Հայաստանի իշխանությունը չի օգտվում Ադրբեջանի սխալներից
Այսօր Լեռնային Ղարաբաղի հարցում հիմնական իրադարձություններն ընթանում են ոչ թե Մինսկի խմբի եռանախագահողների ձևաչափում և բուն բանակցությունների ընթացքում, այլ դրա շուրջ: ԵԽԽՎ-ում, երբ կրկին սկսել է գործել Լեռնային Ղարաբաղի հարցով հանձնաժողովը, մոտ ապագայում կլինի միջազգային փաստահավաք խմբի զեկույցը, որն Ադրբեջանը փորձելու է օգտագործել ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայում:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այսպիսի կարծիք է հայտնել ՀԱԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը:
«Ադրբեջանը միջազգային տարբեր հարթակներում հարցը քննարկելուց բացի, հիմա որդեգրել է նաև իր համար մի այլ ուղղություն. տարբեր երկրների խորհրդարաններում է փորձում հասնել նրան, որ այդ երկրի խորհրդարանները որոշում ընդունեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված, ինչպես օրինակ` նման նախագիծ կա արդեն Լիտվայի խորհրդարանում», - ասել է ընդդիմադիր գործիչը:
Շահնազարյանը ցավով նշել է, որ այս ամենին Հայաստանի դիվանագիտությունը որևէ համարժեք մոտեցում չի ցուցաբերում:
«Ադրբեջանի իշխանությունները կատարել են բազմաթիվ սխալներ` ապացուցելով, որ նրանց համար բանակցային գործընթացը ընդամենը տարածքների վերադարձն է, ինչպես նաև բացահայտորեն խոսելով միայն ռազմական լուծման մասին`Ադրբեջանը իրեն դրել է չափազանց լուրջ և ծանր վիճակի մեջ, բայց որից բացարձակապես մեր իշխանությունը չի օգտվում»,- ասել է նա:
Նա առաջարկել է, թե ինչ պետք է անեն ՀՀ իշխանություններն այս պայմաններում:
«Բոլոր այդ հարթակներում անհրաժեշտ է հետևողական աշխատանք, որը հիմնված պիտի լինի հետևյալ իրողությունների վրա. պատերազմը սկսել է Ադրբեջանը, զինադադարը պարտադրվել է Ադրբեջանին, ինչպես նաև մոռացության է մատնվել Հայաստանի դիվանագիտության կողմից մի շատ կարևոր փաստաթուղթ` 1995 թ. փետրվարին ստորագրված փաստաթուղթը, որը կոչվում է «Հրադադարի ռեժիմն ամրապնդելու միջոցառումների մասին» փաստաթուղթ: Հաջորդը, ինչից պետք է օգտվի Հայաստանը, դա այն է, որ Ադրբեջանը բացարձակապես հրաժարվում է կատարել ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի 4 բանաձևերը, և գնում է բացառապես ռազմական լուծման»,- մեկնաբանել է Շահնազարյանը:
Նա հայտարարել է, որ եթե այս ամենին գումարվի տարածաշրջանում ստեղծված նոր լարվածությունը, Թուրքիայի նոր ակտիվությունը, ապա չափազանց մեծ է հավանականությունը, որ ներքին խնդիրները` սոցիալական, տնտեսական, և արտաքին վտանգները կարող են միաժամանակ հանդես գալ, որը կարող է Հայաստանը կանգնեցնել շատ ծանր իրավիճակի առաջ:
Շահնազարյանի խոսքով` այսօր Լեռնային Ղարաբաղի հարցի հետ կապված ստեղծվել է մի յուրօրինակ իրավիճակ. Պատերազմի վերսկսման հավանակաությունը շատ ավելի մեծ է, քան բանակցային գործընթացում որևէ չնչին առաջընթացի հասնելը:
«Այս ամենը արդյունքն է 2008 թ.-ից սկսված ներքաղաքական խոր և ավելի խորացող ճգնաժամի: Ստեղծված իրավիճակում միակ ելքը ազգային համաձայնության հասնելն է արտահերթ ընտությունների միջոցով, այլ ելք մենք ուղղակի չունենք, և ուղղակի զարմանում եմ, որ իշխող վարչախումբը Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ այս պարզ ճշմարտությունը չի հասկանում: Մի անգամ ևս փաստում եմ, որ ՀԱԿ-ն այս խնդիրների լուծումը տեսնում է արտահերթ ընտություններում, և միայն այս միջոցով կհաստատվի ազգային համաձայնություն, ներքաղաքական համաձայնություն», - նշել է ընդդիմադիր գործիչը:

Ереван не использует ошибки Азербайджана
Сегодня основные события в вопросе Нагорного Карабаха происходят не в формате стран-сопредседателей Минской группы и в ходе самих переговоров, а вокруг них. В ПАСЕ, когда подкомиссия по вопросу Нагорного Карабаха возобновила свою деятельность, в ближайшее время появится доклад международной группы по сбору фактов, которую Азербайджан попытается использовать в Генеральной Ассамблее ООН. Такое мнение на встрече с журналистами выразил представитель Армянского национального конгресса Давид Шахназарян.
«На различных международных площадках Азербайджан, помимо обсуждения вопроса, сейчас избрал для себя и другое направление: в парламентах разных стран он пытается добиться того, чтобы они приняли решение в связи с карабахским конфликтом. Например, в Литве подобный проект уже есть», - сказал оппозиционер.
Шахназарян выразил сожаление в связи с тем, что ко всему этому армянская дипломатия «не проявляет какого-либо соразмерного подхода». «Власти Азербайджана совершили множество ошибок, доказав, что переговорный процесс для них – только возврат территорий. Кроме того, в открытую говоря только о военном решении, Азербайджан поставил себя в крайне тяжелое положение, которым, однако, совершенно не пользуются наши власти», - сказал он.
Шахназарян сказал, что должны делать власти Армении в таких условиях. «На всех этих площадках необходима последовательная работа, которая должна быть основана на следующих фактах: войну начал Азербайджан, режим прекращения огня был навязан Азербайджану. Кроме того, дипломатия Армении предала забвению очень важный документ, подписанный в феврале 1995 года, который называется документ «О  мерах по закреплению режима прекращения огня». Следующее, чем должна воспользоваться Армения, - то, что Азербайджан категорически отказывается выполнять 4 резолюции Совета безопасности ООН и идет исключительно на военное решение», - заявил Давид Шахназарян.
Если ко всему этому прибавится возникшая в регионе напряженность, новая активность Турции, то, по мнению политика, велика вероятность того, что внутренние проблемы и внешняя опасность могут одновременно привести страну к очень тяжелой ситуации.
«Все это – результат начавшегося с 2008-ого года глубокого и углубляющегося внутриполитического кризиса. Единственным выходом в сложившейся ситуации является приход к согласию посредством внеочередных выборов. Другого выбора у нас просто нет, и я удивляюсь, что правящая элита во главе с Сержем Саргсяном не понимает этой простой истины.
Я еще раз констатирую, что АНК видит решение этих проблем во внеочередных выборах, и только таким образом будет установлено национальное согласие, внутриполитическое согласие», - сказал оппозиционный деятель.