Ադրբեջանցի քաղաքական գործիչը կարող է թանկ վճարել հայերի հետ համագործակցելու համար
Եթե «Ադրբեջանի օկուպացված տարածքների» վերաբերյալ օրինագիծը հաստատվի Միլի Մեջլիսի կողմից, «Մուսավաթ» կուսակցության ղեկավար Իսա Ղամբարը կարող է քրեական պատասխանատվության ենթարկվել: Այս մասին Trend-ի հետ զրույցում հայտարարել է Ամբողջական Միասնական ազգային ճակատ կուսակցության փոխնախագ Էլչին Միրզաբեյլին: Վերջինս էլ ներկայացրել է օրինագիծը:
Նրա խոսքով` փաստաթղթի 7-րդ հոդվածում նշվում է, որ «Կենտրոնական քաղաքական կառուցվածքները ներկայացնող անձանցից բացի, որոնց, Միլի Մեջլիսի որոշման համաձայն, համապատասխան լիազորություններ են տրված` խաղաղ բանակցություններ վարելու Ադրբեջանի օկուպացված տարածքների վերադարձման շուրջ, մնացած բոլոր` Ադրբեջանի քաղաքացի համարվող անձինք քրեական պատասխանատվության կենթարկվեն ագրեսոր երկրի կառավարական և ոչ կառավարական կառուցվածքների, ինչպես նաև դատական և օրենսդիր մարմինների, քաղաքական կուսակցությունների, հասարակական կազմակերպությունների, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև անհատ ձեռներեցների հետ համագործակցելու դեպքում»:
Միրզաբեյլիի խոսքով` օրենքը հետադարձ ուժ չունի, այսինքն` չի կարող կիրառվել նախկինում տեղի ունեցած նմանատիպ դեպքերի նկատմամբ:
«Սակայն, եթե այսօր էլ գոյություն ունեն Իսա Ղամբարի կողմից ստորագրված իրավաբանական համաձայնագրերի արդյունքները, և օրինագիծը շարունակում է ուժի մեջ մնալ, նոր օրինագիծը, անշուշտ, կկիրառվի նաև Իսա Ղամբարի և ընդհանուր առմամբ յուրաքանչյուր անհատի նկատմամբ», - ասել է Միրզաբեյլին:
Հիշեցնենք, որ «Մուսավաթը», ՀՀՇ-ն և Վրաստանի Հանրապետություն կուսակցությունները 2010թ. հոկտեմբերին ազատական կուսակցությունների կոնգրեսի շրջանակներում Պոտսդամում համատեղ հռչակագիր ստորագրեցին փոխադարձ համագործակցության վերաբերյալ, որով ստորագրող կողմերը պահանջում էին ազատ արձակել Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի և ամբողջ աշխարհի քաղբանտարկյալներին:

Азербайджанский либерал может поплатиться за сотрудничество с армянскими коллегами
Если в Азербайджане будет принят законопроект «Об оккупированных территориях Азербайджана», то лидер партии «Мусават» может быть привлечен к уголовной ответственности. Об этом в интервью Trend заявил Эльчин Мирзабейли - зампредседателя партии Народного фронта целостного Азербайджана (ПНФЦА), которая представила законопроект.
По его словам, в седьмой статье документа указано, что «за исключением лиц центральных исполнительных структур, которым по решению Милли Меджлиса были предоставлены соответствующие полномочия, и представителей диппредставительств, принимавших участие в мирных переговорах по освобождению оккупированных азербайджанских территорий, граждане Азербайджанской Республики, сотрудничавшие с правительственными и неправительственными структурами, а также с судебными и законодательными органами, политическими партиями, общественными объединениями, средствами массовой информации, с субъектами частного предпринимательства и непредпринимательскими субъектами страны-агрессора и их представителями, несут уголовную ответственность».
По словам Мирзабейли, закон не имеет обратной силы, то есть не может быть применен к произошедшим в прошлом процессам. «Но если и сегодня существуют юридические результаты договора, подписанного Исой Гамбаром, и законопроект продолжает оставаться в силе, то, конечно же, этот закон может быть применен и в отношении Исы Гамбара, и в отношении НПО, и, в целом, в отношении каждого без исключения».
Напомним, что партии «Мусават», АОД и партия Грузинской Республики в октябре прошлого года в рамка конгресса либеральных сил в Потсдаме подписали совместную декларацию о взаимном сотрудничестве, в которой, в частности, требовали освобождения всех политзаключенных в Армении, Грузии, Азербайджане и в сотальном мире.