Նախարարը պատասխանեց տոնավաճառների աշխատողներին. ով է հաջորդը
«Մեր բողոքի ցույցից հետո միջնորդ կազմակերպությունների տնօրենները հայտարարել են գինը 6 դոլար, ու տրանսպորտը որոշ քանակությամբ բեռները տեղափոխել է 6 դոլարով»: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ կառավարության շենքի առջև այսօր անցկացվող Երևանի տոնավաճառներում առևտրով զբաղվողների բողոքի ցույցի մասնակից Գևորգ Սարոյանը:
Նշենք, որ գրեթե մեկ շաբաթ անընդմեջ Երևանի տոնավաճառների աշխատողները բողոքի ակցիաներ էին անցկացնում Կառավարության շենքի առջև այլ երկրներից բերված ապրանքի մաքսազերծման գնի չափի դեմ: Նախկինում այն կազմում էր 4, իսկ հետո` 8 դոլար:
Ինչպես հայտնել ենք ավելի վաղ, առևտրականները` Թուրքիայից, Սիրիայից և այլ երկրներից, ապրանք տեղափոխելու և մաքսազերծելու համար դիմում են բեռնափոխադրող ընկերություններին, այդ թվում` «Կովկաս տուր», «Նարինե», «Դեյվիդ տուր» և այլն, որոնք էլ, փաստորեն, բարձրացրել են մաքսազերծման գումարի չափը:
Սարոյանի խոսքով` այսօր իրենք հանդիպում են նախատեսել քաղաքապետարանի և մաքսային ծառայության ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում Սարոյանը ցանկանում է բանավիճել վերջիններիս հետ:
«Հիմա կառավարության պատասխանը վերցնեմ, տրանսպորտի նախարարի պատասխանի հետ միասին գնալու եմ իրանց մոտ: Թող գան պարզաբանումներ տան», - ասել է նա:
Սարոյանը նաև նշեց, որ հավաքվածները հասկանում են. եթե երկրում ինչ-որ բան է փոխվում, դա հրամանով է տեղի ունենում:
«Ինչի հետ է կապված` 50 տոկոս բարձրանում ա, 100 տոկոս բարձրանում ա: Էս դառել ա դոլարի կուրսն էլի. մեկ հելնում ա, մեկ` իջնում: Անհիմն չի կարա 50 կամ 100 տոկոս թանկանա», - եզրափակել է Սարոյանը:
Հիշեցնենք, որ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանի հետ հանդիպման ընթացքում բողոքողները խնդրել էին նախարարին գրավոր տեսքով իրենց ներկայացնել, որ օրենքում որևէ փոփոխություն իսկապես չի կատարվել:

Повысили на $4, понизили на $2. Ереванские торговцы продолжают протестовать
После акций протеста торговцев ереванских рынков грузоперевозчики снизили цену с 8 до 6 долларов за килограмм товара. Об этом Epress.am сообщил Геворг Сароян, участник очередной акции протеста, организованной перед зданием правительства.
Уже неделю работники рынков организовывают акции протеста против повышения цены на ввоз груза, в частности, из Турции и Сирии. Раньше цена за килограмм составляла 4 доллара.
После встречи протестующих с министром транспорта и связи выяснилось, что торговцы не заключали никаких договоров с компаниями-грузоперевозкчиками, к которым, по словам должностных лиц, и должны быть обращены жалобы.
По словам Сарояна, сегодня протестующие встретятся с представителями мэрии и таможенной службы, в ходе которой Сароян выразил желание подискутировать с приглашенными. «Я получу ответ правительства, и вместе с ответом от министра транспорта пойду к ним. Пусть придут и объяснят», - сказал он.
«Мы хорошо понимаем, что если в стране что-либо меняется, это происходит по чьему-то приказу. С чем связано 50%-ое, 100%-ое подорожание? Это похоже на курс доллара: то повышается, то снижается. Безосновательных 100%-ных подорожаний не бывает», - заключил Саросян.
Напомним, что в ходе встречи с министром транспорта и связи Мануком Варданяном протестующие попросили представить им письменный документ о том, что никаких поправок в законы внесено не было.