Սկանդալային հայ քահանայի նախկին կինը փորձում է վերադարձնել երեխային
Բուլղարիայի Վառնա քաղաքի Հայ Առաքելական եկեղեցու սպասավոր տեր Սարգիս քահանա Հովհաննիսյանը, ով անցյալ տարվա ամռանը ծեծի էր ենթարկվել գիշերային ակումբում, պարզվում է, միշտ սիրուհիներ է ունեցել և մշտապես ծեծի է ենթարկել իր կնոջը:
Epress.am-ը զրուցել է տեր Սարգսի արդեն նախկին կնոջ` Վիկտորիայի հետ, ով մի քանի մանրամասն է ներկայացրել իր և ամուսնու համատեղ կյանքից:
«Ամուսնության առաջին 2 տարին էդպես չէր, հետո սկսեց խմել, ծեծել: Սկզբում մտածում էի` չեմ կարող բարձրաձայնել այդ մասին, որովհետև բաժանվելու դեպքում գնալու տեղ չունեի. ծնողներս հասարակ մարդիկ են, Բուլղարիայում էին ապրում առանց անձնագրի, իսկ ամուսինս վախեցնում էր, թե միլիցայության միջոցով նրանց հետ կուղարկի Հայաստան: Հետո, երբ երեխա ունեցանք, Սարգիսը շարունակում էր ծեծն ու հարբած տուն վերադառնալ: Երեխայի ծնունդից հետո էլ, երբ ասում էի` կբաժանվեմ, ասում էր` երեխային կխլի ինձնից, ասում էր` «եթե պատրաստ ես երեխային երբեք չտեսնես, դռները բաց են, բաժանվի»: Ու ես երեխայի պատճառով մնացի իր մոտ»,- պատմել է Վիկտորիան:
Նշենք, որ 6-ամյա տղայի խնամակալության համար այժմ տեր Սարգիսը Բուլղարիայի դատարան հայց է ներկայացրել:
Վիկտորիան չի կարողանում բացատրել, թե ինչու է տեր Սարգիսը ցանկանում պահպանել ընտանիքը և այժմ էլ պայքարում է` երեխային իր մոտ պահելու համար:
«Չգիտեմ` ինչի համար էր ուզում պահել ընտանիքը, շատերն ասում էին, որ իր պաշտոնին մնալու համար էր էդպես վարվում», - ասել է կինը:
«Բաժանվելուս որոշումը կայացրել եմ այն ժամանակ, երբ 2007 թվականին եկա Հայաստան: Այդ ժամանակ նա ինձ արգելեց երեխայիս հետս բերեմ, հետո, երբ հետ վերադարձա, երեխան պատմեց, որ իրեն տարել ա սիրուհու մոտ և նրա աչքի առաջ ինչ-որ բաներ են արել սիրուհու հետ: Դրանից հետո վերջնականապես որոշեցի բաժանվել: Այդ ժամանակ էլ սկսեց ահաբեկել, թե «եթե ուզում ես փողոց անցնելիս ընկնես մեքենայի տակ, բաժանվի»: Եվ ես վերջնական որոշումը կայացրեցի, երբ ինքը Օդեսսայում էր, ես փորձեցի հանգիստ ձևով հետը խոսել, բաժանվել և մնալ Բուլղարիայում, բայց ինքը դեմ էր», - նշել է մեր զրուցակիցը:
Այժմ Վիկտորիան Հայաստանում է, սակայն, նրա խոսքով, ամուսնու սպառնալիքները չեն դադարում.
«Որոշ ժամանակ տանից անգամ դուրս չէի գալիս: Հետո տեղեկացա, որ ինքը դիմել է դատարան` ներկայացնելով, թե, իբր, ես փախել եմ, չկամ, ու չի ներկայացնում իմ բնակության վայրը, որ այդ միջոցով երեխային պահի: Բայց, փառք Աստծո, ես հասցրի փաստաբանիս միջոցով ներկայանալ դատարան, 2 օր առաջ եմ իմացել, որ ինքը դիմումը ներս ա տվել, այժմ իմ փաստաբանը ներկայացրել է իմ փաստաթղթերը»:
Վիկտորիան ասել է նաև, որ Բուլղարիայի հայ համայնքից շատ անգամ են նամակներ եկել Էջմիածնի նստավայր` անանուն նամակներ:
«Հիմա ես եկել եմ իմ երկրից, իմ հայրենիքից օգնություն եմ խնդրում: Դեռ Վեհափառին չեմ դիմել, բայց, հավանաբար, կդիմեմ, - ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ մեզ հետ զրույցում Վեհափառ Հայրապետ Գարեգին Բ-ի մամուլի խոսնակ տեր Վահրամը նշել էր, որ տեր Սարգիս քահանա Հովհաննիսյանին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հրավիրել էր զրույցի, սակայն նա դեռ չի ներկայացել, քանի որ գտնվում է ապաքինման մեջ:
Միևնույն ժամանակ, ինչպես տեղեկացանք Բուլղարիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներից մեկից, տեր Սարգիսը «գերազանց առողջության մեջ է», իսկ բուլղարահայերի շրջանում խոսակցություններ կան, որ ամուսնալուծվելուց հետո նա բնակվում է իր ընկերուհու հետ:
Բուլղարահայերը նշել էին, որ չեն ցանկանում, որպեսզի իրենց քարոզի նման քահանա:
Epress.am-ի հետ զրույցում տեր Վահրամը նշել է, որ Էջմիածինն այս հարցում «հետևողականություն կցուցաբերի և քահանայի հետ զրույցից ու գործը քննելուց հետո որոշում կկայացնի»:

Father Sarkis Hovhannisian, the pastor of the Armenian Apostolic Church serving the Armenian community in the Bulgarian city of Varna, who was assaulted at a night club last summer, it turns out, has always had lovers and has consistently abused his wife.
Epress.am spoke with Father Sarkis' ex-wife Victoria, who is currently in the process of getting a divorce and shared some details of their life together.
"It wasn't like that in the first 2 years of our marriage; then he began to drink, to hit. At first I thought I can't voice this issue because I wouldn't have anywhere to go if we divorced: my parents are common people, they were living in Bulgaria without a passport , and my husband was frightening us, through the use of law enforcement agencies he will send them back to Armenia. Then, when we had a child, Sargis continued the beating and coming home drunk. After the birth of the child, when I said, I will divorce you, he said he'll snatch the child from me, he said, 'if you're prepared never to see your child again, the doors are open, leave.' And I stayed with him because of the child," said Victoria.
Note, Father Sarkis has filed for custody of the 6-year-old child in a Bulgarian court.
Victoria was unable to explain why Father Sarkis wanted to keep his family and is now fighting to keep their son.
"I don't know why he wants to keep his family, many people said he was behaving this way in order to remain in his position ," she said.
"I made the decision to divorce him when I came to Armenia in 2007. At that time, he forbade me from bringing my child, then when I returned, the child described how had taken him to his lover's place and did certain things with his lover in front of his eyes. After that, I decided to finally divorce him. At that time, he began to threaten me, 'if you want to get hit by a car while crossing the street, get a divorce.' And I made the final decision when he was in Odessa , I tried to talk to him calmly, to get a divorce and stay in Bulgaria, but he was against that," she said.
Victoria is now in Armenia, but, according to her, her husband's threats haven't stopped.
"For some time, I didn't even leave the house. Then I found out that he had appealed to the court, presenting as if I've escaped, I'm not around, I'm not at my place of residence, in order to keep the child this way. But, thank god, through my attorney I managed to appear in court, I found out 2 days earlier that he submitted an appeal, so my attorney has presented by documents."
"Now I've come to ask for assistance from my country, my homeland. I haven't appealed to His Holiness , but mostly likely I will," she said.
Recall, speaking to Epress.am last week, His Holiness Karekin II press spokesperson Fr. Vahram said the Mother See of Holy Etchmiadzin had invited Fr. Sarkis for a “talk”; however, the latter had not presented himself since he was healing from injuries he sustained from the assault.
According to one member of the  Armenian community in Bulgaria Epress.am spoke to, Fr. Sarkis is "in excellent health." Not only that, there's also been talk of the priest living with his girlfriend following his divorce.
Bulgaria’s Armenian community has said it doesn’t want such a pastor to preach in their community.
Fr. Vahram told Epress.am that Etchmiadzin “will keep an eye , and after the talk and examining the case, we will be able to make a decision,” he said.