Համմարբերգ. «Կարծում եմ` այդ մարդկանց բանտարկման մեջ քաղաքական ասպեկտ կա»
«Ես չեմ հավակնում լուծել ողջ մարդկության խնդիրները», - այս րոպեներին Երևանում ընթացող մամուլի ասուլիսին հայտարարել է ԵԽ մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգը:
Ասուլիսի սկզբում Համմարբերգը թվարկել է այն բոլոր պաշտոնատար և ոչ պաշտոնատար անձանց, ում հետ ինքը հասցրել է հանդիպել Երևանում, այդ թվում` Գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի, կոալիցիոն ուժերի, Դաշնակցության, Ժառանգության ներկայացուցիչների, ինչպես նաև խնդիրներ ունեցող լրատվամիջոցների` Ա1+-ի, «Գալա»-ի հետ:
«Այցելել եմ մարտի 1-ի դեպքերից հետո բանտարկվածներին կալանավայրերում, եղել եմ նաև «Արթիկ» ՔԿՀ-ում», - ասել է Համմարբերգը` նշելով, որ իր բոլոր եզրահանգումները կընդգրկի պատրաստվող զեկույցում:
ԵԽ Մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատարը խոստացել է իր զեկույցում անդրադառնալ հիմնականում 2008թ. մարտի մեկի իրադարձություններին:
«Կմեկնենք Ստրասբուրգ, կմարսենք տեղեկատվությունը, կներկայացնենք զեկույց մեր ղեկավարությանը», - ասել է Համմարբերգը:
Նա խոստովանել է, որ իրեն մտահոգում է մարտի 1-ի դեպքերի ժամանակ 10 մարդկանց մահվան մեղավորների չբացահայտված լինելը:
«Դա լուրջ ձախողում է: Ես կոչ եմ արել իշխանություններին ազատ արձակել մարտի մեկի դեպքերից հետո ձերբակալված մարդկանց», - ասել է Համմարբերգը, ով չի օգտագործել քաղբանտարկյալ տերմինը` նշելով, որ այն բացակայում է միջազգային իրավական ակտերում, սակայն ընդգծել է.
«Ես կարծում եմ, որ այդ մարդկանց բանտարկելը քաղաքական ասպեկտ ունի: Փոխարենը` ես օգտագործում եմ հետևյալ տերմինները` արդար դատավարության իրավունք և անկախ քաղաքական դիրքորոշումից` հավասարություն օրենքի առաջ»:

Евродипломатия в Ереване: Не политзаключенные, но с «политическим аспектом»
Томас Хаммарберг, комиссар Совета Европы по правам человека, который в эти минуты дает пресс-конференцию в Ереване, заявил, что «не претендует на решение всех проблем человечества».
Отметим, что с его заключительной оценкой многие в Армении связывают возможное давление на власти страны в связи с расследованием разгона многодневной мирной акции протеста в центре Еревана и гибели 10 граждан 1-2 марта  2008 года.
В начале пресс-конференции Хаммарберг рассказал, что в Ереване успел встретиться с Генпрокурором Армении, представителями правящей парламентской коалиции партий «Оринац еркир», «Процветающая Армения», республиканцами, «Дашнакцутюн», «Наследие», а также с представителями закрытой по политическим причинам в 2002 году телекомпании «А1+» и лишенной в 2010-м лицензии на вещание «ГАЛА ТВ».
«Я посетил в местах лишения свободы тех, кого посадили после событий 1 марта, в том числе и в тюрьме «Артик» (там содержится главный редактор оппозиционной газеты «Айкакан жаманак» Никол Пашинян – ред.)», - сказал комиссар, отметив, что все свои выводы он включит в готовящееся заключение.
Он также сказал, что доклад будет в основном посвящен событиям 1 марта 2008 года. «Поедем в Страсбург, переварим информацию и представим доклад нашему руководству», - заверил Хаммарберг.
Между тем представитель СЕ признался, что его беспокоит тот факт, что обстоятельства гибели 10 человек до сих пор остаются не раскрытыми. «Это серьезное упущение. Я призвал власти страны освободить всех, кто арестован из-за «1 марта». Хаммарберг не использовал термин «политзаключенные», объяснив, что это слово отсутствует в Резолюции прав человека. «Я считаю, что арест этих людей имеет политический аспект. И я использую термины «справедливый суд и равенство перед законом»»,- резюмировал европейский чиновник.вник.