Նախագահը բացատրել է` ինչու Հայաստանը չի կարող ճանաչել Հարավային Օսիան և Աբխազիան
Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ Ռուսաստանը մեր ռազմավարական դաշնակիցն է և կարևոր գործընկերը: Մյուս կողմից` Վրաստանի հետ մենք արդեն մի քանի հազար տարի կողք կողքի ենք ապրում, բարեկամական, լավ հարաբերություններ են ձևավորվել: Չգիտեմ, միգուցե ես Ռուսաստանից և Վրաստանից շատ եմ ուզում, որ այդ հարաբերությունները կարգավորվեն: Խնդիրներ եղել են, խնդիրներ կան, բայց, ամեն դեպքում, համոզված եմ, որ հարաբերությունները կվերականգնվեն: «Эхо Москвы» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում այս մասին հայտարարել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Մեկնաբանելով վերջին օրերին Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի հետ Հայաստանում կայացած հանդիպման և Վրաստանի հետ հարաբերությունների վերաբերյալ հարցը` Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ երկու երկրներն էլ աշխատում են այնպիսի քաղաքականություն վարել, որ «հեշտ լինի ապրել»:
«Վրաստանն առանցքային դերակատարություն ունի ոչ միայն տրանզիտի, այլ նաև միջազգային հանրության հետ հաղորդակցություն ապահովելու հարցում: Ապրանքաշրջանառության 70%-ից ավելին իրականացվում է Վրաստանի տարածքով:
Այդ իսկ պատճառով մենք ջանում ենք մշտապես քաղաքական երկխոսություն վարել, փորձում ենք հնարավորինս բարենպաստ պայմաններ ստեղծել հարաբերությունների պահպանման համար»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:
Խոսելով Հարավային Օսիայի և Աբխազիայի հարցում Հայաստանի դիրքորոշման մասին ` նախագահը նշել է, որ Հայաստանի համար Օսիան, Աբխազիան, Կոսովոն շատ կարևոր նախադեպային կարևորություն ունեն:
«Մենք չենք կարող ճանաչել ոչ Աբխազիան, ոչ Օսիան, ոչ Կոսովոն` չճանաչելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անխակությունը: Պարզապես մեզ ոչ ոք չի հասկանա: Լեռնային Ղարաբաղի Ճանաչումը կլինի միայն այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ սկսի: Մենք չենք ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը դե յուրե, որովհետև բանակցություններ ենք տանում Ադրբեջանի հետ: Իսկ եթե շարունակում ենք բանակցությունները Ղարաբաղի վերաբերյալ, չենք կարող Ղարաբաղի կարգավիճակում գտնվող երկրներն ընդունել: Մենք, անկեղծ ասած, շատ բաց ենք խաղում, այս մասին մենք բազմիցս ասել ենք»,- եզրափակել է Սերժ Սարգսյանը:

It's no secret that Russia is our strategic partner, our important partner. On the other hand, we've been living side-by-side with Georgians for thousands of years; we have developed good, friendly relations. I don't know, maybe more than Georgia and Russia, I want these relations normalized. There were and there are problems, but, in any case, I'm convinced that this relationship will be restored, said Armenian President Serzh Sargsyan in an interview with Ekho Moskvy (Echo of Moscow) radio.
Asked about his recent meeting with Georgian President Mikheil Saakashvili in Armenia and about Armenia-Georgia relations, Sargsyan noted that both countries are trying to adopt policies that "make it easier to live."
"Georgia is a very important link in the chain for securing not only transit, but also communication with the international community. Over 70% of trade goes through Georgia. Which is why we are always try to engage in political dialogue, we try to create favorable conditions for maintaining relations," said the Armenian president.
Speaking about Armenia's position on the issue of South Ossetia and Abkhazia, Sargsyan said Ossetia, Abkhazia and Kosovo are very important in terms of precedence for Armenia.
"We can recognize neither Abkhazia nor Ossetia nor Kosovo, without recognizing the independence of the Nagorno-Karabakh Republic. It's simply that no one would understand us. A question then arises: why not recognize Nagorno-Karabakh? Because this is the last step. Recognition of the Republic of Nagorno-Karabakh will only be when Azerbaijan begins military operations. We do not recognize the Nagorno-Karabakh Republic de jure because we're negotiating with Azerbaijan. If we recognize then what sense is there to negotiate? And if we continue negotiations on Karabakh, we cannot recognize other countries in a similar state. We, frankly, are very open about this, we've said this many times," concluded Sargsyan.