Ռոբերտ Քոչարյանի թելադրանքով չեմ գործում. Վարդան Օսկանյան
ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի թելադրանքով չի գործում: Այս մասին Օսկանյանն այսօր հայտարարել է «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի կազմակերպած «100 հարց և պատասխան» շարքի առաջին քննարկման ժամանակ` մեկնաբանելով վերջերս շրջանառվող այն լուրերը, համաձայն որոնց իր կազմակերպության գործունեությունը համակարգվում է Քոչարյանի կողմից:
«Ռոբերտ Քոչարյանի հետ տասը տարի աշխատել եմ, դրանից առաջ էլ առչություններ եմ ունեցել: Մեր հարաբերությունները հիմնված են փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա», - ասել է Օսկանյանը: Նրա խոսքով` այսօր էլ բարեկամական կապերը պահպանվում են, սակայն իր գործունեության հետ դա որևէ կապ չունի:
«Դա պրիմիտիվ ենթադրություն է: Մարդիկ դատում են իրենցով, քանի որ ինքնուրույնություն չունեն», - ասել է նախկին արտգործնախարարը:
Օսկանյանը հրաժարվել է մեկնաբանել Քոչարյանի` քաղաքական ասպարեզ վերադառնալու մասին լուրերը. «Այդ մասին պետք է իրեն հարցնել»:
Օսկանյանը հայտարարել է նաև, որ առայժմ որոշում չի կայացրել գալիք խորհրդարանական կամ նախագահական ընտրություններին մասնակցելու մասին: Նրա խոսքով` դա կախված կլինի հետագա քաղաքական զարգացումներից:

Осканян дружит с Кочаряном, доверяет ему и уважает, но не сотрудничает
Экс-глава внешнеполитического ведомства Армении Вардан Осканян не действует по указке второго президента Армении Роберта Кочаряна. Об этом в понедельник на первом обсуждении программы «100 вопросов и ответов» фонда «Сивилитас» заявил сам экс-чиновник, комментируя информацию о том, что деятельность возглавляемого им фонда координируется Робертом Кочаряном.
«Я проработал с Робертом Кочаряном 10 лет, до этого мы также пересекались. Наши отношения завязаны на взаимом доверии и уважении», - отметил Осканян. По его словам, они и сейчас поддерживают дружеские отношения, однако с его деятельностью это не имеет ничего общего. «Это примитивные суждения. Люди судят по себе, так как у них нет самостоятельности».
Осканян отказался комментировать слухи о возможном возвращении Кочаряна в большую политику: «Об этом спросите у него сами».
Он также сообщил, что пока не принял решение о своем участии в парламнетских или президентских выборах. По его словам, это зависит от дальнейших политических развитий. «Я решу это в течение ближайших месяцев», - резюмировал экс-глава МИД.