Թուրքիայում բողոքում են բանակային ծառայության դեմ
Թուրքիայում օր օրի ավելանում է բանակային ծառայությունը մերժողների թիվը, գրում է Ստամբուլում հայրերեն և թուրքերեն լեզուներով լույս տեսնող «Ակօս» օրաթերթը:
Վերջին շրջանում ծառայությունը բացասող խմբերն ակտիվորեն բողոքի ակցիաներ են իրականացնում: Մասնավորապես, հունվարի 23-ին բանակային ծառայությունը մերժողների մոտ 300 հոգանոց խումբ երթով շարժվել է դեպի Ստամբուլում գտնվող զորամասերից մեկը, սակայն ճանապարհի կեսին ոստիկանները բողոքողներին թույլ չէին տվել առաջ ընթանալ, և մարդիկ հավաքվել էին Պետական ռադիոկայանի կենտրոնական շենքի մոտ:
Հավաքվածները կարդացել են բանակային ծառայության դեմ ուղղված իրենց հայտարարությունը և վանկարկել են. «Զինվորագրվելու համար պատճառ չունենք, մերժելու համար` շատ ունենք», «Մի զինվորագրվիր, մի սպանիր եղբորդ»:
Բողոքի ցույցին մասնակցել է նաև Թուրքիայի խորհրդարանի կին պատգամավոր Սեբահաթ Թունչելը, ով ազգությամբ քուրդ է և հանդիսանում է Դեմոկրատական հասարակություն կուսակցության փոխնախագահը:
«Ոչ թուրք, ոչ քուրդ երիտասարդների մահը մենք չենք ուզում: Թող զենքերը լռեն», - ասել է Թունչելը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի բանակը պարբերաբար ռազմական գործողություններ է իրականացնում երկրում արգելված Քրդական բանվորական կուսակցության (ՔԲԿ) զինյալների դեմ: Ռազմական բախումների արդյունքում պարբերաբար զոհեր և վիրավորներ են լինում: ՔԲԿ-ն Թուրքիայում համարվում է ահաբեկչական խմբավորում:

В Турции протестуют против службы в армии
С каждым днем в Турции увеличивается число противников армейской службы, пишет издаваемая в Стамбуле на армянском и турецком языках газета «Акос».
В последнее время группы, отрицающие службу, активно проводят акции протеста. В частности, 23 января группа примерно в 300 человек шествием двинулась к одной из воинских частей в Стамбуле, однако полицейские воспрепятствовали им, и люди собрались у центрального здания Государственной радиостанции.
Собравшиеся зачитали свое заявление и стали скандировать «У нас нет причин, чтобы идти в армию, а чтобы не идти – много», «Не иди в армию, не убивай своего брата».
В акции протеста приняла участие и депутат турецкого парламента, курдка по национальности Сехабат Тунчел, которая также занимает пост зампреда партии «Демократическое общество».
«Мы не хотим смерти ни турецких, ни курдских молодых людей. Пусть стихнут оружия», - сказала Тунчел.
Напомним, что турецкая армия периодически осуществляет военные действия против боевиков запрещенной в стране «Курдской рабочей партии» (КРП). В результате боевых столкновений бывают раненые и жертвы. В Турции КРП считается террористической группировкой.