Հայաստանի ներկա ու ապագա մայրերի առաջարկությունները վարչապետին
Ժամանակավորապես անաշխատունակ ճանաչված անձանց իրավունքների պաշտպանության հասարակական նախաձեռնության անդամներն իրենց առաջարկություններն են ներկայացրել «Ժամանակավոր անաշխատունակության մասին» ՀՀ օրենքի մեջ փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ:
Համապատասխան նամակն ուղարկվել է Ազգային ժողով, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին, ինչպես նաև ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արթուր Գրիգորյանին:
Նախաձեռնության անդամներն իրենց նամակում նշում են, որ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ժողովրդագրական աճը Հայաստանում անվտանգության հիմնաքարերից է, իսկ ծնելիության աճն ամեն կերպ պետք է խրախուսվի, իրենք առաջարկում են հղիության և ծննդաբերության արդյունքում ժամանակավորապես անաշխատունակ ճանաչված բոլոր կանանց փոխհատուցել իրենց աշխատավարձի ողջ չափով` առանց առավելագույն շեմ սահմանելու:
«Հավատացած լինելով, որ ծննդաբերող յուրաքանչյուր կին նախևառաջ աշխատում է Հայաստանի Հանրապետության համար և իր ներդրումն է ունենում Հայաստանի Հանրապետության զարգացման և հարատևման գործում` առաջարկում ենք հղիության և ծննդաբերության արդյունքում ժամանակավորապես անաշխատունակ ճանաչված բոլոր կանանց փոխհատուցել իրենց ամենամսյա եկամուտի ողջ չափով` առանց գանձելու սահմանված պետական հարկերը և սոցիալական վճարները հղիության և ծննդաբերության արձարկուրդի շրջանում, ինչպես նաև հղիության և ծննդաբերության նպաստի հաշվարկման համար հիմք ընդունել ոչ թե նախատեսվող 140 աշխատանքային, այլ` 140 օրացույցային օրերը», - ասված է նամակում:
Բացի դրանից, նամակի հեղինակներն առաջարկում են հղիություից զատ ցանկացած այլ պատճառով ժամանակավորապես անաշխատունակ ճանաչված բոլոր անձանց փոխհատուցել իրենց ամենամսյա եկամուտի չափով` փոխհատուցման վերին շեմ սահմանելու փոխարեն օրենքում աշխատանքային նվազագույն որոշակի փորձի պահանջ սահմանելով:
«Լիահույս ենք, որ ՀՀ կառավարությունը և ՀՀ Ազգային ժողովը` որպես թափանցիկ կառավարում իրականացնող և Հայաստանի Հանրապետության, և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների շահերով առաջնորդվող ժողովրդավարական կառույց, հաշվի կառնի շահագրգիռ քաղաքացիների կարծիքն ու առաջարկությունները:
Վերոհիշյալ առաջարկությունները ներկայացնելով` ակնկալում ենք հանրային քննարկումների շարքի մեկնարկ հունվար ամսի վերջին շաբաթվա ընթացքում և օրենքի փոփոխված տարբերակի շուտափույթ քննարկում և ընդունում ՀՀ Ազգային ժողովի 2011թ.-ի գարնանային նստաշրջանում` հետադարձի ուժի սկզբունքի կիրառմամբ»,- նշել են նախաձեռնողներն ու հավելել, որ իրենք` որպես Հայաստանի ներկայով և ապագայով մտահոգ, Հայաստանում ապրել և արարել ցանկացող քաղաքացիներ, կշարունակեն հետևել «Ժամանակավոր  անաշխատունակության նպաստների մասին» ՀՀ օրենքի մեջ խոստացված փոփոխություններ կատարելու գործընթացին և իրենց մտահգությունները բարձրաձայնել այնքան ժամանակ, քանի դեռ օրենքի դրույթները կոտնահարեն իրենց իրավունքները և կվտանգեն պետության ապագան:

Armenia's Current and Future Mothers' Proposals to the Prime Minister
Members of a public initiative group in defense of the rights of employees in Armenia on temporary leave from work have sent a letter to the National Assembly, RA Prime Minister Tigran Sargsyan, and RA Minister of Labor and sSocial Affairs Artur Grigoryan with respect to amendments to the RA Law on Temporary Leave.
In the letter outlining their proposals, group members note that considering that demographic growth is part of Armenia's foundation and the growth in birth rate must be encouraged in every way, they are proposing that all women on maternity leave (while pregnant and then, after giving birth) be compensated with the full amount of their salary, without setting a maximum limit.
"Believing that every woman who gives birth first and foremost works for the Republic of Armenia and invests in the development of the Republic of Armenia, we propose to compensate all women temporarily off from work due to pregnancy and giving birth with the entire amount of their monthly salary, without the state collecting taxes and social service payments during the duration of their maternity leave, as well as calculating the allowance for pregnancy and child birth based not on the planned 140 working days but on 140 calendar days," reads the letter, adding that not only those on maternity leave, but others on temporary leave (sick leave or those on leave for caring for a sick family member) should receive their full monthly salary, and not only a portion as is currently the case.
"We hope that the RA Government and the RA National Assembly, as a democratic structure that implements transparent management and is guided by the concerns of the Republic of Armenia and citizens of the Republic of Armenia, will take into consideration the opinion and proposals of its concerned citizens.
"Presenting the aforementioned suggestions, we expect a series of public hearings to commence the last week of January and the swift discussion and the adoption of the amended version of the law at the RA National Assembly spring 2011 session with the retroactive application of the principle in force," noted group members, adding that they, as citizens who want to live and work in Armenia and who are concerned with its present and future, promise to continue to monitor the process of making amendments to the RA Law on Temporary Leave Benefits insofar as the provisions of the law violate their rights and jeopardize the future of the state.