Փոստանջյանի նկատմամբ հաշվեհարդարը կապում են վարորդների բողոքի հետ
ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի եղբոր Տիգրան Փոստանջյանի նկատմամբ առաջդրված մեղադրանքը նույն խմբակցության  պատգամավոր Ստեփան Սաֆարյանը գնահատում է  որպես «Ժառանգություն» կուսակցության  նկատմամբ հաշվեհարդար` համարելով Փոստանջյանի եղբորը զոհ և նշելով, որ այդ հարվածը ուղղված է ոչ միայն  Զարուհի Փոստանջյանին, այլև` «Ժառագության» կուսակցությանը:
Հիշեցնենք, որ, ըստ ՀՀ դատախազության, «երեք օր առաջ Երևան քաղաքի Արաբկիր վարչական շրջանի աշխատակազմի կոմունալ տնտեսության և բազմաբնակարան շենքերի կառավարման մարմինների հետ աշխատանքների կազմակերպման  բաժնի առաջատար մասնագետ Տիգրան Փոստանջյանը պահանջել և ապօրինի ստացել է 100,000 դրամ վարձատրություն»:
«Երբ ուրբաթ օրը երեկոյան պարզ դարձավ, թե ինչ է կատարվում, կարելի է ասել, բառացի գործողության մեջ դրվեց կոալիցիոն հուշագիրը, այսպես ասած, առաջիկա ընտրություններին ընդառաջ ուղղակի քաղաքական հաշվեհարդարներ տեսնել բոլոր այն մարդկանց, բոլոր այն քաղաքական ուժերի հանդեպ, այն քաղաքացիական, հասարակական շարժումների և դրանց զորակցող մարդկանց հանդեպ, ովքեր կարող են սպառնալ իրենց իշխանությանը և աթոռները մեջ-մեջ անելուն»,- ասել է Ստեփան Սաֆարյանը:
Տիգրան Փոստանջյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը, ով ևս ներկա էր լրագրողների հետ հանդիպմանը պատմել է, որ ուրբաթ երեկոյան Տիգրան Փոստանջյանը անծանոթ մարդուց հեռախոսազանգ է ստացել, ով ասել է, որ իրեն ստիպում են Տիգրանի դեմ ցուցմունք տալ, քանի որ այդ մարդիկ ուզում են Զարուհի Փոստանջյանից հաշվեհարդար տեսնել:
Երբ Տիգրանը փորձել է հանդիպել այդ մարդու հետ, նա նշանակված ժամին և նշանակված վայր չի ներկայացրել: Եվ միայն դրանից հետո է Տիգրան Փոստանջյանը դատախազության կայքից տեղեկացել, որ իր նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել:
Փաստաբանը դա որակել է բիրտ ձևով մարդու իրավունքների խախտում:
«Հանրային ծառայողը ստացել է ապօրինի վարձատրություն: Ինչն է այստեղ ուշագրավ, որ քրեական գործ են հարուցել և մի անգամ նրան չեն կանչել հարցաքննության: Հիմա եթե ցանկացած մեկը հաղորդում ուղարկի դատախազություն` հանցագործության մասին, ապա դատախազությունն իրեն կվերապահի հայտարարել,  որ այդ մարդը հանցագործ է»,- նշել է փաստաբանը:
Իսկ Զարուհի Փոստանջյանը հայտարարել է, որ ինքը որևէ բանից հետ չի կանգնելու: «Սա սրբազան պատերազմ է, մենք պատերազմելու ենք և հաղթանակած ենք դուրս գալու»,- ասել է ԱԺ պատգամավորը:
Նա վստահ է , որ դա պատվեր է. Փոստանջյանը չի բացառել, որ այդ պատվերը գալիս է ամենաբարձր ատյաններից:
Զարուհի Փոստանջյանի կարծիքով` նման հաշվեհարդարը գյումրեցի և վանաձորցի վարորդների բողոքի ակցիաներին իր մասնակցության արդյունք է:
Նա նշել է, որ գյումրեցի վարորդներն իրեն փոխանցել են ոստիկանների խոսքերը: Վերջիններս հանդիպել են բողոքող վարորդներին և ասել են, որ «Փոստանջյանը չի կարողանում իր եղբորը իրավունքները պաշտպանել, Ձերը ոնց ա պաշտպանելու»:
Ստեփան Սաֆարյանը, խոսելով այն մասին, թե ինչ ձևով է դատախազությունը Տիգրան Փոստանջյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցել, ասել է, որ, առաջնորդվելով նույն տրամաբանությամբ, հիմքում ունենալով Վիքիլիքս կայքի հրապարակումները, կարելի է հայտարարել, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը կավատ է և զբաղվում է մարդկային առևտրով:
«Ժառանգության» պատգամավորները նաև տեղեկացերել է, որ նմանատիպ սպառնացող զանգեր իրենք միշտ էլ ստացել են, ուղղակի չեն ցանկացել բարձրաձայնել դա:
Սաֆարյանի խոսքով` այս գործելաոճը դատապարտված է ձախողման և իրենց կողմից լինելու է ոչ թե պաշտպանություն, այլ հարձակում: Փաստաբան Հայկ Ալումյանը, խոսքն ուղղելով գործը նախաձեռնողներին, ասել է, որ այն հասնելու է  մինչև Եվրոպական դատարան, եթե «այս գծով շարունակվի»:

The accusation against Tigran Postanjyan, brother of Heritage Party parliamentary faction MP Zaruhi Postanjyan, Heritage Party MP Stepan Safaryan considers to be retaliation toward their party, considering Postanjyan’s brother to be the victim and noting that this attack is aimed not only at Zaruhi Postanjyan, but also at the Heritage Party.
Recall that, according to the RA General Prosecutor, three days ago, leading department specialist Tigran Postanjyan, working with management agencies of multi-residential buildings and utilities of Yerevan’s Arabkir administrative district, demanded and illegally received 100,000 Armenia drams (about $274 US) remuneration for turning a blind eye to illegal construction done in his district.
“When, on Friday evening, it became clear what’s going on, it can be said that the coalition declaration was literally put into effect, to put it this way, on the threshold of the forthcoming elections to seek retaliation against all those people, all those political forces, those civic, public movements and those people who might threaten their power and seats,” said Safaryan.
Tigran Postanjyan’s attorney Hayk Alumyan, who was also present at the press conference, described how his client received a phone call on Friday evening from an unknown caller who said he’s being forced to testify against Tigran because they’re trying to get back at Zaruhi Postanjyan.
When Tigran tried to meet with the unidentified caller, he didn’t come at the time and place they had agreed. And only after this incident did Tigran Postanjyan find out through the general prosecutor’s website that a criminal lawsuit was launched against him. The attorney deemed this to be a harsh violation of human rights.
“A public servant has received an illegal payment. What’s noteworthy here is that a criminal case has been launched and not once did they call him in for questioning. Now it seems if someone sends a message to the general prosecutor’s office about a crime, the prosecutor’s office gives itself the right to say this man is a criminal,” said the attorney.
Zaruhi Postanjyan said she won’t stand back. “This is a holy war, we will wage a war and come out victorious,” she said.
She is confident that this is an order being carried out, and Postanjyan doesn’t rule out the possibility that it might’ve come from the highest levels.
In the parliamentarian’s opinion, this retribution is the result of her participation in the protests by Gyumri and Vanadzor drivers of cars with Georgian plates.
She noted that Gyumri drivers shared with her remarks by police officers, who met with protesting drivers and said, “Postanjyan can’t protect her brother’s rights, how will she protect yours?”
Safaryan, speaking about how the general prosecutor’s office has launched a criminal action against Tigran Postanjyan, said, guided by the same logic and based on the cables released by WikiLeaks, it can be said that the RA General Prosecutor’s office is a pimp and engages in human trafficking.
The Heritage Party MPs said that they’ve always received such threatening calls; it’s just they didn’t want to voice them until now.
According to Safaryan, this case is set to fail and it’s not defense, but an attack that will come from them. Attorney Hayk Alumyan, directing his words to those who launched the lawsuit, said the case will make it to the European court, if “it continues this way.”
Editor’s Note: “for turning a blind eye to illegal construction done in his district” was added on Feb. 22, 2010, as additional information, providing background to the alleged payment received.