Համմարբերգը քննարկել է հայկական բանակում մարդու իրավունքների հարցերը
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգին:
ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ` հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ զինված ուժերում մարդու իրավունքներին առնչվող հարցեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը Թոմաս Համմարբերգին է ներկայացրել մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների կատարելագործման ուղղությամբ ՀՀ զինված ուժերում իրականցվող բարեփոխումները: Սեյրան Օհանյանը և Թոմաս Համմարբերգը կիսել են այն կարծիքը, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը զինված ուժերում ամրապնդելու համար անհրաժեշտ է ակտիվացնել աշխատանքները զինծառայողների իրավագիտակցության բարձրացման և իրավախախտումների դեմ արդյունավետ պայքարի ուղղությամբ:
Նշենք, որ 2010 թվականի երկրոդ կեսի ընթացքում հայկական բանակում սպանությունների մի շարք աղմկահարույց դեպքեր են գրանցվել, որոնք դժգոհության մեծ հասարակական ալիք են բարձրացրել` լայնորեն լուսաբանվել են մամուլում:

RA Minister of Defense Seyran Ohanyan today welcomed Council of Europe (CoE) Commissioner for Human Rights Thomas Hammarberg, who is on a four-day visit to Armenia commencing today.
Matters related to human rights in Armenia’s armed forces were discussed during the meeting, according to a press release issued by the RA Ministry of Defense public relations department.
Armenia’s defense minister introduced Hammarberg to the reforms carried out in the Armenian army for developing mechanisms to protect human rights. The two parties agreed that in order to strengthen the protection of human rights in the Armed Forces it is necessary to work toward increasing conscripts’ awareness of the law (and presumably, their rights under the law) and toward a more effective struggle against violations of the law.
Note that there was a public outcry on a number of non-combat deaths in the Armenian army during the second half of 2010 reported by the media.