Նախարարը պատասխանեց տոնավաճառների աշխատողներին. ով է հաջորդը
«Մեր բողոքի ցույցից հետո միջնորդ կազմակերպությունների տնօրենները հայտարարել են գինը 6 դոլար, ու տրանսպորտը որոշ քանակությամբ բեռները տեղափոխել է 6 դոլարով»: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ կառավարության շենքի առջև այսօր անցկացվող Երևանի տոնավաճառներում առևտրով զբաղվողների բողոքի ցույցի մասնակից Գևորգ Սարոյանը:
Նշենք, որ գրեթե մեկ շաբաթ անընդմեջ Երևանի տոնավաճառների աշխատողները բողոքի ակցիաներ էին անցկացնում Կառավարության շենքի առջև այլ երկրներից բերված ապրանքի մաքսազերծման գնի չափի դեմ: Նախկինում այն կազմում էր 4, իսկ հետո` 8 դոլար:
Ինչպես հայտնել ենք ավելի վաղ, առևտրականները` Թուրքիայից, Սիրիայից և այլ երկրներից, ապրանք տեղափոխելու և մաքսազերծելու համար դիմում են բեռնափոխադրող ընկերություններին, այդ թվում` «Կովկաս տուր», «Նարինե», «Դեյվիդ տուր» և այլն, որոնք էլ, փաստորեն, բարձրացրել են մաքսազերծման գումարի չափը:
Սարոյանի խոսքով` այսօր իրենք հանդիպում են նախատեսել քաղաքապետարանի և մաքսային ծառայության ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում Սարոյանը ցանկանում է բանավիճել վերջիններիս հետ:
«Հիմա կառավարության պատասխանը վերցնեմ, տրանսպորտի նախարարի պատասխանի հետ միասին գնալու եմ իրանց մոտ: Թող գան պարզաբանումներ տան», - ասել է նա:
Սարոյանը նաև նշեց, որ հավաքվածները հասկանում են. եթե երկրում ինչ-որ բան է փոխվում, դա հրամանով է տեղի ունենում:
«Ինչի հետ է կապված` 50 տոկոս բարձրանում ա, 100 տոկոս բարձրանում ա: Էս դառել ա դոլարի կուրսն էլի. մեկ հելնում ա, մեկ` իջնում: Անհիմն չի կարա 50 կամ 100 տոկոս թանկանա», - եզրափակել է Սարոյանը:
Հիշեցնենք, որ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանի հետ հանդիպման ընթացքում բողոքողները խնդրել էին նախարարին գրավոր տեսքով իրենց ներկայացնել, որ օրենքում որևէ փոփոխություն իսկապես չի կատարվել:

"After our protest rally, directors of the intermediary companies announced the price as 6 dollars, and the transport will move some cargo for 6 dollars," Gevorg Saroyan, a Yerevan retailer protesting in front of the Armenian government building today, told Epress.am.
Note that for nearly a week, non-stop protests by Yerevan retailers and vendors complaining about the increase in fees for importing goods were taking place in front of the Armenian government building in Republic Square. Retailers informed the press, whereas before they had to pay $4 per 1 kg of imported goods, now they were expected to pay $8 for the same freight.
As previously reported, in order to import goods from Turkey, Syria and other countries, retailers were using the services of shipping companies such as Caucasus Tour, Narine and David Tour, which, in turns out, raised the amount for goods to clear customs.
According to Saroyan, today they're planning a meeting with representatives of the municipality and customs services.
"Now I'll get the government's response, and with the response from the transport minister, I'm going to go see them. Let them go and provide explanations," he said.
Saronyan also noted that those protesting understood that when changes happen in the country, it's because of an order (likely from high-ranking officials).
"What's it due to, it goes up 50 percent, it goes up 100 percent. This has become the dollar's exchange rate: one day it goes up, one day it goes down. It can't get more expensive by 50 or 100 percent without any basis," concluded Saroyan.
Recall, while meeting with RA Minister of Transport and Communication Manuk Vardanyan, demonstrators asked the minister to show them in writing that there truly haven't been any changes to the law.