Թուրքիայում բողոքում են բանակային ծառայության դեմ
Թուրքիայում օր օրի ավելանում է բանակային ծառայությունը մերժողների թիվը, գրում է Ստամբուլում հայրերեն և թուրքերեն լեզուներով լույս տեսնող «Ակօս» օրաթերթը:
Վերջին շրջանում ծառայությունը բացասող խմբերն ակտիվորեն բողոքի ակցիաներ են իրականացնում: Մասնավորապես, հունվարի 23-ին բանակային ծառայությունը մերժողների մոտ 300 հոգանոց խումբ երթով շարժվել է դեպի Ստամբուլում գտնվող զորամասերից մեկը, սակայն ճանապարհի կեսին ոստիկանները բողոքողներին թույլ չէին տվել առաջ ընթանալ, և մարդիկ հավաքվել էին Պետական ռադիոկայանի կենտրոնական շենքի մոտ:
Հավաքվածները կարդացել են բանակային ծառայության դեմ ուղղված իրենց հայտարարությունը և վանկարկել են. «Զինվորագրվելու համար պատճառ չունենք, մերժելու համար` շատ ունենք», «Մի զինվորագրվիր, մի սպանիր եղբորդ»:
Բողոքի ցույցին մասնակցել է նաև Թուրքիայի խորհրդարանի կին պատգամավոր Սեբահաթ Թունչելը, ով ազգությամբ քուրդ է և հանդիսանում է Դեմոկրատական հասարակություն կուսակցության փոխնախագահը:
«Ոչ թուրք, ոչ քուրդ երիտասարդների մահը մենք չենք ուզում: Թող զենքերը լռեն», - ասել է Թունչելը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի բանակը պարբերաբար ռազմական գործողություններ է իրականացնում երկրում արգելված Քրդական բանվորական կուսակցության (ՔԲԿ) զինյալների դեմ: Ռազմական բախումների արդյունքում պարբերաբար զոհեր և վիրավորներ են լինում: ՔԲԿ-ն Թուրքիայում համարվում է ահաբեկչական խմբավորում:

The number of those who are unwilling to serve in the army in Turkey increases day by day, reports Istanbul-based bilingual (Armenian-Turkish) weekly Agos.
Recently, conscientious objectors and others have been staging demonstrations in Turkey's largest city. On Jan. 23,  about 300 people marched toward one of the military unites in Istanbul; however, police stopped protestors halfway along their route. Marchers then gathered near the state radio headquarters.
Demonstrators then read their statement opposing the army and chanted, "We have no reason to enlist, we have many to refuse" and "Don't enlist, don't kill your brother."
Also participating in the protest was Member of Turkey's Parliament Sebahat Tuncel, Kurdish by ethnicity and vice chair of the Democratic Society Party (DTP).
"We want neither the death of Turkish nor Kurdish youth. Let the guns fall silent," said Tuncel.
Note that Turkey's armed forces occasionally engages in military action against the outlawed Kurdistan Workers' Party (PKK), which sometimes results in casualties. The PKK is deemed a terrorist group by Turkey and many other states.