Բացօթյա համաժողով. Կարապետյանը կրկին ընդգծել է իր և ՀԱԿ-ի տարբերությունները
Ժողովրդական կուսակցության նախագահ Տիգրան Կարապետյանը որոշել է բացօթյա ազգային համաժողով անցկացնել, որի ընթացքում մասնակիցները վերջնագիր կընդունեն: Այդ վերջնագիրն էլ կներկայացնի ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Այս մասին լրագողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրել է ինքը` Տիգրան Կարապետյանը` նշելով, որ վերջնագրի մեջ նշված են կետեր, որոնք Կարապետյանի համակիրները պահանջում են անհապաղ կատարել: Կետերից մեկով, մասնավորապես, Կարապետյանը պահանջում է համագործակցություն ժողովրդի հետ: Եթե պահանջարկն արհամարվի, Ժողովրդական կուսակցության նախագահը փետրվարի 28-ին «կհայտարարի արտահերթ ընտրությունների պահանջարկ»:
Ինչպես և հունվարի 31-ին կայացած իր ասուլիսի ընթացքում, բանախոսն այսօր էլ ընդգծել է, որ իրենց այս պահանջն ընդդիմադիր Հայ Ազգային Կոնգրեսի պահանջից տարբերվում է նրանով, որ իրենք նախ խորհրդարանական ընտրություններ են պահանջում, այնուհետև` նախագահական:
«Օրինակ, մեր պահանջի մեջ մեծ տեղ է գրավում իպոտեկան. օրենքը կա, բայց չի գործում, ինչի են երիտասարդներից պահանջում 350000 դրամ աշխատավարձի չափ: Ինչու չէ, այնտեղ կլինի փողոցի առևտուրը, բանկային համակարգը, որը պատանդի մեջ է պահում ողջ բնակչությանը, և էդպիսի կետեր կան: Դեռ 18-ը կան, երեք կետ էլ կավելացվի»,- մեկնաբանել է Տիգրան Կարապետյանը` չմասնավորեցնելով առանձին կետերի բովանդակությունը:
Նա նշել է, որ բացօթյա առևտուր իրականացնողները կոլեկտիվ դիմել են իրենց, և առաջիկա հանրահավաքին նրանց ձայն է տրվելու:
Epress.am-ի այն հարցին, թե ինչպես են պատկերացնում Տիգրան Կարապետյանը և իր թիմը ներկայացնելիք պահանջների լուծման եղանակները, ինչպես, օրինակ, բանկային համակարգում բարեփոխումներ իրականացնելու ծրագիրը, վերջինս ասել է.
«Մենք համարում ենք` այս բանկային քաղաքականությունը կողոպուտ է, ասենք` գումարը ստանում են Համաշխարհային բանկից կամ Ռուսաստանից մի տոկոս տոկոսադրույքով կամ առանց տոկոս: Օրինակ, ՌԴ-ից 500 միլիոնը ստացան առաջին երկու տարին առանց տոկոս, հետո մի տոկոս, հետո` այդպես. անբարոյական է, երբ մի տոկոսով ստանում են և 30-ով տալիս են ժողովրդին: Մեր ծրագիրը հենց դա է` ձրի ստանում ես, ձրի տուր, որ մենք արդար գործենք»,- ասել է բանախոսը:
Մեր այն հարցին, թե կան համապատասխան մասնագետներ իր թիմում, որոնք մշակում են նման պահանջները, Կարապետյանն ասել է, ոչ միայն մասնագետներ ունեն, այլ նաև 3500 չինովնիկական կադրեր:
«Այդ չինովնիկական բանակն այդքան է մեր, եթե գրավոր է ձեզ պետք, դիմեք, մենք կտանք ձեզ դա (նկատի ունի մարդկանց ցուցակը – Epress.am)»,- ասել է Կարապետյանը:

People's Party leader Tigran Karapetyan has decided to hold an outdoor national conference whereby participants will approve an ultimatum that will then be sent to RA President Serzh Sargsyan. Karapetyan informed journalists in Yerevan today of this decision, noting that the "ultimatum" will include demands by Karapetyan's supporters that require immediate action. For instance, one of the demands is cooperation with the people. If the demands are not met, the party leader threatened "to announce the demand of early elections" on Feb. 28.
Repeating what he said at his Jan. 31 press conference, Tigran Karapetyan once again stressed the difference between his political party and the opposition bloc the Armenian National Congress, saying his party is demanding parliamentary elections first, then presidential elections.
"For example, the mortgage issue takes a place in our demand: there is the law, but it doesn't work, why are they asking for a salary of 350,000 drams from youth ? Why not, will be street trade, the banking system, which keeps the entire population hostage, and there are such points . There are 18, three more points will be added," he said, not specifying the contents of the specific points raised in their demands.
Karapetyan noted that Yerevan street traders have "collectively" appealed to them and they will be given a voice in the coming rally.
Asked by Epress.am as to how the party leader and his team envisions the solutions to the demands they have presented; for example, such as the plan to implement reforms in Armenia's banking system, Karapetyan said:
"We consider this banking system to be robbery, and, let's say, they receive funds from the World Bank or from Russia with a one percent interest rate or without interest. For example, they received 500 million from Russia in the first two years without interest, then one percent , then, like that, it's immoral, when they receive it with one percent and give it to the people at 30 . Our program is just that, you're receiving it free, give it free, so we can work justly."
Asked by Epress.am whether there are respective experts to develop such demands among his team, Karapetyan said not only experts, but also 3,500 officials.
"Our army of officials is so great, if you need it in writing, get in touch with us, we will give it to you ," said Karapetyan.