Երևանում պահանջեցին վերադարձնել Գագիկ Բեգլարյանին
Քաղաքապետարանը հստակ է, հաստատակամ է իր գործընթացում, այս գործընթացն անշրջելի է, որովհետև, եթե մի կողմում բողոքավորների որոշակի խումբ կա, մյուս կողմում հարյուր հազարավոր երևանցիների աջակցություն կա:
Բազմաթիվ մարդիկ զանգահարում և շնորհակալություն են հայտնում սկսված գործընթացի համար: Այս մասին լրագրողներին տեղեկացրել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի առևտրի և սպասարկման վարչության գլխավոր մասնագետ Հովհաննես Ղալեչյանը:
Նրա խոսքով` փողոցում անօրինական առևտուր անողներին առաջարկվել է տարածքներ տրամադրել շուկաներում, որտեղ տաղավարի վճարը չի բարձրանալու, և գործելու են զեղչեր:
Epress.am-ի հարցին, թե ինչ ժամանակահատվածում է նախատեսվում վերջնականապես խափանել փողոցային առևտուրը և արդյոք ավելի մեծ զանգվածների բողոք բարձրանալու մտավախություն չունեն, գլխավոր մասնագետն ասել է, որ արդեն կարելի է արձանագրել, որ փողոցային առևտուր չկա:
«Բողոքելը յուրաքանչյուրի սահմանադրական իրավունքն է, բայց չեմ կարծում, որ յուրաքանչյուր բողոքի դեպքում պետք է օրինականորեն բարի նպատակներ հետապնդող գործընթացները դադարեցվեն: Իրենք իրենց գործը կարող են շարունակել սահմանված վայրերում»,- ասել է Ղալեչյանը:
Իսկ փողոցում բորբոքված մարդիկ շարունակում էին բղավել և հացի փող պահանջել քաղաքապետարանից:
«Իրանք ժողովրդի ծոցից դուրս չեն եկել, մարդ չեն, իրանց քթից ա գալու էս ամեն ինչը: Մենք շարունակելու ենք մեր անելիքը: Մենք գիտենք, որ էս ամեն ինչը նախագահի հրամանով ա արված, վաղը մի մարդու նման կգնանք նախագահի նստավայր, էսօր ինքը ստեղ չի»,- բորբոքված, մեկը մյուսին հերթ չտալով գոռում էին մարդիկ:
«Իրանից հաց չենք ուզում, քաղաքապետից պահանջում ենք` թողնի մենք մեր հացի փողն աշխատենք: Թող դուրս գա իրա պաշտոնից, թող վերադառնա իրա ՀայՌուսԳազարդը, թող Գագիկ Բեգլարյանը գա, մենք գոհ էինք իրանից, մասնակիորեն աչք էր փակել, հասկանում էր, որ ժողովուրդը սոված կմնա»,- ասում էին կանայք:
«Մենք իրանց համար համբալություն չենք անելու, էտի թող մոռանան, ես չեմ էթալու իրանց սուպերմարկետները ուպակովշչիկ աշխատեմ, ես կարամ իրանց բերեմ աշխատցնեմ, բայց ես չեմ էթա դրանց մոտ: Փառք Աստծո, 3 հատ առողջ էրեխեք, ունեմ, ես իրանց պահելու համար կարող ա մեկին տամ սպանեմ: Ես իմ արածն անելու եմ, կտանեմ կդնեմ, 4 հոգի կգան կհավքեն, մեկին կխփեմ, ինքն ինձ կխփի, կտանեն քաղմաս, դրանից հետո արունլվա կհելնեմ Եվրախորհուրդ, կասեմ տոմսի փող տվեք, գնամ»,- ասում էր Վարդանանց փողոցի տոնավաճառում աշխատող առևտրականներից մեկը:

City hall is clear, is determined by its process and this process is irreversible because if on one side, there is a certain group of protestors, on the other side, there is the support of a hundred thousand Yerevan residents. Numerous individuals commend and express their gratitude for the process we’ve begun, said Yerevan City Hall Department of Trade and Services Chief Specialist Hovhannes Ghalechyan.
According to Ghalechyan, those vendors who unlawfully sell their wares on the street have been offered places in markets, where the fee for stall won’t be raised and will be discounted.
Asked by Epress.am by what date is city hall expecting to finally thwart street trade and whether they’re concerned of greater mass protests, Ghalechyan said it can already be noted that there’s no street trade.
“To protest is each citizen’s constitutional right, but I don’t think that in the case of every complaint, lawful processes that pursue good objectives must be terminated. They can continue their work in areas that have been defined,” he said.
In front of city hall, however, disgruntled vendors continued to protest and demand money for food.
“They haven’t come from the bosom of the people; they aren’t human, all this is going to be skin off their nose. We will continue our doing. We know that all this has been done because of a presidential order, tomorrow we will go together to the president’s residence, today he’s not here,” said one demonstrator.
“We don’t want bread from Iran, we’re asking the mayor to allow us to work for bread money. Let him leave his position, let him return to his ArmRosGazprom, let [former Yerevan mayor] Gagik Beglaryan come, we were pleased with him, he partially turned a blind eye, he understood that the people would go hungry,” said a few female protestors.
“We won’t be slaves for them, let them forget that, I’m not going to go work for their supermarkets as a bagger, I can bring them to work for me, but I won’t go to them. Praise god, I have 3 healthy children, in order to keep them, I might kill someone. I will do my doing, I’ll go and place [my booth on the sidewalk], 4 people will come and clean it up, I’ll hit one of them, he will hit me, I will go to the police station, after that I’ll go to the Council of Europe with my bloodied face I’ll say, give me money for a ticket and I’ll go,” said one of the Vardanants street vendors.