ՀԱԿ-ին ավանդաբար արգելեցին հանրահավաք անցկացնել Ազատության հրապարակում
Երևանի Քաղաքապետարանը մերժել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի հայտը` սույն թվականի փետրվարի 18-ին Ազատության հրապարակում հանրահավաք անցկացնելու վերաբերյալ:
ՀԱԿ-ի կազմի մեջ մտնող Հայոց համազգային շարժում կուսակցության վարչության գործադիր քարտուղար Վահագն Հայոցյանը հունվարի 31-ին Երևանի քաղաքապետարան էր ներկայացրել իրազեկումներ 2011թ. փետրվարի 11-ին և 18-ին ժամը 16.00-ից 22.00-ը Երևան քաղաքի Ազատության հրապարակում զանգվածային հրապարակային միջոցառում /հանրահավաք/ և Ազատության հրապարակ-Մաշտոցի պողոտա-Ամիրյան փողոց-Հանրապետության հրապարակ-Նալբանդյան փողոց-Հ.Թումանյան փողոց-Ազատության հրապարակ երթուղով երթ անցկացնելու մասին։
Ինչպես հաղորդում է Երևանի քաղաքապետարանի կայքը, քաղաքապետի լիազոր ներկայացուցչի այսօրվա որոշումներով արգելվել է Ազատության հրապարակում զանգվածային հրապարակային միջոցառման անցկացումը` հետևյալ հիմնավորմամբ. «Նշված և դրանց հաջորդող օրերին Ազատության հրապարակում անցկացվելու են այլ միջոցառումներ, որոնց իրազեկումները քաղաքապետի լիազոր ներկայացուցչի 29.12.2010թ. և  27.01.2011թ.  որոշումներով ընդունվել են ի գիտություն»։
Երևանի քաղաքապետի լիազոր ներկայացուցչի նույն որոշմամբ առաջարկվել է հանրահավաքն անցկացնել Մատենադարանի  հարակից տարածքում` իրազեկման մեջ նշված օրը և ժամին, իսկ երթի վերաբերյալ իրազեկումն ընդունվել է ի գիտություն։
Նշենք, որ Երևանի քաղաքապետարանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ հունվարի 27-ին կայացված երկու որոշման համաձայն, Ազատության հրապարակում տեղի են ունենալու միջոցառումներ մեկ ամսվա ընթացքում:
Epress.am-ի հետ զրույցում ՀԱԿ ներկայացուցիչ Տիգրան Առաքելյանն ասել է, որ եթե միջոցառումները տևելու են մեկ ամիս, ապա յուրաքանչյուր օրվա համար առանձին դիմում պետք է ներկայացվեր:
«Այսինքն` օրինակ փետրվարի 18-ի միջոցառումն իրականացնելու համար փետք է լիներ հունվարի 31-ին կայացված համապատասխան իրազեկման որոշում քաղաքապետարանի կողմից, սակայն չկա նման բան»,- մեկնաբանել է Տիգրան Առաքելյանը:
Նշենք, որ նախորդ տարվա ընթացքում Երևանի քաղաքապետարանը մի քանի տասնյակ անգամ տարբեր պատրվակներով մերժել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի` Ազատության հրապարակում հանրահավաք անցկացնելու մասին հայտը:

Оппозиции по традиции запретили митинговать на площади Свободы
Мэрия Еревана отклонила заявку Армянского национального конгресса о проведении митинга на Площади Свободы 18 февраля.
31 января секретарь правления партии «Армянское общенациональное движение», входящей в состав АНК, Ваагн Аецян представил в столичную мэрию оповещения о проведении массового публичного мероприятия /митинга/ на Площади Свободы с 16:00 до 22:00 11 и 18 февраля и шествия по маршруту Площадь Свободы - проспект Маштоца - ул. Амиряна – Площадь Республики – ул. Налбандяна – ул. Туманяна - Площадь Свободы.
Как сообщает сайт мэрии, сегодняшними решениями уполномоченного представителя мэра было запрещено проведение массового мероприятия в отмеченном месте со следующей аргументацией: «В отмеченные и последующие за ними дни на Площади Свободы будут проводиться иные мероприятия, оповещения о проведении которых уполномоченный представитель мэра принял во внимание, согласно решениям от 29.12.2010г. и 27.01.2011г.».
Согласно тому же решению, было предложено провести митинг на территории, прилегающей к хранилищу древних рукописей Матенадарану в отмеченный в оповещении день и час, а оповещение о шествии принято во внимание.
Ранее мэрия Еревана заявила, что, согласно принятым 27 января двум решениям, мероприятия на Площади Свободы будут проходить в течение месяца.
В беседе с Epress.am представитель АНК Тигран Аракелян заявил, что если мероприятия будут длиться месяц, то для каждого из дней должно было быть представлено отдельное заявление.
«То есть для проведения мероприятия 18 февраля мэрия должна была принять решение о соответствующем оповещении 31 января, но ничего подобного нет», - заявил Аракелян.
Отметим также, что в течение прошлого года мэрия Еревана под различными предлогами десятки раз отклоняла заявки Конгресса о проведении митинга на Площади Свободы.