Հայաստանի իշխանությունը չի օգտվում Ադրբեջանի սխալներից
Այսօր Լեռնային Ղարաբաղի հարցում հիմնական իրադարձություններն ընթանում են ոչ թե Մինսկի խմբի եռանախագահողների ձևաչափում և բուն բանակցությունների ընթացքում, այլ դրա շուրջ: ԵԽԽՎ-ում, երբ կրկին սկսել է գործել Լեռնային Ղարաբաղի հարցով հանձնաժողովը, մոտ ապագայում կլինի միջազգային փաստահավաք խմբի զեկույցը, որն Ադրբեջանը փորձելու է օգտագործել ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայում:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այսպիսի կարծիք է հայտնել ՀԱԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը:
«Ադրբեջանը միջազգային տարբեր հարթակներում հարցը քննարկելուց բացի, հիմա որդեգրել է նաև իր համար մի այլ ուղղություն. տարբեր երկրների խորհրդարաններում է փորձում հասնել նրան, որ այդ երկրի խորհրդարանները որոշում ընդունեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված, ինչպես օրինակ` նման նախագիծ կա արդեն Լիտվայի խորհրդարանում», - ասել է ընդդիմադիր գործիչը:
Շահնազարյանը ցավով նշել է, որ այս ամենին Հայաստանի դիվանագիտությունը որևէ համարժեք մոտեցում չի ցուցաբերում:
«Ադրբեջանի իշխանությունները կատարել են բազմաթիվ սխալներ` ապացուցելով, որ նրանց համար բանակցային գործընթացը ընդամենը տարածքների վերադարձն է, ինչպես նաև բացահայտորեն խոսելով միայն ռազմական լուծման մասին`Ադրբեջանը իրեն դրել է չափազանց լուրջ և ծանր վիճակի մեջ, բայց որից բացարձակապես մեր իշխանությունը չի օգտվում»,- ասել է նա:
Նա առաջարկել է, թե ինչ պետք է անեն ՀՀ իշխանություններն այս պայմաններում:
«Բոլոր այդ հարթակներում անհրաժեշտ է հետևողական աշխատանք, որը հիմնված պիտի լինի հետևյալ իրողությունների վրա. պատերազմը սկսել է Ադրբեջանը, զինադադարը պարտադրվել է Ադրբեջանին, ինչպես նաև մոռացության է մատնվել Հայաստանի դիվանագիտության կողմից մի շատ կարևոր փաստաթուղթ` 1995 թ. փետրվարին ստորագրված փաստաթուղթը, որը կոչվում է «Հրադադարի ռեժիմն ամրապնդելու միջոցառումների մասին» փաստաթուղթ: Հաջորդը, ինչից պետք է օգտվի Հայաստանը, դա այն է, որ Ադրբեջանը բացարձակապես հրաժարվում է կատարել ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի 4 բանաձևերը, և գնում է բացառապես ռազմական լուծման»,- մեկնաբանել է Շահնազարյանը:
Նա հայտարարել է, որ եթե այս ամենին գումարվի տարածաշրջանում ստեղծված նոր լարվածությունը, Թուրքիայի նոր ակտիվությունը, ապա չափազանց մեծ է հավանականությունը, որ ներքին խնդիրները` սոցիալական, տնտեսական, և արտաքին վտանգները կարող են միաժամանակ հանդես գալ, որը կարող է Հայաստանը կանգնեցնել շատ ծանր իրավիճակի առաջ:
Շահնազարյանի խոսքով` այսօր Լեռնային Ղարաբաղի հարցի հետ կապված ստեղծվել է մի յուրօրինակ իրավիճակ. Պատերազմի վերսկսման հավանակաությունը շատ ավելի մեծ է, քան բանակցային գործընթացում որևէ չնչին առաջընթացի հասնելը:
«Այս ամենը արդյունքն է 2008 թ.-ից սկսված ներքաղաքական խոր և ավելի խորացող ճգնաժամի: Ստեղծված իրավիճակում միակ ելքը ազգային համաձայնության հասնելն է արտահերթ ընտությունների միջոցով, այլ ելք մենք ուղղակի չունենք, և ուղղակի զարմանում եմ, որ իշխող վարչախումբը Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ այս պարզ ճշմարտությունը չի հասկանում: Մի անգամ ևս փաստում եմ, որ ՀԱԿ-ն այս խնդիրների լուծումը տեսնում է արտահերթ ընտություններում, և միայն այս միջոցով կհաստատվի ազգային համաձայնություն, ներքաղաքական համաձայնություն», - նշել է ընդդիմադիր գործիչը:

The main events in the Nagorno-Karabakh issue today take place not in the Minsk Group Co-Chairs' format and during actual negotiations, but around them. In PACE (the Parliamentary Assembly of the Council of Europe), where the Nagorno-Karabakh Sub-Committee has been reactivated, there will be the report by the international fact-finding group in the near future, which Azerbaijan will try to use (to its advantage) at the UN General Assembly, said Armenian National Congress (HAK) representative Davit Shahnazaryan, speaking to journalists in Yerevan today.
"Azerbaijan, apart from raising the issue on different international platforms, has now adopted another direction for itself: in different countries' parliaments, it tries to make it so that country's parliamentarians approve a decision on the Nagorno-Karabakh conflict; for example, there's such a bill in the Lithuanian parliament," said the opposition member.
Shahnazaryan noted regretfully that Armenia's diplomacy doesn't demonstrate any sort of adequate approach to all this.
"Azerbaijan's authorities have made many mistakes, proving that the negotiations process for them means only the return of territories, as well as obviously speaking solely of a military solution: Azerbaijan has placed itself in a very serious and difficult situation, but one in which our government simply does not take advantage of," he said.
The HAK representative then suggested what the Armenian authorities should do under these conditions:
"In all these platforms, consistency is needed, which should be based on the following realities: Azerbaijan began the war, the ceasefire was imposed on Azerbaijan, and Armenian diplomacy has forgotten a very important document: the document signed in Feb. 1995 which was called 'Measures to Strengthen the Ceasefire Regime.' The next thing Armenia should make use of is that Azerbaijan absolutely refuses to implement the UN Security Council's 4 resolutions and moves toward a military solution exclusively," he said.
The opposition member said if added to all this is the new tension developed in the region and Turkey's new active involvement, then there's the likelihood that domestic issues, social, economic and external threats, can convene simultaneously, which can result in Armenia being before a very serious situation.
According to Shahnazaryan, a unique situation has developed today, tied with the Nagorno-Karabakh issue: the likelihood of the resumption of war is greater than reaching any kind of little progress in the negotiating process.
"All of this is the result of the deep and deepening political crisis that begun in 2008. The only way out of this situation is to reach an agreement through early elections, we just don't have another option, and I'm simply amazed that the ruling administration led by Serzh Sargsyan doesn't understand this basic truth. Once more I am proving that HAK sees the solution to these problems through early elections, and only through this means will national agreement and political agreement be reached," he said.