«Հաջորդը դու ես». Ակցիա նվիրված մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին
Այսօր Ազատության հրապարակում տարբեր բուհերի երիտասարդ ուսանողները  ակցիա են անցկացրել` ի հիշատակ 2008 թվականի մարտի 1-ի զոհերի:
Նրանք հավաքվել են Հանրապետության հրապարակի հարակից տարածքում, թիկունքներին փակցրել են «Հաջորդը դու ես» գրությամբ պաստառ, ձեռքներին կապել են սև ժապավեն:
Նախաձեռնության հեղինակները` ԵՊՀ համալսարանի պատմական ֆակուլտետի մշակութաբանության բաժնի ուսանողներ Անուշիկը և Անին Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել են, որ միտքը ծնվել է Facebook սոցիալական ցանցում` «Քաղաքացիական արժեքների համար պայքար - Մարտի 1, 2008 - Մարտ 1, 20******» վերնագրով էջում, որտեղ նրանց միացել են մոտ 90 օգտատերեր: Նրանց էին միացել նաև ՀԱԿ երիտասարդ ակտիվիստները:
«Մեր ակցիայի նպատակն է ցույց տալ, որ եթե մենք շարունակենք լռել, ապա հաջորդ մարտիմեկյան զոհը կարող ենք մենք լինել»,- ասել է Անին:
Երիտասարդները հրապարակի մոտակայքից Հյուսիսային պողոտայով գնացել են Ազատության հրապարակ: Նշենք, որ մի քանի երիտասարդներ, տեսնելով ակցիայի մասնակիցներին, ցանկություն են հայտնել իրենք էլ թիկունքին փակցնել պաստառները:
Ակցիայի մասնակիցները շարքով մտել են Ազատության հրապարակ, այնուհետև այնտեղ մի գծով կանգնել են մի քանի րոպե այնպես, որ անցորդները տեսնեն նրանց մեջքին փակցված պաստառները:
Ողջ ակցիայի ընթացքում երիտասարդներին հետևել են ՀՀ Երևանի վարչության բարձրաստիճան ոստիկանները, ինչպես նաև Երևանի քրեական վարչության ներկայացուցիչները:

«Ты следующий». Живая цепь ереванских студентов в память о жертвах Первомарта
Во вторник на полощади Свободы студенты ереванских вузов провели акцию протеста в память жертв  1 марта 2008 года, когда власти применили силу для разгона мирной демонстрации. Тогда погибли 10 человек. Оппозиция окрестила этот день Первомартом.
Сначала они собрались около площади Республики встали живой цепью, взявшись за руки. На спинах у демонстантов были постеры «Ты следующий», их запястья были перевязаны черными лентами.
Авторы инициативы студентки отделения культурологии исторического факультета Ереванского госуниверситета Анушик и Ани в беседе с Epress.am рассказали, что идея родилась на фейсбуковской странице «Борьба за гражданские ценности 1 марта 2008 – 1 марта 200*», где к ним присоединились 90 пользователей. К ним также примкнули молодые активисты Армянского национального конгресса.
«Целью нашей акции является показать, что, если мы будем продолжать молчать, то следующими жертвами можем быть мы сами», - отметила Ани.
Молодые демонстранты по Северному проспекту двинулись к площади Свободы. По дороге несколько молодых людей присоединились к ним и попросили постеры с надписью «Ты следующий».
Участники акции зашли на площадь Свободы, выстроились в цепь и так простояли некоторое время, чтобы проходящие имели возможность разглядеть надписи на спинах.