Փոստանջյանի նկատմամբ հաշվեհարդարը կապում են վարորդների բողոքի հետ
ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի եղբոր Տիգրան Փոստանջյանի նկատմամբ առաջդրված մեղադրանքը նույն խմբակցության  պատգամավոր Ստեփան Սաֆարյանը գնահատում է  որպես «Ժառանգություն» կուսակցության  նկատմամբ հաշվեհարդար` համարելով Փոստանջյանի եղբորը զոհ և նշելով, որ այդ հարվածը ուղղված է ոչ միայն  Զարուհի Փոստանջյանին, այլև` «Ժառագության» կուսակցությանը:
Հիշեցնենք, որ, ըստ ՀՀ դատախազության, «երեք օր առաջ Երևան քաղաքի Արաբկիր վարչական շրջանի աշխատակազմի կոմունալ տնտեսության և բազմաբնակարան շենքերի կառավարման մարմինների հետ աշխատանքների կազմակերպման  բաժնի առաջատար մասնագետ Տիգրան Փոստանջյանը պահանջել և ապօրինի ստացել է 100,000 դրամ վարձատրություն»:
«Երբ ուրբաթ օրը երեկոյան պարզ դարձավ, թե ինչ է կատարվում, կարելի է ասել, բառացի գործողության մեջ դրվեց կոալիցիոն հուշագիրը, այսպես ասած, առաջիկա ընտրություններին ընդառաջ ուղղակի քաղաքական հաշվեհարդարներ տեսնել բոլոր այն մարդկանց, բոլոր այն քաղաքական ուժերի հանդեպ, այն քաղաքացիական, հասարակական շարժումների և դրանց զորակցող մարդկանց հանդեպ, ովքեր կարող են սպառնալ իրենց իշխանությանը և աթոռները մեջ-մեջ անելուն»,- ասել է Ստեփան Սաֆարյանը:
Տիգրան Փոստանջյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը, ով ևս ներկա էր լրագրողների հետ հանդիպմանը պատմել է, որ ուրբաթ երեկոյան Տիգրան Փոստանջյանը անծանոթ մարդուց հեռախոսազանգ է ստացել, ով ասել է, որ իրեն ստիպում են Տիգրանի դեմ ցուցմունք տալ, քանի որ այդ մարդիկ ուզում են Զարուհի Փոստանջյանից հաշվեհարդար տեսնել:
Երբ Տիգրանը փորձել է հանդիպել այդ մարդու հետ, նա նշանակված ժամին և նշանակված վայր չի ներկայացրել: Եվ միայն դրանից հետո է Տիգրան Փոստանջյանը դատախազության կայքից տեղեկացել, որ իր նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել:
Փաստաբանը դա որակել է բիրտ ձևով մարդու իրավունքների խախտում:
«Հանրային ծառայողը ստացել է ապօրինի վարձատրություն: Ինչն է այստեղ ուշագրավ, որ քրեական գործ են հարուցել և մի անգամ նրան չեն կանչել հարցաքննության: Հիմա եթե ցանկացած մեկը հաղորդում ուղարկի դատախազություն` հանցագործության մասին, ապա դատախազությունն իրեն կվերապահի հայտարարել,  որ այդ մարդը հանցագործ է»,- նշել է փաստաբանը:
Իսկ Զարուհի Փոստանջյանը հայտարարել է, որ ինքը որևէ բանից հետ չի կանգնելու: «Սա սրբազան պատերազմ է, մենք պատերազմելու ենք և հաղթանակած ենք դուրս գալու»,- ասել է ԱԺ պատգամավորը:
Նա վստահ է , որ դա պատվեր է. Փոստանջյանը չի բացառել, որ այդ պատվերը գալիս է ամենաբարձր ատյաններից:
Զարուհի Փոստանջյանի կարծիքով` նման հաշվեհարդարը գյումրեցի և վանաձորցի վարորդների բողոքի ակցիաներին իր մասնակցության արդյունք է:
Նա նշել է, որ գյումրեցի վարորդներն իրեն փոխանցել են ոստիկանների խոսքերը: Վերջիններս հանդիպել են բողոքող վարորդներին և ասել են, որ «Փոստանջյանը չի կարողանում իր եղբորը իրավունքները պաշտպանել, Ձերը ոնց ա պաշտպանելու»:
Ստեփան Սաֆարյանը, խոսելով այն մասին, թե ինչ ձևով է դատախազությունը Տիգրան Փոստանջյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցել, ասել է, որ, առաջնորդվելով նույն տրամաբանությամբ, հիմքում ունենալով Վիքիլիքս կայքի հրապարակումները, կարելի է հայտարարել, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը կավատ է և զբաղվում է մարդկային առևտրով:
«Ժառանգության» պատգամավորները նաև տեղեկացերել է, որ նմանատիպ սպառնացող զանգեր իրենք միշտ էլ ստացել են, ուղղակի չեն ցանկացել բարձրաձայնել դա:
Սաֆարյանի խոսքով` այս գործելաոճը դատապարտված է ձախողման և իրենց կողմից լինելու է ոչ թե պաշտպանություն, այլ հարձակում: Փաստաբան Հայկ Ալումյանը, խոսքն ուղղելով գործը նախաձեռնողներին, ասել է, որ այն հասնելու է  մինչև Եվրոպական դատարան, եթե «այս գծով շարունակվի»:

Семью армянского депутата преследуют «по заказу сверху»
Обвинение, выдвинутое против Тиграна Постанджяна, брата депутата от «Наследия» Заруи Постанджян, депутат от той же фракции Степан Сафарян считает местью в отношении «Наследия».
Напомним, что, согласно прокуратуре страны, «три дня назад ведущий специалист управления организации работ с органами управления коммунальной экономики и многоквартирных зданий при администрации округа Арабкир Тигран Постанджян потребовал и незаконным образом получил вознаграждение в размере 100 тыс. драмов ($280)».
«Когда в пятницу вечером выяснилось, что происходит, можно сказать, буквально вступил в силу коалиционный меморандум, так сказать в преддверии предстоящих выборов учинить расправу над всеми людьми, всеми политическими силами, гражданскими, общественными движениями и содействующими им людьми, которые могут угрожать дележу их власти и постов», - сказал Степан Сафарян.
Адвокат Тиграна Постанджяна Айк Алумян, в свою очередь, рассказал, что в пятницу вечером Тиграну Постанджяну позвонил неизвестный и сказал, что его заставляют дать показания против брата депутата, так как «эти люди хотят отомстить Заруи Постанджян».
Постанджян попытался встретиться сo звонившим, однако последний не явился на назначенную встречу. И только после этого Тигран Постанджян прочитал на сайте о возбужденном в отношении его уголовном деле. Адвокат считает это грубым нарушением прав человека.
«Госслужащий получил незаконное вознаграждение. Примечательно, что они возбудили уголовное дело и ни один раз не пригласили его на допрос. Выходит, если кто-либо отправит в прокуратуру сообщение о чьeм-либо преступлении, прокуратура наделит себя правом заявить, что этот человек - преступник», - заметил адвокат.
По словам Заруи Постанджян, она не отступит: «Это священная война, мы будем воевать и победим».
Депутат назвала происходящее заказом. Она не исключает, что этот заказ был дан на самом высоком уровне.
По мнению Постанджян, подобная месть – результат ее участия в акциях протеста водителей из городов Гюмри и Ванадзор. (Напомним, что с 5 февраля несколько десятков водителей протестуют против повышения таможенной пошлины на импортируемые из Грузии автомобили – ред.).
Заруи Постанджян сообщила, что гюмрийские водители передали ей слова полицейских. Последние, встретившись с протестующими, сказали, что «Постанджян не может защитить даже прав своего брата, как она защитит ваши?».
Говоря о возбужденном уголовном деле, Степан Сафарян подчернкул, что, руководствуясь той же логикой, взяв за основу публикации на сайте Викиликс, можно заявить, что генпрокуратура Армении – сутенер и занимается торговлей людьми.
Подобные звонки с угрозами депутаты, по их же словам, получали всегда, однако не хотели заявлять о них. Сафарян выразил мнение, что этот стиль работы оберечен, и с их стороны будет не защита, а нападение.
Адвокат же обратился к инициаторам дела и сказал, что, если так будет продолжаться, оно дойдет до Европейского суда.