ԱՊՀ-ն ոչ թե լուծում է խնդիրները, այլ խթանում դրանք. փորձագետ
ԽՍՀՄ-ի տապալումից հետո ԱՊՀ-ի ձևավորումը դրական իրադարձություն էր: Այդ ժամանակահատվածում գործընթացների վերաբերյալ երկու մոտեցում կար` արմատական կամ շոկային թերապիա և իրադարձությունների էվոլյուցին զարգացում, ANS PRESS-ին հայտնել է ադրբեջանցի  փորձագետ Մուբարիզ Ահմեդօղլուն:
Նրա խոսքով` շոկային թերապիայի ուղղությամբ իրադարձությունների զարգացման դեպքում շատ պետություններ լուրջ վնասներ կկրեին, և եթե հաշվի առնենք, որ այդ ընթացքում Ադրբեջանն արդեն ուներ Ղարաբաղի խնդիրը, ապա այդ գործընթացները, առաջին հերթին, կազդեին հենց Ադրբեջանի վրա:
Փորձագետը առանձնացրել է ԱՊՀ զարգացման երեք փուլ:
Առաջինը ԽՍՀՄ-ի տապալումից հետո առաջացած երկակի զգացումների շրջանն էր, երբ Ռուսաստանը աննշան ազդեցությունն ուներ մնացած պետությունների վրա: Պատճառն այդ շրջանում Ռուսաստանի սեփական խնդիրներն էին` հենց իր երկրի ներսում:
«Երկրորդը ես կանվանեի  ենթատարածաշրջանային համակարգերի շրջան: Այս ժամանակահատվածում առաջացավ ՀԱՊԿ-ը, ԵՎՐԱԶԵՍ-ը: Ի թիվս այլ հարցերի ուշադրության կենտրոնում հայտնվեցին Վրաստանի, Ուկրաինայի, Ադրբեջանի, Մոլդովայի (ԳՈՒԱՄ) խնդիրները: Գաղափարական առումով ԱՊՀ-ն բաժանվեց երկու խմբի: Եթե 4-5 ենթատարածաշրջանային խմբեր գործունություն էին իրականացնում ի շահ Ռուսաստանի, ապա  ԳՈՒԱՄ-ը հանդես էր գալիս որպես «արևմտյան» գաղափարների կրող:  Արդյունքում պարզվեց, որ ենթատարածաշրջանային համակարգերն էլ անարդյունավետ են:
Երրորդ շրջանը ցույց տվեց ԱՊՀ-ի` իրական կառույց դառնալու անհնարինությունը»,- հայտարարել է Ահմեդօղլուն:
Նրա խոսքով` այժմ ժամանակն է խոսել ԱՊՀ-ի կարևորության նվազման մասին: Փորձագետը նշել է, որ նման արտահայտություն անելու համար իրեն հիմք է տալիս թեկուզ Ռուսաստանի ու Վրաստանի միջև առկա հակամարտությունը:
Ահմեդօղլուն, հիշեցենլով ԱՊՀ-ից Վրաստանի դուրս գալու փաստը. նշել է այդ երկրում տնտեսական ցուցիչների հարցում որևիցե փոփոխության բացակայությունը: Այսինքն, Վրաստանը ինչպես ապրում էր ԱՊՀ-ի կազմում, այդպես էլ շարունակում է ապրել դրա կազմից դուրս: Կարելի է եզրակացնել, որ ԱՊՀ-ն արդեն «իր դարն ապրել է»:
Ինչ վերաբերում է երկրների միջև առկա հակամարտություններին, ապա կարելի է ասել` ԽՍՀՄ-ը հենց դրա պատճառով փլուզվեց: Այս հարցում առաջին հակամարտությունը կապված էր Լեռնային Ղարաբաղի հետ: Այսինքն, այդ խնդիրը հրահրվել էր հենց ԽՍՀՄ-ն տապալելու նպատակով:
Ավելի ուշ առաջ եկավ Մերձդնեստրի հակամարտությունը, այնուհետև խնդիրներ առաջացան Վրաստանի տարածքում: Ես նայում եմ ԱՊՀ-ին որպես մի կառույց, որը ոչ թե խնդիրներ է լուծում, այլ ընդհակառակը, խթանում է այդ խնդիրների ձևավորումը, և իր գոյատևման համար դրանից օգուտ է ստանում»,- նշել է փորձագետը:

Creating the CIS (Commonwealth of Independent States) after the collapse of the Soviet Union was a positive move. At that time, there were two views on processes occurring in the CIS: radical or shock therapy and an evolutionary development of events, said Baku-based analyst Mubariz Ahmedoglu, commenting on the 20th anniversary of the CIS in 2011, reports ANS Press.
According to him, in the case of developments in "shock therapy," many states were severely affected by this, and if we consider that in that period, Azerbaijan already had the "Karabakh issue," then Azerbaijan would be most affected by these processes.
Ahmedoglu identified three stages of CIS development:
First, the period of dual feelings that arose after the collapse of the Soviet Union, when Russia had an insignificant influence on the other states. The reason was that Russia at that time had its own problems to worry about.
"The second stage I would call an era of subcultures. It was during the period when the CSTO (Collective Security Treaty Organisation) and the EurAsEc (Eurasian Economic Community) appeared. On the agenda, as well, were the problems of Georgia, Ukraine, Azerbaijan and Moldova (GUAM). From an ideological point of view, the CIS became divided into two groups. If 4–5 subgroups carried out activities in Russia's interests, then GUAM played the role of bearing 'Western' ideas. For example, certain events in Kyrgyzstan have shown that the CSTO has lost its relevance.
"The third period showed the impossibility of making the CIS a real structure," said Ahmedoglu.
According to him, now is the time to talk about the insignificance of the CIS. The conflict between Russia and Georgia, at least, gives the grounds to speak on this, he said.
Ahmedoglu, recalling Georgia's secession from the CIS, pointed out the absence of any changes in the country's economic performance during this time. That is, according to the analyst, Georgia continues to be as it was when it was still part of the CIS. From this we can conclude that the CIS has "outlived its time."
On the topic of conflict between states, it can be said that the Soviet Union collapsed because of these conflicts. The first conflict in this matter was Nagorno-Karabakh. Thus, said Ahmedoglu, this conflict was unleashed with the aim of overthrowing the USSR.
"Later came the conflict in Ukraine , then issues in Georgia's territory. I look at the CIS not as a structure that's solving conflicts, but, on the contrary, as one that is promoting them and benefiting from their existence," concluded Ahmedoglu.