Տուրօպերատորները պատրաստ են ընդառաջել Եգիպտոս մեկնող հայաստանցիներին
Դեպի Եգիպտոս տոմսեր գնած Հայաստանի որևէ քաղաքացի այս պահի դրությամբ չի դիմել TezTour տուրիստական ընկերություն` գնված տոմսերը վերադարձնելու կապակցությամբ: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Նարինե Դավթյանը` նշելով, որ անհանգստություն մարդկանց մոտ ամեն դեպքում առկա է:
Հարցին, թե ինչպես կարձագանքի ընկերությունը քաղաքացիների` տոմսերը վերադարձնելու ցանկությանը, Դավթյանը պատասխանել է. «Առայժմ ոչ մի խնդիր չկա: Իհարկե, պետք է ընդառաջենք: Առաջին հերթին, մարդկանց անվտանգությունն է կարևոր»:
Նշենք, որ TezTour-ը Հայաստանից դեպի Եգիպտոս տուրիստական ճանապարհորդական փաթեթների հիմնական մատակարարն է:
Levon Travel ընկերության տնօրեն Անահիտ Փափազյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ այսօր երկու դեպք է գրանցվել, երբ ողևորները դիմել են նման հարցով:
«Դիմել ենք չվերթն իրականացնող ավիաընկերությանը, և երկու դեպքում էլ որոշումն ամբողջովին հօգուտ ուղևորների է կայացվել», - նշել է Փափազյանը:
Նույն պատասխանը մեզ տվեցին նաև Globe Travel ընկերությունում: Ըստ տնօրեն Հասմիկ Պետրոսյանի` գումարը վերադարձվում է, սակայն այս հարցը կապված է նաև ավիաընկերությունների հետ:
Հարցին, թե ինչպիսին է իրավիճակն այս պահին, ընկերության տնօրենը պատասխանել է, որ ստույգ տվյալներ ներկայացնել չի կարո. «Կան ուղևորներ, որոնք հանձնում են տոմսերը, կան, որոնք չեն հանձնում»:
Նշենք, որ ավելի վաղ Հայաստանի ԱԳՆ-ն հաղորդագրություն է տարածել` խորհուրդ տալով ՀՀ քաղաքացիներին ժամանակավորապես ձեռնպահ մնալ Եգիպտոս այցելելուց` հաշվի առնելով երկրում տիրող իրավիճակը:

Граждане Армении не спешат отказываться от путевок в Египет - туроператоры
На данный момент ни один гражданин Армении не обратился в туристическую компанию TezTour для возврата купленных билетов в Египет. Об этом Epress.am сообщила директор местного филиала компании Нарине Давтян.
По ее словам, в любом случае, определенное беспокойство в людях есть. На вопрос о реакции компании в случае, если граждане пожелают вернуть билеты, Давтян ответила: «Пока никаких проблем нет. Конечно, мы должны пойти им навстречу. Важна, в первую очередь, безопасность людей».
Отметим, что TezTour является основным поставщиком туристических пакетов в Египет.
А директор компании Levon Travel Анаит Папазян сообщила, что сегодня было зафиксировано два подобных случая. «Мы обратились к авиакомпании, осуществляющие рейсы, и в обоих случаях решение было принято в пользу пассажиров», - отметила Папазян.
Схожий ответ поступил и из Globe Travel. По словам директора компании Асмик Петросян, сумма бывает возвращена, однако этот вопрос решается совместно с авиакомпаниями.
Петросян также сообщила, что точных данных на данный момент нет: «Некоторые пассажиры возвращают билеты, некоторые - нет».
Отметим, что ранее МИД Армении советует гражданам воздержаться от визитов в Египет, «читывая создавшуюся в этой стране ситуацию».