Եգիպտոսի քաղաքացին աղջկան Ֆեյսբուք է անվանել
Երիտասարդ եգիպտացին իր նորածին աղջկան անվանել է Ֆեյսբուք` հայտնի սոցիալական կայքի պատվին, հաղորդում է CNN-ը: Իր աղջկան նման անվանում տալով` եգիպտացի Ջամալ Իբրահիմը իր շնորհակալությունն է հայտնել սոցիալական կայքին` Եգիպտոսի զանգվածային ակցիաների կազմակերպման գործում մեծ դեր ունենալու համար:
Իբրահիմի դստեր ծննդյան օրը հստակ չի նշվում: Հաղորդվում է, որ բողոքի ակցիաներին մասնակցած Եգիպտոսի երիտասարդությունը Ֆեյսբուքի ծնողներին բացիկներ և նվերներ են ուղարկում` շնորհավորելով աղջկա ծննդյան կապակցությամբ:
Եգիպտոսի հակակառավարական ակցիաները մեկնարկեցին հունվար 25-ին:
Հիշեցնենք, որ ակցիաների մասնակիցները համակարգում էին իրենց գործողությունները Facebook և Twitter կայքերի միջոցով: Ընդդիմադիրների ընդվզումների հաջորդ օրը երկրի իշխանությունները արգելափակել էին միկրոբլոգերի ծառայությունը, իսկ հունվարի 28-ին Եգիպտոսում անջատվել էր ինտերնետը:

Житель Египта назвал дочь Фейсбуком
Молодой египтянин назвал свою новорожденную дочь Фейсбуком в честь социальной сети Facebook, сообщает lenta.ru со ссылкой на CNN. Дав девочке необычное имя, Джамал Ибрагим выразил благодарность сетевому ресурсу, которое сыграло важную роль в деле организации массовых протестов в Египте.
Точная дата рождения дочки Ибрагима не называется. Портал TechTree отмечает, что египетская молодежь, участвовавшая в акция протеста против режима Хосни Мубарака, шлет родителям Фейсбук открытки и подарки, поздравляя их с рождением дочери.
Антиправительственные акции в Египте вспыхнули 25 января. Участники акций координировали свои действия с помощью постов, оставленных в Facebook и Twitter. На следующий день после начала выступлений оппозиции в стране был заблокирован доступ к сервису микроблогов, социальной сети и почтовому сервису Google Mail, а к 28 января Египет был полностью отключен от интернета.