Ադրբեջանցի քաղաքական գործիչը կարող է թանկ վճարել հայերի հետ համագործակցելու համար
Եթե «Ադրբեջանի օկուպացված տարածքների» վերաբերյալ օրինագիծը հաստատվի Միլի Մեջլիսի կողմից, «Մուսավաթ» կուսակցության ղեկավար Իսա Ղամբարը կարող է քրեական պատասխանատվության ենթարկվել: Այս մասին Trend-ի հետ զրույցում հայտարարել է Ամբողջական Միասնական ազգային ճակատ կուսակցության փոխնախագ Էլչին Միրզաբեյլին: Վերջինս էլ ներկայացրել է օրինագիծը:
Նրա խոսքով` փաստաթղթի 7-րդ հոդվածում նշվում է, որ «Կենտրոնական քաղաքական կառուցվածքները ներկայացնող անձանցից բացի, որոնց, Միլի Մեջլիսի որոշման համաձայն, համապատասխան լիազորություններ են տրված` խաղաղ բանակցություններ վարելու Ադրբեջանի օկուպացված տարածքների վերադարձման շուրջ, մնացած բոլոր` Ադրբեջանի քաղաքացի համարվող անձինք քրեական պատասխանատվության կենթարկվեն ագրեսոր երկրի կառավարական և ոչ կառավարական կառուցվածքների, ինչպես նաև դատական և օրենսդիր մարմինների, քաղաքական կուսակցությունների, հասարակական կազմակերպությունների, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև անհատ ձեռներեցների հետ համագործակցելու դեպքում»:
Միրզաբեյլիի խոսքով` օրենքը հետադարձ ուժ չունի, այսինքն` չի կարող կիրառվել նախկինում տեղի ունեցած նմանատիպ դեպքերի նկատմամբ:
«Սակայն, եթե այսօր էլ գոյություն ունեն Իսա Ղամբարի կողմից ստորագրված իրավաբանական համաձայնագրերի արդյունքները, և օրինագիծը շարունակում է ուժի մեջ մնալ, նոր օրինագիծը, անշուշտ, կկիրառվի նաև Իսա Ղամբարի և ընդհանուր առմամբ յուրաքանչյուր անհատի նկատմամբ», - ասել է Միրզաբեյլին:
Հիշեցնենք, որ «Մուսավաթը», ՀՀՇ-ն և Վրաստանի Հանրապետություն կուսակցությունները 2010թ. հոկտեմբերին ազատական կուսակցությունների կոնգրեսի շրջանակներում Պոտսդամում համատեղ հռչակագիր ստորագրեցին փոխադարձ համագործակցության վերաբերյալ, որով ստորագրող կողմերը պահանջում էին ազատ արձակել Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի և ամբողջ աշխարհի քաղբանտարկյալներին:

Azerbaijani Politician Might Pay a High Price for Cooperating with Armenians
If Azerbaijan adopts a bill on "Azerbaijan's Occupied Territories," the leader of the Musavat party might be held criminally liable, said Whole Azerbaijan Popular Front Party (PNFTSA) Deputy Chair Elchin Mirzabeyli, who introduced the bill, in an interview with Trend news agency.
According to him, Article 7 of the document states that "With the exception of the central executive bodies, which, according to the Milli Mejlis decision, are given the appropriate authority, and representatives of diplomatic missions who participated in peace negotiations to free Azerbaijan's occupied territories, all the other individuals deemed to be Azerbaijani citizens who collaborated with government agencies, as well as judicial and legislative bodies, political parties, public associations, mass media, as well as private businesses and NGOs of the aggressor country shall bear criminal responsibility."
According to Mirzabeyli, the law will not be into effect retroactively; that is, it cannot be applied to processes occurring in the past. "But if today there are the results of legal contracts signed by Isa Gambar and the bill remains in force, then of course the law could be applied to Isa Gambar and to everyone, in general, without exception."
Recall, in Oct. 2010, Musavat, Pan-Armenian National Movement and Georgia's Republican party, on the outskirts of a meeting of liberal parties in the German city of Potsdam, signed a joint declaration on cooperation, which demanded the release of political prisoners in Armenia, Georgia and Azerbaijan.