Ստամբուլում հայերեն կսովորեցնեն երեք ամսում
Թուրքական Ստամբուլ քաղաքում գործող Հայկական մշակութային ասոցիացիան հայոց լեզվի դասընթացներ է կազմակերպելու այս տարվա փետրվարի 12-ից:
Թուրքիայում հայերենի դասընթացներ արդեն կազմակերպվել են ոչ պաշտոնական մակարդակով, որոնք նախատեսված են եղել նաև հայերեն սովորել ցանկացող թուրքերի համար, սակայն այս դասընթացը դպրոցական ծրագրից դուրս առաջին պաշտոնական դասընթացն է համարվում, հայտնում է Epress.am-ի թղթակիցը Ստամբուլից:
Մշակութային  ասոցիացիայի անդամների խոսքով` իրենք արդեն մեծ թվով դիմումներ են ստացել դասընթացներին հաճախել ցանկացողներից:
Յուրաքանչյուր դասընթացի տևողությունն է 3 ամիս, գինը մեկ ամսվա համար` 50 թուրքական լիրա (մոտ 30 դոլար):
Նշենք, որ Հայկական մշակութային ասոցիացիան հիմնադրվել է մոտ մեկ ամիս առաջ «Նոր Զարթոնք» հայկական նախաձեռնության կողմից:

В Стамбуле научат армянскому за три месяца
Действующая в Стамбуле Армянская культурная ассоциация с 12 февраля организует курсы армянского языка.
На неофициальном уровне в Турции уже проводились подобные курсы, рассчитанные также и на турок, желающих выучить армянский язык. Однако эти курсы считаются первыми официальными курсами, которые проводятся вне школьной программы, сообщает корреспондент Epress.am в Стамбуле.
По словам членов Ассоциации, они получили множество заявок на участие в курсах. Каждый курс длится 3 месяца, месяц обучения стоит 50 лир ($32).
Отметим, что Армянская культурная ассоциация была создана около месяца назад армянской инициативой «Нор Зартонк».