան 7000-7500 մարդու համար տեղ ճարելով` շուտով Երևանը վերածվելու է մի հսկայական գերեզմանոցի:
Բանն այն է, որ արդեն այս պահին Քանաքեռ-Զեյթունի, Նորք -Մարաշի, Դավիթաշենի ու Ավանի բնակիչները պետք է իրենց հանգուցյալներին թաղեն Շենգավիթում, Աջափնյակում կամ Էրեբունիում, որովհետև միայն այնտեղի գերեզմանատներն են բաց: Սակայն դրանք էլ արդեն այնքան են ընդլայնել իրենց տարածքը, որ ոտնահարել են սահմանված բոլոր չափորոշիչները: Գերեզմանոցը պետք է բնակելի տարածքից առնվազն 300 մետր հեռավորության վրա լինի, բայց Շահումյանի գերեզմանոցը արդեն մտել է մարդկանց տները` խախտելով սանիտարահիգիենիկ բոլոր կանոնները: «Հաղթանակ» գերեզմանատունը, որը գտնվում է Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքում, արդեն անյքան խիտ է դարձել հանգուցյալներով, որ գերեզմանները հասել են փողոց` գերեզմանոցի բուն տարածքից շատ ու շատ հեռու:
Մենք բոլորս էլ գիտենք, որ այսօր գերեզմանոցներում մի մեծ մաֆիա է գործում և ով շատ է վճարում` հնարավորինս մեծ տարածք է գնում, սակայն այս պայմաններում, երբ այլևս նոր գերեզմանատան համար պարապ հող չի մնացել, իսկ հներում էլ տեղ չկա, պետք է կառավարության միջամտությամբ հնարավորինս խստացվեն տարածքների տրամադրման կարգն ու ճշգրտվեն գերեզմանոցների չափսերը:
Ինչ վերավերում է խնդրի լուծման երկրորդ տարբերակին, այսինքն` դիակիզարանի կառուցմանը, դա բավականին թանկ հաճույք է, քաղաքաշինության նախարարության մասնագետների հաշվարկներով` խոսքը մոտ 300 մլն դրամի մասին է, ուստի չի բացառվում, որ կառավարությունն այդ հարցը դեռևս մեջտեղ չի հանում` ավելի շատ փողի պատճառով, քան Մայր Աթոռի բողոքի:

«Аравот». Армянская столица превращается в гигантское кладбище
Каждый месяц в армянской столице умирают в среднем 500-600 человек. Учитывая, что в Ереване есть только 21 кладбище, на половине из которых мест нет, проведя простой подсчет, можно выяснить, что всего через 8-9 лет, если ереванцы будут продолжать уходить из жизни такими же темпами, государство станет перед фактом. Обеспечивая места для 7000-7500 человек в год, Ереван вскоре превратится в гигантское кладбище, пишет газета «Аравот».
Дело в том, что уже на данный момент жители районов Канакер-Зейтун, Норк-Мараш, Давидашен и Аван должны хоронить усопших в Шенгавите, Ачапняке или Эребуни, потому что открыты только тамошние кладбища. Однако территорию здесь настолько расширили, что нарушены все учрежденные стандарты.
Кладбище должно находиться минимум в 300 метрах от жилой зоны, но Шаумяновское кладбище подошло уже совсем близко к жилым зданиям, нарушая все санитарно-гигиенические правила. Кладбище «Ахтанак» в общине Малатиа-Себастиа настолько переполнено, что могилы расположены неподалеку от улицы, вдалеке от территории кладбища.
Всем известно, что сегодня на кладбищах действует крупная мафия, и кто больше заплатит, тот и получает территорию побольше. Однако в условиях, когда свободной земли для кладбища не осталось, а в старых также нет мест, при вмешательстве правительства должен осуществляться контроль над выдачей территорий и уточнены размеры кладбищ.
Что касается второго варианта решения проблемы, то есть строительства крематория, это довольно дорогое удовольствие. По подсчетам специалистов министерства градостроения, речь идет почти о 300 млн. драмов (более $800 тыс.), поэтому не исключено, что правительство не поднимает этот вопрос скорее по причине финансов, а не из-за жалобы Святого Эчмиадзина (Армянская Апостольская церковь выступает против кремации - ред).