Ադրբեջանցիներն Իրանում ավելի կաշկանդված են զգում, քան հայերը. քաղաքագետ
«Իրանը սկսել է բացահայտ կերպով հարձակումներ գործել Ադրբեջանի վրա` քննադատելով մեր երկիրը: Փաստորեն, Իրանը զբաղվում է սեփական ազգաբնակչության հիմարացմամբ, իսկ հեռուստատեսությամբ և այլ ԶԼՄ-ների միջոցով հակաադրբեջանական քարոզչություն է տարվում»,- vesti.az-ի հետ զրույցում հայտարարել է ադրբեջանցի քաղաքագետ Ֆիքրեթ Սադիխովը:
Նրա խոսքով` Իրանը որոշ շտկումներ է մտցրել արտաքին քաղաքականության մեջ, ինչի մասին վկայում է արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավարի փոփոխությունը:
Քաղաքագետի խոսքով` Իրանն ընդլայնում է Հայաստանի հետ հարաբերությունների շրջանակները` գրեթե դառնալով նրա դաշնակիցը:
«Չնայած Ադրբեջանի հետ իսլամական համերաշխության, եղբայրության , ընկերության բարձրագոչ հայտարարություններին, Իրանը ավելացնում է Հայաստանի տնտեսական, հումանիտար և անգամ ռազմա –տեխնոլոգիական հնարավորությունները»,- ասել է Սադիխովը:
Քաղաքագետը նշել է, որ նախևառաջ Իրանը միշտ անթաքույց նախանձախնդրությամբ է վերաբերվել «անկախ և աշխարհիկ Ադրբեջանին», քանի որ Իրանում ապրում են ավելի քան 30 մլն ադրբեջանցիներ, որոնք գավառական  մակարդակով անգամ չունեն դպրոցներ, ինստիտուտներ, սեփական ԶԼՄ:

Азербайджанцы живут в Иране более стесненно, чем армяне - Садыхов
«Иран стал открыто заниматься нападками на Азербайджан, критиковать нашу страну. Фактически, Иран занимается оболваниванием собственного населения, а также на телевизионных каналах, в других СМИ ведется антиазербайджанская кампания», - заявил в интервью vesti.az азербайджанский политолог Фикрет Садыхов.
По его словам, Иран сегодня внес некоторые коррективы в приоритеты внешней политики, и об этом  свидетельствует смена главы внешнеполитического ведомства.
Кроме того, по словам политолога, Иран усиливает отношения с Арменией, чуть ли не становится ее союзником.
«Несмотря на голословные заявления об исламской солидарности, братстве, дружбе и сотрудничестве с Азербайджаном, Иран создает дополнительные экономические, гуманитарные и даже военно-технические возможности для Армении», - сказал Садыхов.
Политолог уверен, что Тегеран всегда ревностно относился к «независимому светскому Азербайджану», так как в Иране проживает свыше 30 миллионов азербайджанцев, которые на провинциальном уровне не имеют своих школ, институтов, СМИ.
«Они живут в более стесненных обстоятельствах, чем та же малочисленная армянская община. Во-вторых, Иран раздражает прозападный курс, который избрал Азербайджан. В-третьих, это нерешенный правовой статус Каспия и предоставление западным компаниям возможности транспортировки нефти и газа, который также является сильным раздражителем для Тегерана», - заключил Садыхов.