Ռոբերտ Քոչարյանի թելադրանքով չեմ գործում. Վարդան Օսկանյան
ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի թելադրանքով չի գործում: Այս մասին Օսկանյանն այսօր հայտարարել է «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի կազմակերպած «100 հարց և պատասխան» շարքի առաջին քննարկման ժամանակ` մեկնաբանելով վերջերս շրջանառվող այն լուրերը, համաձայն որոնց իր կազմակերպության գործունեությունը համակարգվում է Քոչարյանի կողմից:
«Ռոբերտ Քոչարյանի հետ տասը տարի աշխատել եմ, դրանից առաջ էլ առչություններ եմ ունեցել: Մեր հարաբերությունները հիմնված են փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա», - ասել է Օսկանյանը: Նրա խոսքով` այսօր էլ բարեկամական կապերը պահպանվում են, սակայն իր գործունեության հետ դա որևէ կապ չունի:
«Դա պրիմիտիվ ենթադրություն է: Մարդիկ դատում են իրենցով, քանի որ ինքնուրույնություն չունեն», - ասել է նախկին արտգործնախարարը:
Օսկանյանը հրաժարվել է մեկնաբանել Քոչարյանի` քաղաքական ասպարեզ վերադառնալու մասին լուրերը. «Այդ մասին պետք է իրեն հարցնել»:
Օսկանյանը հայտարարել է նաև, որ առայժմ որոշում չի կայացրել գալիք խորհրդարանական կամ նախագահական ընտրություններին մասնակցելու մասին: Նրա խոսքով` դա կախված կլինի հետագա քաղաքական զարգացումներից:

Armenia's former foreign minister Vartan Oskanian doesn't do Armenia's second president Robert Kocharian's bidding. Oskanian said this himself today at the first discussion of a new series by the Civilitas Foundation called One Hundred Questions and Answers. Armenia's former foreign minister, as well as the founder of the Civilitas Foundation, was addressing rumors that the activities of his organization are run by Kocharian.
"I've worked with Robert Kocharian for 10 years; before that, I had connections . Our relations are based on mutual respect and trust," he said, adding that the friendly ties are maintained even today, though he has no connection whatsoever with his activities.
"That's a primitive assumption. People judge with what they know, because they don't have independence," he said.
Oskanian declined to comment on speculations of Kocharian's return to politics: "You have to ask him about that."
The Civilitas Foundation founder also stated he hasn't currently decided about his participation in the upcoming parliamentary or presidential elections. In his words, that will depend on future political developments.