Կոալիցիայի հայտարարությունը ԲՀԿ-ին չի պարտադրվել, պնդում է մամուլի խոսնակը
Խորհրդարանական ընտրություններին միասնական ցուցակով գնալու հավանականությունը չի կարելի բացառել, բայց այժմ նման հարց քննարկմանը դրված չէ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության մամուլի քարտուղար Խաչիկ Գալստյանը` մեկնաբանելով օրերս Հայաստանի իշխող կոալիցիայի ստորագրված նոր հայտարարությունը, համաձայն որի կոալիցիան գալիք նախագահական ընտրություններին հանդես է գալու մեկ միասնական թեկնածուով:
Նրա խոսքով` ստորագրված հայտարարությամբ ևս մեկ անգամ հաստատվեց կոալիցիոն ուժերի միասնականությունը:
«Չեմ կարծում, որ հուշագրի ստորագրումով այնքան վատ բան է եղել, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության վարկանիշը կարող է ընկնել: Կարծում եմ, որ այս հուշագրից շահեց մեր ժողովուրդը, մեր հասարակությունը: Գագիկ Ծառուկյանն իր ունեցվածքն է դնում ժողովրդի բարօրության համար, նա քաղաքականությամբ չի ապրում: Եթե նա զգա, որ ժողովրդի վստահությունն իր նկատմամբ նվազում է,
նա կուսակցության համագումար կհրավիրի, և կլինի նոր նախագահի ընտրության քննարկում»,- ասել է Գալստյանը:
Ըստ նրա` ԲՀԿ-ն երբևէ չի թաքցրել, որ առանձին հարցերի վերաբերյալ իրենք իշխանությունների հետ ունեցել են տարբեր մոտեցումներ, սակայն կոալիցիոն համագործակցությունն արդարացրել է իրեն, քանի որ, «օրինակ, այդ համագործակցության շնորհիվ էր, որ մենք չունեցանք լուրջ սոցիալական ցնցումներ»:
Խաչիկ Գալստյանի պնդմամբ` ԲՀԿ-ին չի պարտադրվել ստորագրել այդ հայտարարությունը:
«Եվս մեկ անգամ` ոչ: Ի՞նչ շահեց ԲՀԿ-ն: Եթե հուշագիրը դիտարկենք գլոբալ շահերի տեսանկյունից, ապա շահեց պետությունը, հասարակությունը», - հավելել է Գալստյանը:

Партию армянского олигарха не заставляли подписывать коалиционное заявление, утверждает спикер
Возможность выдвижения коалиционных сил единым списком на парламентских выборах в Армении не исключена, однако этот вопрос пока не обсуждался. Об этом в понедельник на встрече с журалистами заявил пресс-секретарь партии «Процветающая Армения» Хачик Галстян, комментируя подписанное на днях новое заявление правящей в Армении политической коалиции, согласно которому на предстоящих президентских выборах коалиция выдвинет единого кандидата.
По его словам, подписанное заявление в очередной раз подтвердило единство коалиционных сил.
«Не думаю, что подписание меморандума отрицательно скажется на рейтинге партии «Процветающая Армения». Думаю, что в результате этого в выигрыше оказались наш народ и наше общество. Гагик Царукян тратит свое состояние во благо народа, он не живет политикой. Если он почувствует, что теряет доверие народа, то созовет съезд партии и назначит выборы нового главы «Процветающей Армении»», - отметил Галстян.
По словам спикера партии, ППА никогда не скрывала, что имела разногласия с властями в некоторых вопросах, но коалиционное сотрудничество оправдало себя, так как «например, благодаря этому сотрудничеству, у нас не произошли серьезные социальные волнения».
Как утверждает Хачик Галстян, ППА никто не заставлял подписать меморандум. «Еще раз повторяю: нет. Какая польза от этого партии? Если меморандум рассматривать с точки зрения глобальных выгод, то выиграла страна, общество», - заключил Галстян.