ԱՊՀ-ն ոչ թե լուծում է խնդիրները, այլ խթանում դրանք. փորձագետ
ԽՍՀՄ-ի տապալումից հետո ԱՊՀ-ի ձևավորումը դրական իրադարձություն էր: Այդ ժամանակահատվածում գործընթացների վերաբերյալ երկու մոտեցում կար` արմատական կամ շոկային թերապիա և իրադարձությունների էվոլյուցին զարգացում, ANS PRESS-ին հայտնել է ադրբեջանցի  փորձագետ Մուբարիզ Ահմեդօղլուն:
Նրա խոսքով` շոկային թերապիայի ուղղությամբ իրադարձությունների զարգացման դեպքում շատ պետություններ լուրջ վնասներ կկրեին, և եթե հաշվի առնենք, որ այդ ընթացքում Ադրբեջանն արդեն ուներ Ղարաբաղի խնդիրը, ապա այդ գործընթացները, առաջին հերթին, կազդեին հենց Ադրբեջանի վրա:
Փորձագետը առանձնացրել է ԱՊՀ զարգացման երեք փուլ:
Առաջինը ԽՍՀՄ-ի տապալումից հետո առաջացած երկակի զգացումների շրջանն էր, երբ Ռուսաստանը աննշան ազդեցությունն ուներ մնացած պետությունների վրա: Պատճառն այդ շրջանում Ռուսաստանի սեփական խնդիրներն էին` հենց իր երկրի ներսում:
«Երկրորդը ես կանվանեի  ենթատարածաշրջանային համակարգերի շրջան: Այս ժամանակահատվածում առաջացավ ՀԱՊԿ-ը, ԵՎՐԱԶԵՍ-ը: Ի թիվս այլ հարցերի ուշադրության կենտրոնում հայտնվեցին Վրաստանի, Ուկրաինայի, Ադրբեջանի, Մոլդովայի (ԳՈՒԱՄ) խնդիրները: Գաղափարական առումով ԱՊՀ-ն բաժանվեց երկու խմբի: Եթե 4-5 ենթատարածաշրջանային խմբեր գործունություն էին իրականացնում ի շահ Ռուսաստանի, ապա  ԳՈՒԱՄ-ը հանդես էր գալիս որպես «արևմտյան» գաղափարների կրող:  Արդյունքում պարզվեց, որ ենթատարածաշրջանային համակարգերն էլ անարդյունավետ են:
Երրորդ շրջանը ցույց տվեց ԱՊՀ-ի` իրական կառույց դառնալու անհնարինությունը»,- հայտարարել է Ահմեդօղլուն:
Նրա խոսքով` այժմ ժամանակն է խոսել ԱՊՀ-ի կարևորության նվազման մասին: Փորձագետը նշել է, որ նման արտահայտություն անելու համար իրեն հիմք է տալիս թեկուզ Ռուսաստանի ու Վրաստանի միջև առկա հակամարտությունը:
Ահմեդօղլուն, հիշեցենլով ԱՊՀ-ից Վրաստանի դուրս գալու փաստը. նշել է այդ երկրում տնտեսական ցուցիչների հարցում որևիցե փոփոխության բացակայությունը: Այսինքն, Վրաստանը ինչպես ապրում էր ԱՊՀ-ի կազմում, այդպես էլ շարունակում է ապրել դրա կազմից դուրս: Կարելի է եզրակացնել, որ ԱՊՀ-ն արդեն «իր դարն ապրել է»:
Ինչ վերաբերում է երկրների միջև առկա հակամարտություններին, ապա կարելի է ասել` ԽՍՀՄ-ը հենց դրա պատճառով փլուզվեց: Այս հարցում առաջին հակամարտությունը կապված էր Լեռնային Ղարաբաղի հետ: Այսինքն, այդ խնդիրը հրահրվել էր հենց ԽՍՀՄ-ն տապալելու նպատակով:
Ավելի ուշ առաջ եկավ Մերձդնեստրի հակամարտությունը, այնուհետև խնդիրներ առաջացան Վրաստանի տարածքում: Ես նայում եմ ԱՊՀ-ին որպես մի կառույց, որը ոչ թե խնդիրներ է լուծում, այլ ընդհակառակը, խթանում է այդ խնդիրների ձևավորումը, և իր գոյատևման համար դրանից օգուտ է ստանում»,- նշել է փորձագետը:

СНГ не решает, а стимулирует конфликты - эксперт
Создание СНГ после развала СССР было положительным событием. В то время было два взгляда на процессы, протекающие на пространстве СНГ: радикальная или шоковая терапия и эволюционное развитие событий. Об этом, комментируя ANS PRESS исполняемое в 2011 году 20-летие образования СНГ, сказал эксперт Мубариз Ахмедоглу.
По словам эксперта, в случае развития событий в направлении шокотерапии, многие государства серьезно пострадали бы от этого, и если учесть, что в тот период у Азербайджана уже имелась карабахская проблема, то эти процессы больше всего повлияли бы именно на Азербайджан.
Эксперт выделил три этапа развития содружества:
Первый - период двоякого ощущения, возникший после развала СССР - период наименьшего влияния России. Т.е. в тот период внутри самой России было предостаточно проблем.
«Второй период я назвал бы эрой субрегиональных структур. Т.е. наступил период, когда в СНГ появились Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), Организация Евразийского Экономического Сотрудничества (ЕврАзЭс). Наряду с этим на повестке встал вопрос ГУАМ (Грузия, Украина, Азербайджан, Молдова). Этим, с идеологической точки зрения пространство СНГ разделилось на две группы. Если 4-5 субрегиональных групп осуществляли деятельность в направлении интересов России, то ГУАМ уже выступал в роли носителя "западных" идей. В завершение выяснилось, что и субрегиональные структуры тоже ни к чему не годятся. Например, известные события в Киргизии показали, что ОДКБ утратила свою значимость.
Стремление России создать таможенный союз никак не может реализоваться. Союзное государство Россия-Беларусь идет к краху, Украина мешает созданию единого экономического пространства. Т.е. ГУАМ и сам по себе слабая организация. Третий период показал невозможность превращения СНГ в реальную структуру», - заявил Ахмедоглу.
По его словам, сейчас следует больше говорить о маловажности СНГ. Эксперт отметил, основание говорить это дает, хотя бы, конфликт между Россией и Грузией.
Ахмедоглу, напомнив о выходе Грузии из СНГ, отметил отсутствие каких-либо изменений в экономических показателях этой страны за это время. Т.е. по словам эксперта, Грузия как жила, будучи в составе СНГ, так и продолжает жить после выхода из него. Из этого можно сделать вывод, что СНГ уже «отжил свой век».
«Что касается темы конфликтов, СССР развалился именно из-за этих конфликтов. Первым конфликтом в этом вопросе был нагорно-карабахский. Т.е. этот конфликт был развязан именно с целью развала СССР. Немного позже разгорелся приднестровский конфликт. Еще немного спустя возникли конфликты на территории Грузии. Эти конфликты продолжаются до сих пор.
Я сказал бы, если процессы, происходящие в тот период в Украине, имели небольшое продолжение, то и там мог разгореться конфликт, подобный нагорно-карабахскому. Я смотрю на СНГ, не как на структуру, решающую конфликты, а, наоборот, стимулирующую их и получающую от них выгоду с целью своего сохранения»", - отметил политолог.